Son Konu

Allah ’ın Rahmeti ve Gazabı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ne değin iyilik ederse etsin, kafirin hiç sevap alamayacağını biliyoruz İyilikleri olan bir kafir Müslüman olunca, iyilikleri geçerli ülkü kazanç mi? Ateist iken, Müslüman olanın tevbesi kabul olur mu?

Ateist,kelime anlamı kâfir demektir İmana gelen bir kâfir, imana gelmeden önce yaptığı iyiliklerin karşılığına kavuşur Hâkim bin Hazam,imana gelince, (Önceki iyiliklerim ne oldu) diye sordu Peygamber efendimiz buyurdu ama:
(Önceki iyi işlerin makbul almak üzere Müslüman oldun) Buhari

İman eden kâfirin, kâfir iken yaptığı iyilikler boşa gitmediği gibi, yaptığı bütün günahları affolur, hatta sevaba çevrilir Kur ’anı kerimde mealen buyuruluyor ancak:
(Allahü teâlâ, kâfirken tevbe edip iman eden ve salih amel işleyenlerin seyyiatını hasenata günahlarını sevaplara çevirir Allah çok affedici ve fazla acınacak şey sahibidir) Furkan 70

Kâfirin günahları sevaba çevrildiği gibi, Müslümanın günahları da sevaba çevrilir Hadisi şeriflerde buyuruldu ancak:

(Rızai ilahi için Allah ’ı ananların günahları sevaba çevrilir) İ Ahmed

(Recep ayında dokuz gün oruç tutanın günahları sevaba çevrilir) Gunye

(Tevbe eden kimse, hiç günah işlememiş gibi olur) İbni Mace

Allah bire yedi yüz verir

Allah rızası için yapılan iyiliklerin, sadakanın, zekâtın karşılığı, verenin ihlâs derecesine göre, bire ondan bire yedi yüze değin, hatta daha pozitif olur Kur ’anı kerimde mealen buyuruluyor ki:

(Malını Allah yolunda harcayanın hali, her başