Son Konu

Alfabetik sırayla şifalı dualar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Alfabetik sırayla şifalı dualar şifalı dualar şifalı sureler uyuşma için dua dualar ve sureler alfabetik sıraya kadar arkadaşlar sizle nette bulduğum bir kaynağı payşamak istiyorum özel baskı: http:wwwsifamarketcomsifalidualarphpwwwsifamarketcomsifalidualarphp ALA SURESİNİNBir cuma günü bu sureyi yazıp, üzerinde içeren kimse her türlü felakete aleyhinde kendisini himaye altına almış olurBu sure gebe bir bayan için yazılır ve bu yazım işi arabi ayın ilk günlerinde gerçekleştirilirse, doğacak çocuk akıllı ve gürbüz olur Şifalı Dualar Yukarı ARAF SURESİNİN FAZİLETİResulü Ekrem Aleyhisselam Efendimiz A'raf suresini akşam namazında ikiye taksim ederek okurlardıRüyasında Surei Araf'ı okuyana Allah tarafından bütün ilimler Bu sure dünya ve ahiret saadetini edinmek için bol miktarda okunmalıdır Şifalı Dualar Yukarı AĞRILARA VE SITMAYA KARŞI ŞİFA DUASIBismillâhil kebiyri neûzü billâhil azıymi min şerri ırkın ne'ârin ve min şerri harrin nâr' Peygamber Efendimiz çeşitli ağrılara ve sıtmaya karşı manevi tedavi olarak bu duayı öğretirlerdi 'Rabbünallâhüllezî fıs semai tekaddesesmüke, emruke fıs semai vel ardı kemâ rahmetüke fıs semâ' fec'al rahmeteke fil ardığfir lenâ havbenâ ve hatâya n â ente rabbüt tayyibine enzil rahmeten min rahmetike ve şifâen min şifâike alâ hâzel veceı Peygamberimiz (sav) buyurdu: Sizden birine herhangi bir kimse veya kardeşi bir ağrıdan ötürü şikayette bulunursa, bu duayı onun üstüne okusun, şifa bulur Şifalı Dualar Yukarı ABDEST ALIRKEN OKUNACAK DUALARAllâhümme a'tınî kitabî bi yemînî ve hâsibnî hısâben yesîrâ Manası: Ey Allah'ım, amel defterimi sağımdan ver ve hesabımı kolay eyle * Sol kol yıkanırken: Allâhümme lâ tü'tınî kitabî bi şimalî ve lâ min verâi zahrî Manası: Ey Allah'ım, amel defterimi solumdan ve arkamdan verme Başa mesh ederkenalfabetiksiraylasifalidualar5c543e3222e00gifalt :A :A :Allâhümme harrim şa'rî ve beşerî alen nâr, ve ezıllenî tahte arşike yevme lâ zille illâ zıllük Manası: Allah'ım, kıllarımı ve derimi cehenneme haram kıl Arşının gölgesinden başka gölge bulunmayan kıyamet gününde beni Arşının gölgesinde gölgelendir Kulaklara mesh verilirken: Allâhümmec'alnî minellezîne yestemiûnel kavle fe yettebiûne ahseneh Manası: Ey Allah'ım, sözü işitip de sözün en doğrusuna yan olanlardan eyle Ayaklar yıkanırken: Allâhümme sebbit kademeyye ales sırat Manası: Ey Allah'ım, ayaklarımı Sırat üstünden kaydırma Şifalı Dualar Yukarı ADEM AS DUASIAdem (as) cennetten çıkarılınca Rabbine şu şekilde duada bulundu: Rabbena zalemnâ enfüsenâ ve in lem tağfir lenâ ve terhanınâ le nekûnenne minel hâsiriyn Ey Rabbimiz! Yazık ettik, bizi bağışlamaz, bizi esirgemezsen her hâlükarda fiziki ve manevi en büyük zarara uğrayanlardan olacağızAllah Teala onun duasını kabul etti ve şöyle buyurdu: Adem Rabbinden kelimeler belleyip aldı Ona yalvardı O da tevbesini kabul etti Daha Sonra Rabbi yine onu (Adem'i) seçti de tevbesini kabul etti, ona dürüst yolu gösterdi Şifalı Dualar Yukarı ADİYAT SURESİNİ OKUMANIN FAZİLETİNE DAİR HADİSLERBismillâhirrahmânirrahım Vel âdiyâti dabhâ Fel mûriyâti kadhâ Fel müğıyrâti subhâ Fe eserne bihî nak'â Fe vesatne bihî cem'â İnnel insâne li rabbihî lekenûd Ve innehû alâ zâlike le şehiyd Ve innehû li hubbil hayri le şediyd E fe lâ ya'lemü izâ bu'sira mâ fil kubur Ve hussıle mâ fıs sudur İnne rabbehüm bihim yevmeizin le habiyr Manası: Andolsun o harıl harıl gazâ yolunda koşan atlara, o tırnakları ile çakarak alev çıkaranlara, sabahleyin baskın yapanlara, derken orada ayakları ile toz koparanlara, kopardığı tozla bir topluluğun düşmanının ortasına girenlere yani atlara fakat, belirli insan Rabbine karşı fazla nankördür Hiç kuşkusuz Allah Teala buna hakkıyla şahiddir Hakiki o, insan mülk sevgisinden nedeniyle böylece katıdır Hâlâ o, hakikati görüp bilmeyecek mi, kabirlerin içindekiler eşilip çıkarıldığı zaman, göklerde ne varsa onlar da derlenip toparlandığı zaman realite, o gün Rabbleri onların her halinden şüphesiz tamamıyla haberdardır Fazileti: * Resulü Ekrem (sav) buyurmuştur: İzâ zülzilet Kur'an'ın yarısına muâdildir Vel fıdiyât Kur'an'ın yarısına denktirKim bu mübarek surei celileyi yazan da üstündetaşırsa, Cenabı Ecelli Alâ o kimseyi korktuklarından emin kılar, rızkı da kendisine kolaylıkla verilir Her gün bu sureyi (3) üç kez okuyan nazardan korunur Bu kutsal sure tekrar tekrar okunup ihtiva ettiği mesajlar ciddi bir biçimde düşünülmelidir Şifalı Dualar Yukarı ÖBÜR DÜNYA ALEMİNİ RÜYADA BAKMAK İÇİN DUARüyada ahireti bakmak isteyen kimse taze bir abdest alır Yatsıdan daha sonra iki rekat istihare namazı kılarak şöyle dua eder: Ya Rabbi! Bana ahireti göster, ölülerimi benimle konuştur Kabir aleminde kendi halim nasıldır ve benim müslümanlığımın derecesi nedir? Bana göster, Allah'ımdiye dua eder Cenabı Hakk böyle dua edenlerin dualarını nafile çıkarmaz, ahiret alemini gösterir Buna istihare denir İstihare; her şeyin hayırlısını Allah'tan sormak ve istemektir Bu ise adaleli bir sünnettir Şifalı Dualar Yukarı ELAHKAF SURESİNİN SIRLARIAllah'ın Rasulü bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor: Bir kimse elAhkaf suresini baştan sona kadar okursa, Cenabı Adalet o kimseye dünyada olan bütün varlıkların adedinin on misli sevap verir Hem on misli dek günahını bağışlar On misli dek da derecesini yükseltir* Bir kimse bu sureyi bir kağıt üzerine yazıp, sağlam bir bandaj içerisine aldıktan daha sonra boğazına takarsa, cinnilerin şerrine karşısında korunmuş olur Gerek uykuda iken, gerekse uyanık bulunurken her şeye karşısında himaye aşağıda bulunur Bir kimse, bu surenin yazılmışını başına giydiği şeyin altına koyup, başında taşırsa, Cenabı Hakk o kimseyi hırsız, dolandırıcı ve bunlara benzer sahte insanların şerrinden korur Bu kimse böyle yapmakla kendisini keza insanlara ayrıca de cinnilere karşısında himaye aşağı bulundurur Şifalı Dualar Yukarı AKŞAM EZANI İŞİTİLİNCE OKUNACAK DUAAllâhümme hazâ ıkbâlü leylike ve idbâru nehârike ve asvâtü düâtike fağfir lî Manası: Ey Allah'ım, bu ezan gecenin geldiğini, gündüzün gittiğini ve Zatı Ecelli Ala'na dua edenlerin seslerinin yükseleceği anın geldiğini bildiriyor Beni bağışla, Allah'ım Ümmü Seleme (ra) anlatıyor: Akşam ezanı sırasında (bu duanın) okunmasını Allah'ın Resulü bana talim buyurduŞifalı Dualar Yukarı AKŞAM NAMAZINDAN SONRA NAFILE NAMAZININ FAZİLETİResulü Ekrem (sav) buyurdu: Her kim akşam namazından daha sonra günahı icap ettirir bir kelime konuşmadan altı rekat namaz evvabin kılarsa, Allah katında on iki yıllık ibadet yerine geçerÖteki rivayette: Günahı denizlerin köpüğü kadar olsa affolunurŞifalı Dualar Yukarı ALLAHU TEALANIN DUA ETMEMİZİ EMRETTİĞİ AYETİ KERİMERabbinize yalvararak ve el altından dua edin Çünkü Allah Teala haddi aşanları sevmezKorku ve ümit halinde Rabbinize dua ediniz şüphesiz ki, muhsinlere Allah'ın rahmeti yakındırBiçare kalan kimse dua ettiği süre onun duasını kabul eden, feryada geldiği belayı gideren ve sizi yeryüzünde her şeye etken kılan kimdir? Allah ile beraber başka bir ilah var mıdır? Siz ne kadar az düşünüyorsunuz?Habibim! Kullarım sana benden sorarlarsa muhakkak ancak ben çok yakınımdır Bana duada bulunanların duasını kabul ederim* Hadisi kudside Allah Teala buyuruyor: Bana dua etmeyene gazab ederimKulum beni nasıl tanırsa ona öyle muamele ederim Kulum bana dua edince onunla beraberim,Şifalı Dualar Yukarı AMENER RASULUNUN FAZİLETİBismillâhirrahmânirrahıym Âmener rasûlü bi mâ ünzile ileyhi min rabbihî vel mü'minûn Küllün âmene billahi ve melâiketihî ve kütübihî ve rusülih Lâ nüferriku beyne ehadin min rusülih Ve kâlû semı'nâ ve eta'nâ ğufrâneke rabbenâ ve ileykel masıyr Lâ yükellifullâhü nefsen illâ vüs'ahâ, lehâ mâ kesebet ve aleyhâ mektesebet Rabbenâ lâ tüâhıznâ in nesiynâ konut ahta'nâ Rabbenâ ve lâ tahmil aleynâ ısran kemâ hameltehû alelleziyne min kablinâ Rabbenâ ve lâ tühammilnâ mâ lâ takate lenâ bih, va'fü annâ, vağfir lenâ, verhamnâ Ente mevlânâ fensurnâ alel kavmil kâfiriyn Manası: O Peygamber de kendisine Rabbinden indirilene iman etti Mü'minler de (onlardan) her biri Allah'a, O'nun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine inandı O'nun (Allah'ın) peygamberlerinden hiçbirini diğerlerinin arasından ayırmayız (hepsine inanırız), dinledik (kabul ettik; emrine) itaat ettik Ey Rabbimiz, mağfiretini (isteriz) Son varışımız ama Sana'dırdediler Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başkasını yüklemez Herkesin kazandığı hayır kendi faydasına, yaptığı şer kendi zararınadır Ey Rabbimiz, unuttuk, yoksa yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme Ey Rabbimiz, bizden evvelki ümmetlere yüklediğin gibi üstümüze ağır bir önem doldurma Ey Rabbimiz, takat getiremeyeceğimizi bize taşıtma Bizden sadır olan günahları sil, bağışla Bizi yarlığa, bizi esirge Sen Mevlamız'sın bizim Bundan Böyle kafirler güruhuna karşısında da bize takviye et Fazileti: Bu ayeti kerimeler hakkında Resulü Ekrem (sav) buyuruyor fakat: Allah Teala cennet hazinelerinden olan iki ayeti bana indirdi Allah (cc) mahlukatı yaratmazdan ikibin yıl evvel o iki ayeti kudret eli ile yazdı Kim o iki ayeti yatsıdan daha sonra okursa gece ibadetinden ona kafi kazançKim Surei Bakara'nın son iki ayetini geceleyin okursa, onlar ona gece namazı kılmak yerine kifayet ederCenabı Ecelli Ala, Surei Bakara'yı iki ayetle bitirdi ve bunları bana arşın altındaki bir hazineden verdi Bunları öğreniniz Kadınlarınıza, oğullarınıza öğretiniz Çünkü bunlar keza salattır, ayrıca Kur'an'dırSurei Bakara'nın sonundaki ayetler bana arşın altındaki hazinelerden verildi Onlar benden evvel hiçbir nebiye verilmemişti * Bu ayeti kerimelerin okunmasına gerek gece ve lüzum gündüz olsun, devam edilmelidirbaşkaları konuşamazlar O da doğruyu söyler İşte bu, hak gündür Artık dileyen Rabbıne içten bir yol edinirBiz, sizi yakın bir azabla uyardık O gün, birey ellerinin sunduğuna bakacak Ve kafir: Keski ben toprak olsaydımdiyecektir Şifalı Dualar Yukarı AMME(NEBE) SURESİ NEBE' SURESİ'NİN MANASI Bu sure, Mekke döneminde inmiştir Kırk ayettir Nebe'haber demektir Sure kıyamet haberlerini ihtiva ettiği için bu ad verilmiştir Rahman ve Rahıym olan Allah'ın adıyla Birbirlerini hangi şeyden koruyorlar? Büyük haberden mi? Oysa onlar onda ayrılığa düşmüşlerdir (Kimiona inanmış, kimi de inanmamıştır) Hayır! Anlayacaklar! Tekrar hayır, onlar gerçeği anlayacaklar! Biz, yeryüzünü bir beşik yapmadık mı? Dağları da birer kazık Ve sizi çift çift yarattık Uykunuzu dinlenme kıldık Geceyi bir örtü kıldık Gündüzü geçimlik kazanma vakti kıldık Üstünüzde yedi sağlam gök yapı ettik Pırıl pırıl parlayan bir kandil astık Sıkışan bulutlardan şarıl şakıl su indirdik Ancak onlarla bitkiler ve taneler çıkaralım, Ve sarmaş dolaş bahçeler yetiştirelim, Kesin fakat hüküm günü, belirli bir vakittir O gün sura üflenir, bölük bölük gelirsiniz Gök çözülmüş, kapı kapı olmuştur Dağlar yürütülür, serap haline kazanç hiç kuşkusuz cehennem, bir gözcülük yapma yeridir Azgınların varacağı yerdir Orada çağlar boyu kalacaklardır Orada ne bir serinlik, ne de meşrubat bir şey tatmazlar Sadece kaynar su ve cerahat içerler Yaptıklarına uygun bir suç oluşturan olarak Çünkü onlar bir hesap günü olduğunu ummuyorlardı Bizim ayetlerimizi yalanladıkça yalanlamışlardı Biz ise her şeyi bir kitapta sayıp yazmışızdır Şu Anda azabı tadın Artık size azaptan diğer bir şey artırmayacağız hiç kuşkusuz Allah'ın yasaklanmış kıldığı şeylerden sakınanlar için kurtuluş vardır Bahçeler ve bağlar; Göğüsleri tomurcuklanmış yaşıt kızlar; Ve dolu kâseler vardır Orada yalan ve boş söz işitmezler Rabbından bir mükafat ve bağış olarak; Göklerin, yerin ve ikisi aralarında bulunanların Rabbi Rahmân'dan oysa, O'na hitapta bulunmaya kimse muktedir olamaz O gün, Ruh ve melekler saf halinde duracaklardır Rahmân'ın izin verdiklerinden başkaları konuşamazlar O da doğruyu söyler İşte bu, hak gündür Artık dileyen Rabbına içten bir yol edinir Biz, sizi yakın bir azabla uyardık O gün, birey ellerinin sunduğuna bakacak Ve kafir: Keski ben toprak olsaydımdiyecektir Peygamberimiz (sav) bu surenin fazileti hakkında şöyle buyuruyorlar: İkindi namazından sonradan bu sureyi okuyan kimsenin Allah (cc) azabım hafifletirNebe' suresini baştan sona dek okuyan kimseye Cenabı Hakk cennette şarâbı tahûr (cennet şarabı) ikram edecektirBu sureyi herhangi bir şeyin üstüne okuyup, o şeyi bir yere itimat etmek, çalınıp kaybolmaması için her şeye kafidir Her sıkıntının yok olması için bu sure okunmalıdır Neticede ferahlık görülecektir Şifalı Dualar Yukarı ANNE VE BABA HAKKIResulü Ekrem şöyle buyurmuşlardır: Esas ve babasına karşı gelen evlada, Allah göre şöyle haykırma edilir: Sen dilediğin kadar ibadet yap Onlara asi olduğun müddetçe ben seni katiyyen affetmiyeceğimBaba ve anasına iyilik edip onların rızasını alana da, Allah Teala şöyle haykırma eder: Sen de istediğini yap Değil mi fakat sen onlara iyilikte bulunuyorsun Ben de seni affedeceğimHazreti Peygamber buyuruyor: Kur'an'ı okuyup da onunla amel etmeyen, onu okumamış sayılır, esas ve babasına sert gözle bakan onlara iyilik yapmamış olur İşte ne benim, ne de onların birbirimizle hiç alakası yokturTekrar Efendimiz Aleyhisselam buyurdu: Asıl babasına iyilik eden kimse istediğini yapsın, katiyyen cehenneme girmeyecektir Onlara isyan eden de istediği dek ibadet yapsın O da cennete girmeyecektirEfendimiz (sav) buyurdu: Hiç bir evlad yoktur fakat, babasına merhamet ile baksın da Allah Teala onun her bakışına karşılık, kabul olunmuş bir hac sevabı vermesinBunun üstüne Efendimiz'e sordular: Her gün yüz defa baksa da mı?Evet, Allah daha çoğunu ve güzelini vermeye kadirdirEfendimiz buyurdu: Baba ve anasının kabrini ziyaret eden kimseye Allah Teala kabul olunmuş bir hac sevabı verir Başlıca ve babasının kabirlerini çok ziyaret edenlerin kabirlerini de, melekler ziyaret ederlerEfendimizin şu hadisini iyi dinle kardeşim! Baba ve anasına karşısında gelene Allah lanet etsinBaşka bir hadiste de Efendimiz şöyle buyurdu: Baba ve anasına duada bulunmayanın rızkı kesilirŞifalı Dualar Yukarı ARŞI AZAMIN HAZİNELERİNDEN BİRİBir gün Cebrail Aleyhisselam, Efendimiz Aleyhisselam'ın huzuruna gelmişti Hazreti Peygamber (sav) onun yüzünde tebessümlü ve müjdeleyici bir hal görmüştü Daha önce onu böyle hiç görmemişti Cebrail Aleyhisselam: Ya Muhammed, Allah'ın selamı üzerine olsun, dedi Hazreti Peygamber (sav) Ey Cebrail! Allah'ın selamı senin de üzerine olsun, karşılığını verince Cebrail (as): Ya Muhammed! Allah beni sana böylece büyük bir armağan ile gönderdi oysa, senden önce bu hediye kimseye gönderilmedi Bu fakat sana ikram edildi, dedi Efendimiz (sav): Nedir o armağan, ey Cebrail? diye sordu Cebrail (as): Sana gönderilen o hediyeler, Arşı A'zam'ın hazinelerindendir Ey Allah'ın Resulü! Sen de onları oku! buyurdu Dua budur: Yà men azheral cernile ve seteral kabiyha yà men lem ytiàhiz bil ceri reti ve lem yehtukìs setra, yà aziymel afvi, yà husnet teca viizi, yà vàsial magfirati ve yà bàsital yedeyni bir rahmeh, yà mìintehà kulli sekvà ve yà sàhibe kulli necvà, yà kerìmes safhi ve yà aziymel menni ve yà mubdien niami kablestihkàkihà, yà rabbàhu ve yà seyyidàhu ve yà emelàhu ve yà gàyete ragbetàhu, es'eluke en là tesviye halkì bin nàr Allâhümme innî estevdiuke dînî fahfazhü aleyye fi hayatî ve ba'de vefatı Allâhümme innî üceddidül îmâne tecdîden bi kavli lâ ilahe illallah, muhammedün resûlüllâh Bu duayı sabahakşam okuyanlar son nefeslerinde imanlarını şeytanın şerrinden korumuş olurlarŞifalı Dualar Yukarı ARADIĞINI BULMAK İÇİN DUA Ca'fer elHuldî (rahimehullah)'dan: Ebul Hasan'a veda ederken dedim oysa: Bana bir azık ver! Bir şey kaybettiğin vakit yoksa birisiyle buluşmak istediğinde şöyle dua et: Rabbim, kalbime genişlik ver, işimi kolaylaştır Dilimden düğümü çöz ki sözümü en ince ayrıntısına kadar anlıyabilsinler Kalemi ele alınca şu dua okunur: Yâ hayyü yâ kayyûmü bi rahmetike esteğıysü Manası: Ey Hayy ve Kayyûm yüce Rabbim! Rahmetinle Sen'den takviye istiyorum Girdiğim bu imtihanda beni muvaffak eyle İmtihana girerken Allah'a güvenip, bu dualar içtenlikle okunursa, Allah'ın izni ile muvaffakiyet elde edilir Şifalı Dualar Yukarı AREFE GÜNÜ OKUNACAK DUALâ ilahe illallâhü vahdehû lâ şeriyke leh, lehül mülkü ve lehül hamdü bi yedihil hay ru ve hüve alâ külli şey'in kadiyr Manası: Bir olan şeriki bulunmayan Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur Mülk O'nun, hamd O'na mahsustur Hayr O'nunyedi kudretindedir Her şeye gücü yetendir * Arefe günü yüz defa ihlas suresi ve yüz kere salavatı şerife ile birlikte bu dua okunursa Cenabı Hakk meleklerine şöyle buyurur: Ey meleklerim, bu kulum beni zikretti, ihlası okudu Ondan sonradan da Peygamberime salavatı şerife getirdi Ben bu kuluma ne iyilik yapsam azdır Hatta bu kulum hacları kabul olunmayanlar için ya Rabbi, haclarını kabul buyurdese onu da kabul ederimYukarıda söylenen şeyleri arefe günü sabah erkenden okumalıdır Aksi halde iblis unutturup insanın okumasına mani olur Şifalı Dualar Yukarı AREFE GÜNÜ YAPILACAK EN KIYMETLİ ZİKİRLERBismillâhirrahmânirrahıym Kulhüvallâhü ehad Allâhüs samed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekûn lehû küfüven ehad Lâ ilahe i Ha İlâ hü vahdehû lâ şeriy ke leh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadiyr Allâhümme salli alâ muhammedin ve enzilhül muk'adel mükarrabe ındeke yevmel kıyâmeh (100 defa)Cenabı Peygamber Efendimiz bunların fazileti hakkında: Her kim arefe günleri bunları yapacak olursa Cenabı Hakk meleklerine: Ey meleklerim, benim kulumun yaptığı bu ibadetine karşılık olarak ne yapsam azdır Bu kulum, haclan kabul olunmayanlar hakkında: Ya Rabbi onların haclannı kabul etdese, onu da kabul ederim, buyurmuşturŞifalı Dualar Yukarı ASR SURESİNİN FAZİLETİNE DAİRBismillâhirrahmânirrahıym Vel asr İnnel insâne le fî husr İllelleziyne âmenû ve amilüs sâlihâti ve tevâsav bil hakkı ve tevâsav bis sabr Manası: Andolsun asra ancak, belirlenmiş insan kat'i bir ziyandadır Fakat iman edenlerle güzel, hoş amel ve hareketlerde bulunanlar, diğer taraftan birbirine hakkı tavsiye, sabrı tavsiye edenler böyle değil Onlar ziyandan müstesnadır * Sevgili Peygamberimiz'in ashabından iki zat birbirlerine kavuşunca, biri diğerine Asr suresini okumadan ve sonradan da selam vermeden ayrılmazlardı * Şiddetli ateş yapan bir hastalığa yakalanan kimseye Asr suresi okunursa, şifa bulur Bir kimse bu sureyi dört öbür kağıda yazıp, her birisini korunmasını istediği yerin dört öbür köşesine yerleştirirse, Cenabı Hakk o yeri her türlü felakete karşısında himaye eder Şifalı Dualar Yukarı AY GÖRÜLDÜĞÜ ZAMAN OKUNUCAK DUAAllâhümme ehillehû aleynâ bil emni vel îmâni ves selâmeti vel islâm Rabbî ve rabbükellâhü hilâle ruşdin ve hayr Manası: Allah'ım! Doğan bu hilali bizlere hayırlı, bereketli, imanımızı ve ibadetimizi sürekli ve selamette kıl Ey hilal! Senin de benim de Rabbimiz Allah'tır Şanslı ve uğurlu ol Şifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ'Yİ ŞER ZAMANLARINDA OKUMAKŞerri giderip matluba vâsıl olmaktan aciz kalırsanız, Ayet'elKürsi'yi okumaya devam edinizİmamı Bûni diyor ama: Aklın ve fehmin ziyadeleşmesi için Ayet'elKürsi suya (50) kez okunarak içilirse, Allah Teala aklı ve fehmi ziyadeleştirirResulü Ekrem buyuruyorlar Manası: O'ndan başka ilah olmayan Allah, Hayy ve Kayyûm'dur Ezeli ve ebedidir O'nu uyuklama ve uyku tutmaz Göklerde ve yerde olan şeyler O'nundur İzni olmaksızın O'nun yanına şefaat eden yoktur Halkın önünde ve arkasında olanı (istikbal ve maziyi) bilir Ahali O'nun ilminden, O'nun istediğinden başkasını ihata etmezler Kürsi'si semaları ve yeri içine alır Onların hıfzı O'nu yormaz O, öyle yüksek ve pek büyüktür Şifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ'Yİ HER GÜN OKUMAYA DAİRBir kimse hergün Ayet El Kürsiyi 100 kere okursa,kendisine ruhani haller zuhur eder Şifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ'Yİ OKUYAN KİMSENİN CİNNİYİ MAHLUP ETMESİİmamı Gazâlî, İmamı Kuteybe'den, o da Benî Ka'b'dan bir kişiden öykü eder, der fakat: Hurma satış için Basra'da bir yere gittim Kiralamak için bir ev buldum İçerisinde örümcekler yuva yapmıştı Bu evi sahibinden kiralamak için istedim Evin sahibi, bu evde ifrit denilen kafir bircinni vardır Her gireni helak eder ve öldürür, dedi Nihayet Allah (cc) beni o cinniden muhafaza eder dedim Evi kiraladım Gece oldu, dahası baktım oysa, simsiyah alev gibi bir mahluk üzerime doğru gelmeye başladı Ben de Ayet'elKüsi'yi okumaya başladım Ben okudukça, o da benimle birlikte sözcük sözcük okuyordu Ben (ve lâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azıym) dedim Benimle birlikte okuyamadı Ben bu kelimelere devam ettim O karanlık ve cinni değil oldu Ben de bir köşede uyudum Sabahtan baktım oysa cinninin olduğu yerde, yanmış parça ve küller O süre kulağıma gaibden bir ses geldi Dedi oysa: Sen büyük bir cinni kafiri yaktın Ne ile yaktığımı sorduğumda (ve lâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azıym) tekrar tekrar okumakla cinni kafirini yaktın Şifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ'Yİ OKUYANIN YÜREK GÖZÜ AÇILIRŞeyhü'lEkber, Arifi billâh, Muhyiddin Arabî (ks) Ayet'elKürsi'nin esrarı hakkında şöyle buyurmuşlardır: Her kim Ayet'elKürsi'yi gece ve gündüz içerisinde bin defa okur ve buna kırk gün devam ederse (ara vermeden) Allah'a ant ederim, Allah'a ant ederim, Büyük Allah'a ant ederim, Kur'lahzaı Azimüşşan'a yemin ederim, Keriym olan Resulü'ne ant ederim ki, o kimsenin ruhaniyeti inkişaf edip kalb gözü açılır o kimseyi ziyaret etmeye gelirler O kimsenin her muradı hasıl olurHacı Osman Efendi (rahmetüllâhi aleyh) Hazretleri hayatta iken bazı kimselere bu evradı vermişlerdi Hakikaten halisane okuyanların kalb gözleri açılmıştır Ben kendilerine dedim ancak: Bunların kalb gözleri açılır mı?Cevaben Hacı Osman Efendi Hazretleri: Muhyiddin Arabi Hazretleri yalan söyler mi? İşte bunu o söylüyordemişlerdi * Ayet'elKürsi'nin esrarı hakkında bazı veli ve alimlerin sözleri şunlardır: Muhyiddin Arabi, Sa'düddiyn Teftazânî, İmamı Bûnî demişlerdir ancak: Bir kimse Ayet'elKürsi'yi harflerinin adedi kadar (170) kez ya da mürsellerin (salevâtüllâhi aleyhim) adedi değin (313) defa okursa, o kişiye göklerde ve yerdeki mahlukatın cümlesi itaat edip her şeyden muhafaza ederler Düşmanları ne eli ve ne de dili ile hiçbir hasar ve ziyan veremezlerbuyurmuşlardır * Esrarı Müfide kitabından alınmıştır: Bir kimse her gün Ayet'elKürsi'yi on sekiz kez okursa, Allah (cc), o kulunun kalbini tevhid nuruyla ihya eder Kalbini ledünnî ve hikmet ilmi ile doldurur Rızkına bolluk verir Kadrini ulu kılar Mehabetinden herkes korkar Şifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ'Yİ SABAHLARI OKUMAKHz Ömer (ra) buyuruyor: Bir kimse sabahtan yatağından kalktığında, Ayet'elKürsi'yi birer defa okursa, her okuyuşunda önüne, arkasına, sağına, soluna, altına, üstüne, içine sekizinci ile de kendini halka içine alırsa, o gün kimseye hiç bir kimse zarar veremez Evinin önünde kıyamet kopsa, haberi olmaz Bedensel ve manevi ne dek kuvvete sahip olduğunu kendisi müşahede edecektirAyet'elKürsi, İsmi Azam'dır* İmamı Ebû Yusuf, Ayet'elKürsi'nin esrarı hakkında (40) hadisi şerif toplayarak buyurmuşlardır oysa: Bu ayeti şerife bir çok sırları ve faydaları kendinde toplamaktadır Künhüne Cenabı Ecelli Ala'dan başka kimse vakıf olamazŞifalı Dualar Yukarı AKŞAM NAMAZINDAN DAHA SONRA YAPILACAK DUALARYâ mukallibel kulûbi vel ebsâr, sebbit kulûbenâ alâ diynik Manası: Ey kalpleri ve gözleri yedi kudreti ile değiştiren Allah'ım! Kalplerimizi dinin (İslam) üzere değişmez kıl * Peygamber Efendimiz, akşam namazının farzından daha sonra iki rekat sünnet kılar ve bu duayı okurlardı Lâ ilahe illallâhü vahdehû lâ şerike leh, lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyî ve yümîtü ve hüve alâ külli şey'in kadiyr Resulü Ekrem (sav) buyurdu: Her kim (bu zikri) akşam namazından sonraon kez okursa, Allah Teala o kimse için silahlı melekler gönderir, onu şeytanların şerrinden sabaha dek korurlar bununla birlikte Allah Teala onun için cenneti icab ettiren on sevap yazar, cehennemi icab ettiren on günahını affeder ve on köleyi de hürriyete kavuşturmuş kadar ecre nail olurŞifalı Dualar Yukarı AKRABASI VE ARKADAŞI ÖLEN KİMSENİN OKUYACAĞI DUAInnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn, ve innâ ilâ rabbinâ le münkalibûn Allâhümmektübhü ındeke fil muhsinîn, vec'al kitâbehû fi ılliyyîn, vahiüfhü fi ehlihî fil ğâbirîn, ve lâ tahrimnâ ecrahû ve lâ teftinnâ ba'deh Resulü Ekrem (sav) buyurdu: Ölüm insanı korkutur, sizden birinize kardeşinin ölüm haberi gelirse bu duayı okusunŞifalı Dualar Yukarı AKSIRANIN VE AKSIRANI GÖRENİN OKUYACAĞI DUAResulü Ekrem buyurdu: Sizden biriniz aksırdığınız süre; Elhamdü lillâhderse arkadaşı da ona YerhamükellâhAllah sana rahmet etsin, acısın diye mukabelede bulunsun Aksıran da Yehdîkümüllâhü ve yuslihu bâlekümAllah Teala sizi hidayette kılsın ve kalbinizi ıslah etsin diye cevap versin Şifalı Dualar Yukarı ALİ İMRAN SURESİNİN FAZİLETİBismillâhirrahmânirrahıym Kulillâhümme mâlikel mülki tü'til mülke men teşâü ve tenziul mülke mimmen teşâü ve tüızzü men teşâü ve tüzillü men teşâü bi yedikel hayr, inneke alâ külli şey'in kadiyr Manası: De oysa: Ey mülkün sahibi Allahım! Dilediğine mülk verirsin, dilediğinden de mülkü çeker alırsın ve dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin Hayır yalnız senin elindedir Belli fakat sen her şeye kadirsinFazileti: Ali İmran'daki bu ayet ismi azamdır Onunla dua edildiği vakit kabul edilirBir kimse bu ayeti kerimeyi ardına kadar okumayı adet haline getirirse, o kimse mal ve saltanat sahibi ise Cenabı Hakk, o kimsenin mülk ve saltanatını her türlü tasalluttan korur İşleri düzene girer Mal ve saltanat sahibi değilse, o kimseye mal ve saltanat verir Verdiği o mülk ve saltanatı da her türlü düşmanlıklardan korurAli İmran'ı okuyan kimseye kıyamet günü Sırat üstünde, okuduğu her bir ayetin karşılığında güvenlik verilirBir kimse Ali İmran Suresi'ni cuma günü okursa, güneş batana kadar Allah Teala o kimseye rahmeti ile tecelli eder, melekler ise mağfiretini isterlerŞifalı Dualar Yukarı ALİ İMRAN SURESİNİN 154 AYETİNİN SIRLARIAhmed Deyrebi Hazretleri bu ayetler hakkında şöyle diyor: Bu ayeti kerimeleri misk ve safrandan yapılmış mürekkeple kağıt üstüne yazarak üzerinde taşıyan kimseden korku, üzüntü can sıkıntısı ve üzüntü Allah'ın izni ile şifa bulur Bu ayeti kerimelerin bedensel ve manevi hastalıkların şifası hususunda büyük tesiri vardır Kullanmak isteyen kimse bu ayeti kerimeleri temiz bir kap içine yazarak yağmur veya kaynak suyu ile kap içindeki yazıyı siler ve yedi gün sabahları aç karnına bu sudan içer, elleri ve yüzüne bu sudan azıcık sürerek: Ey Rabbim! Bu ayeti kerimelerin hürmetine bana acele şifalar ihsan eylediyerek ilahi âna sığınırsa Allah'ın izni ile şifaya kavuşursonra, humma ve buna aynı ateşli hastalığa yakalanmış bir kimseye içirilirse, ateşi düşer ve hastalığı şifa bulur Şifalı Dualar Yukarı ALLAH İSMİ ŞERİFİNİN SIRLARIYalnız Allah Teala'nın Zatı'na kasten olan bu ismi şerif, İsmi A'zam'dır Allah ismi şerifi, Kur'an'da (2360) yerde geçmektedir Esmai Hüsna'nın tamamı bu ismi celilin içindedir İsmi celillerin sultanıdır Hastalıklarda: Bu ismi celil bir kaba (66) adet yazılır ve su ile yıkım edilerek içilirse Allah'ın izni ile hasta şifaya kavuşur Cinnin bağlanması: Cin musallat olan kimsenin kurtulması için Allah ismi cehlinin harfleri, hastanın parmaklarına yazılmalıdır Cinnin yakılması: Cin musallat olan kimsenin kurtulması için Allah ismi cehlinin harfleri tek tek mavi bir bez üzerine yazılır Bu bez yakılarak hastaya koklatılırsa, hastaya musallat olan cin, yanarak helak olur Hasta da şifaya kavuşur Şeytandan korunma: Şeytanın tasallutundan korunmak için Allah ismi bir vahşi yazılır Bu yazı, su ile imha edilerek hastanın üzerine serpilirse iblis helak olur Epilepsi hastalığında da bu usul kullanılmalıdır O böylece bir Allah'tır ama, O'ndan başka ibadet edilecek hiçbir ilah yoktur Sırları: Kim her gün sürekli olarak Yâ Allah, yâ Hûdiye (lOOO)'er defa okursa Cenabı Hakk onu kemali yakıyn ile rızıklandırır * Kim cuma namazından önce abdestli olduğu halde tenha bir yerde Yâ Allâhül mahmûdü fî külli fiâlihdiye (200) defa okursa umduğunu kolaylıkla elde eder Hekimlerin tedavisinden ümit kestikleri hastalar okursa eceli gelmemişse şifaya kavuşurlar Allah Cenabı Hakk'ın en ulu ismi olan bu mübarek isim, Allah Teala'nın Celal ve Cemal gibi bütün isimlerini kapsamaktadır Bu mübarek isim, ama Cenabı Hakk'ın Zafına mahsustur O'ndan başka hiç bir varlık bu isimle anılmamış ve anılamaz da Kâmil millet, Cenabı Hakk'ı Allah, Allah, Allahdiye bu isimle zikretmişlerdir Çünkü bu kutsal isim, İsmi A'zam'dır (99) ismi şerifin kutbu ve en büyüğüdür Allahdiye zikreden, Allah'ı bütün isimleri ile, erRahmândiye zikreden yalnız rahmet sıfatı ile anmış olur Diğer isimler de böyledir Bu mübarek ismi şerifin özellikleri: 1 Bu mübarek ismi şerifi insanlardan uzakta bir yerde zikretmeye abdestli olarak devam eden kula, meleklere mahsus alemlerin kapıları açılır Oradan Ceberut alemini seyretmeye başlar Devamlı olarak Allah, Allahdiye zikredenin maneviyatı güçlenir, Rabbani nurlar ile nurlanır (lOOO)'er kez okuyan kimse yakıyn makamını elde eder Cuma namazından önce ağırbaşlı bir yerde oturup: Yâ Allah, yâ Hûdiyerek (100) kere zikreden kimse istediği şeye nail olur (1000) defa okuyanın imanı kuvvetlenir Düşmanları heybetinden yüzüne bakamazlar 4 Bu mübarek ismi şerif ile dua edenin duası kabul olunur Nefsine musallat olan iblis yakılır Tüm varlıkların istifade kaynağı bu ismin sahibi Zat'ı Ecelli ve Ala'dır O'ndan başkası yok olmaya mahkumdur Bize gereken ise O'ndan başkasından yüz çevirmektir O'ndan başkasından korkmamaktır Çünkü O: Eğer mü'minseniz Benden korkun, insanlardan korkmayın fermanı ilahisinin sahibidir Şifalı Dualar Yukarı ALLAH RESULÜNÜN VEFATI ANINDA OKUDUĞU DUAAllâhümmağfir lî verhamnî ve elhıknî bir refîkıl a'Iâ Manası: Allah'ım, bana mağfiret kıl ve bana acı Beni arkadaşlarım olan peygamberlerin makamına ulaştır Hazreti Aişe (ra) anlatıyor: Resulü Ekrem vefat hemencecik bana dayandı, bu duayı okuyorduŞifalı Dualar Yukarı ALLAHU TEALAYA İMAN İLE KAVUŞMAKYâ hayyü yâ kayyûmtt yâ bediy'as semâvâti vel erdi yâ zel celâli vel ikram, yâ Allah, lâ ilahe illâ ente es'elüke en tuhyiye kalbi bi nûri ma'rifetike yâ erhamer râhımiyn Manası: Ey ölmeyen, diri ve kayyum olan Rabbim! Ey yerleri ve gökleri en hoş bir biçimde yoktan var eden Rabbim! Ey Celal ve ikram sahibi Rabbim! Ey senden başka gerçek bir mabud olmayan Rabbim! Senden marifet nurunla ölü kalbimi canlı tutmanı istiyorum Ey merhametli olanların en merhametlisi! Hikmeti: Allah Teala, bu duayı her gün imsaktan sonradan kırk defa okuyan kulunun kalbini diri tutar Kalbini iman nuru ile diriltir Son nefesinde Allah'a iman ile kavuşmasına vesile olurŞifalı Dualar Yukarı AYAĞI UYUŞAN KİMSENİN OKUYACAĞI DUAİbni Abbas (ra)'ın yanında birinin ayağı uyuşmuştu, İbni Abbas (ra) ona: İnsanlardan en çok sevdiğin kişiyi düşün dediO adam da ''Muhammed AS'' dedi ve ayağının uyuşukluğu geçti Şifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ EVDEN ÇIKARKEN OKUNURSAResulüllah (sav) Efendimiz buyuruyorlar: Her kim, evinden çıkarken Ayet'elKürsi'yi okursa, evine varıncaya değin Allah (cc)'ın tahtı himayesindedir Ayet'elKürsi okunan eve otuz gün şeytanlar giremez Kırk gün büyücü erkek ve kadınlar giremezlerYa Ali, Ayet'elKürsi'yi çocuklarına, zevcelerine, komşularına öğret Bundan daha büyük bir ayet nazil olmadı Bir kimse yatacağı vakit Ayet'elKürsi'yi okursa, Allah (cc) kendi nefsini, komşusunu, komşusunun komşusunu, evinin etrafında yer alan evleri her türlü fenalıktan belirlenmiş kılar Sözlerin efendisi Kur'an'dır Kur'lahza'ın efendisi Surei Bakara'dır Surei Bakara'nın efendisi Ayet'elKürsi'dirBir mü'min evinden çıkacağında, yahut düşmanlarından korktuğunda veyahut yırtıcı hayvanlardan korktuğunda Ayet'elKürsi'yi okursa, Allah Teala o kimseye yetmiş bin melaike gönderir Onun için istiğfar ederler ve korktuğu şeyden belirli kılar, muhafaza ederlerHer kim evinden dışında çıktığında Ayet'elKürsi'yi okursa, Cenabı Hakk o kimse için yetmiş bin melaike vazifelendirir, onun için istiğfar ederler Evine dönerken Ayet'elKürsi'yi okursa Cenabı Ecelli ve Ala o kulundan fakirliği kaldırırResulüllah (sav) Efendimiz Hazretleri'nin öğrettiği dualar okunmazsa insanın imanını alırlarŞifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ NAMAZDAN SONRADAN OKUNURSAHer kim farz namazlarından sonra Ayet'elKürsi'yi okursa, diğer namaza kadar Cenabı Ecelli ve Ala'nın tahtı himayesindedirHer kim farz namazlarından daha sonra Ayet'elKürsi'yi okursa, ölüm olmasaydı, direkt Cennete giderdibuyurmuşlardır Ebû Ümâme (ra)'den rivayet edildiğine tarafından Resulüllah (sav) Efendimiz buyurdular ama: Bir mü'min, beş vakit namazın peşinde Ayet'elKürsi'yi okursa, Cenabı Yargı harp meydanında şehit olan nebilerinin canını aldığı gibi, bu mü'minin canını da kendi yedi kudretiyle alacaktır* Eğer bir kimse, Ayet'elKürsi'yi sabahtan ve akşam okumaya devam ederse kıyamet günü melaikeler: Yâ Rabbi, bu kulun ölmedi, biz bunu dünyada görmedikdiyeceklerdir * Allah Resulü (sav) şöyle buyuruyor: Yatağınıza yattığınız vakit Kürsî ayetini okuyunuz Zira orada kaldığınız müddetçe koruyucunuz kanımca Allahü Teala'dır Sabaha değin o yatağın çevresine iblis yaklaşamaz Şifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ İSMİ AZAM OLDUĞUNA DAİRHazreti Ali'den söylenti edilmiştir: Bedir savaşında Resulüllah (sav)'m yanına gittim Baktım oysa, secdeye varmış: Yâ Hayyü, yâ Kayyûmdiye sürekli bu esmaları zikrediyordu Başka bir şey ek etmiyordu Bu Nedenle yanından ayrıldım Kafirlerle savaşa gittim Bir zaman daha sonra Resulüllah (sav)'ın yanında döndüm Yeniden aynı zikre devam ediyordu Savaş sırasında sürekli Resulüllah'ın yanında gidip geldim Savaş bitene değin bu zikre devam ettiğini gördüm Allah (cc) onun bu zikri baştan sona zaferi bize müyesser kıldıİbni Abbas (ra)'dan: * Allah (cc)'ın en büyük isimleri, (Yâ Hayyü, yâ Kayyûmdur Bedir savaşında Resulüllah (sa v) Efendimiz'in savaş bitinceye değin sürekli olarak, Cenabı Ecelli ve Ala'nın bu ismi âlileri ile zikretmesi, bu isimlerin büyüklüğünü te'yid etmiştir Eğer Cenabı Ecelli ve Ala'nın bunlardan daha büyük ismi âlisi olsaydı, savaş hemencecik onlarla zikrederdibuyurmuşlardır * Allahü Teala bezginlik derhal Ayet elKürsi'yi okuyanın yardımına koşar Gece yarısı kıbleye karşı (170) kez okuyan kimsenin Allahü Teala dilek ve hacetlerini gerçekleştirirsemâvâti vel ardı yâ zel celâli vel ikramve ( yâ Rabbi, bu ayeti kerime ve içindeki esmâi ilâhinin hürmetine bu zalimin dilini bağla, ağzını kilitle, hakkımda iyilikten diğer bir şey konuşmasın) der de zalimin yanına girerse, Cenabı Ecelli ve Alâ o zalimi dilsiz kılar Allah (cc)'ın izni ile ondan zarar gelmez Yürek ağrısında, nefes tutulmasında, ciğer ve karın ağrılarında Ayet'elKürsi'yi, temiz bir tabağa üç defa yazan, pak su ile yazıyı imha eder de içeceği vakit hangi dert için içiyorsa, örneğin karın ağrısından belirli elde etmek için şifa niyeti ile içiyorum der içerse, Cenabı Ecelli Alâ, Ayet'el Kürsi hürmetine o kimseyi o dertten şifaya kavuşturur Bir kimse Cuma günü ikindiden sonradan Ayet'elKürsi'yi ıssız bir yerde (17) kez okursa, daha evvel kendinde bulunmayan haller meydana kazanç O anda dua etse, duası kabul olunur Şifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ NAMAZDAN EVVEL OKUNURSAAyet'elKürsi namazdan evvel okunursa, huzurla kılınır Iblis endişe veremez Ve yaklaşamaz Ayet'elKürsi'yi okuyanı, Allah (cc) tümce kaza ve belalardan, tehlikelerden, şeytanın şerrinden muhafaza eder Şeytanın yetmiş türlü tuzağı vardır Şifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ'NİN ESRARI VE HİKMETİHazreti Ali (ra)'den söylenti olunmuştur Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor ama: Allah (cc), Kürsi'yi inciden yaratmıştır Büyüklüğünü Cenabı Ecelli Alâ'dan başka kimse idrak edemezDiğer hadisi şerifte: Yedi kat sema ve yedi kat yerler Kürsi'nin yanına, sahra ortasında bir halka mesabesindedirİbni Mâce'nin rivayetine göre: Güneşin nuru, Kürsi'nin nurunun yetmiş cüz'ünden bir cüzdür Kürsi'nin nuru ise Arş'ın nurunun yetmiş cüz'ünden bir cüzdür Hamelei Arş (Arş'ı yüklenen melekler) ile Hamelei Kürsi (Kürsi'yi yüklenen melekler) aralarında yüz kırk tane hicab vardır Bunların yetmişi nurdan, yetmişi karanlıktandır Her hicabın arası, beşyüz senelik mesafedir Eğer Arşı A'zam'la Kürsi'nin arasındaki hicablar olmasaydı, Kürsi'deki melekler Arş'ın nurundan yanarlardıbuyurmuşlardır Yedi kat sema ve yedi kat yerler, Arş'ın yanına kaybolur Lâ teşbih Arşı A'zam, Cenabı Ecelli Alâ'nın sarayı gibidir Emri oradan verir Emri İlâhî Kürsi'nin üzerine indiği lahza, bilye üzerine düşen ağır altın zincirin ses çıkardığı gibi ses çıkarır Kürsi'deki melekler, Cenabı Ecelli Ala'nın bu emrinin azametinden, ve bu sesin şiddetinden bayılırlar Ayıldıklarında Arş'taki meleklere sorarlar: Rabbimiz ne dikte buyurdu? Onlar cevaben: Hakkı ve doğruyu dikte buyurduderler Cenabı Ecelli Alâ'nın emri ilâhisi oradan Sidrei Müntehâ'ya, buradan yedinci kat semaya kazanç Böylelikle Cenabı Ecelli Alâ'nın emri ilâhisi bütün semalardan geçerek dünyaya iner * Evliyaların büyüklerinden olan İmamı Şârânî (ks), emri ilâhinin bu şekilde nüzul etmesinin sebebi hikmetini şöyle anlatır: Eğer Cenabı Ecelli Alâ'nın emri ilâhisi, semalara uğramadan vasıtasız olarak dünyaya ve insanlara gelseydi, hitabı ilahinin azametinin şiddetinden tümü erirdi* Muhyiddin Arabi (ks) buyuruyorlar fakat: Allah (cc)'ın emri ilahisi beş yerden iner: 1) Kalemi A 'lâ: Buradan farzlar iner 2) Levhi Mahfuz: Buradan menduplar iner 3) Arş: Buradan haramlar iner 4) Kürsi: Buradan mekruhlar iner 5) Sidretü'lMüntehâ Buradan Cenabı Ecelli Alâ'nın helal ve mubah gibi emirleri iner Şifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ'NİN FAZİLETİAllah Resulü buyurdu: Bir Ayet'elKürsi'yi okumak, bin ayet okumaya bedeldirResulüllah (sav) Efendimiz, Ka'b (ra)'a: Yâ Ebâ Münzirl Kur'anı Kerim'in ayetleri içinde hangisi daha büyüktür? buyurduklarında, Allah (cc) ve Resulü daha iyi bilirdedi Resulüllah (sav) bir daha sorduklarında, Allâhü lâ ilahe illâ hüvel hayyül kayyûm'u okudu Bunun üzerine Resulüllah (sav), mübarek ellerini Ka'b (ra)'ın göğsüne koydularBu ilim, sana sıhhat olsunbuyurdular Tekrar bir hadisi şerifte: Bir mü'min Ayet'elKürsi'yi okursa, Cenabı Ecelli ve Alâ, ervahı mü'minînin kabirlerini nurlandırır, genişletir Okuyana da büyük ecirler verilir Her harfi için bir melek yaratılır Okuyan kimse için kıyamete dek istiğfar ederlerbuyurmuşlardır Resulüllah (sav) Efendimiz: Belli Ayet'elKürsi'nin lisanı vardır Birmü'min Ayet'elKürsi'yi okuduğunda o, Arşı Alâ'nın aşağı secdeye kapanır Kendisini okuyanın Rabbül âlemîn'den affolunmasını isterbuyurmuşlardır Bir hadisi şerifte: Ayet'elKürsi'de yedi kale kuvveti vardır buyurmuşlardır Arkadaş Canlısı bir hedef ile bir kere Ayet'elKürsi okunursa, iç içe yedi tane kale içine girmiş gibi manevi baskı kazanılacağı Resulüllah (sav) Efendimiz'in bu hadisi şeriflerinden anlaşılmıştır Daha pozitif okuyanın durumunu buna tarafından kıyas etmelidir Bu ayeti kerimenin hikmet azamet ve esrarından dolayıdır oysa, Cenabı Fahri Alem (sav)'e yetmiş bin melaikei kiramla nazil olmuştur Resulüllah (sav) Efendimiz buyuruyorlar fakat: Kur'lahza'da en büyük ayet; Ayet'elKürsi'dir Bir kimse onu okursa, Allah (cc) ona bir melek gönderir Ertesi günü okuduğu saate dek o kimsenin hasenatını yazan, seyyiâtını mahvederŞifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ'Yİ ÜSTÜNDE TAŞIYAN KİMSEEğer bir kimse Ayet'elKürsi'yi yazıp üstünde taşırsa, Allah (cc)'ın izni ile türlü âfât ve musibetlerden muhakkak olur Gece gezen şeytan ve cinnîlerin şerrinden muhafaza olunur Şifalı Dualar Yukarı AYETEL KÜRSİ'Yİ YATARKEN OKUMAKResulü Ekrem, ashabına: Yatağına geldiğin süre Ayet'elKürsi'yi oku Belirli fakat Allah Teala sana bir melek müekkel kılar Sabaha kadar seni şeytanın şerrinden muhafaza ederbuyurmuşlardır * Korkulu bir mekanda bulunan ya da musibet ve zulümlerinden çekindiği kimseler aralarında olan birey (21) kez Ayet elKürsî'yi okursa, Allah (ac) onların şerrinden, okuyan kulunu muhafaza eder Lâilahe illallâhü vahdehû lâ şeriyke leh, lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyî ve yümiytü ve hüve hayyün lâ yemûtü bi yedihil hayru ve hüve alâ külli şey'in kadiyr Resulü Ekrem (sav) buyurdu: Kim sokak ya da pazara çıktığı zaman bu zikri okursa, Allah Teala onun için bir milyon sevap yazar, bir milyon günahını bağışlar, affeder ve bir milyon derecesini yükseltir(Cennette de onun için bir köşk yapı edilir) Şifalı Dualar Yukarı AYNAYA BAKARKEN OKUNACAK DUAElhamdü lillâh Allâhümme kemâ hassente halkıy fe hassin hulükî Manası: El hamdü lillâh, (İlahi) yaratılışımı hoş yaptığın gibi ahlakımı da güzel yap, Allah'ım * Peygamber Efendimiz (sav) aynaya baktıkları süre (bu duayı) okurlardıŞifalı Dualar Yukarı EKSIK ZAMANDA FAZLA SEVAP KAZANDIRAN AYETLER VE DUALAR*Ataullah elİskenderî Hazretleri Hikemkitabında fazla hoş yazmıştır: Bismillâhirrahmânirrahıym Kul hüvallâhü ehad Allâhüs samed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekûn lehû küfüven ehad Sübhânellâhi ve bi hamdihî adede halkını ve ndâe nefsihî ve zinete arşihî ve midâde kelimâtih Eğer ecelin yaklaşmış, ömrün azalmışsa bunları okursan az vakitte çok sevap kazanırsınŞifalı Dualar Yukarı AYET'ELKÜRSİ'Yİ OKUYARAK CİNNİYİ MAĞLUP ETMESİAbdullah ibni Mes'ud (ra)'dan rivayet edilmiştir: * Resulüllah'ın ashabından bir sahabi, bir cirmi ile karşılaştı Cinni ile kavgaya başladılar Sahabi, cinniye şampiyon gelerek yere vurdu Cinni o sahabiye dedi ama: Ben seni bilekleri ince, cüssesi ufak, cılız bir insan olarak görüyorum Seninle ikinci defa olarak bir kavga daha edeceğiz Eğer ikinci kere olarak da beni mağlup edersen, sana menfaati ve faydası olan bir şey öğreteceğimKavgaya tutuşuyorlar, tekrar sahabi galip gelince, cinni ona: Sen Ayet'elKürsi'yi okur musun? Sahabe: Evet, okuyorumbuyurdu Cinni: Ayet'elKürsi okunan eve şeytan giremez Dayak yiyen eşeğin dayaktan kaçtığı gibi şeytan da sabaha kadar o evden kaçardemiştir DEVAMI  

Üst Alt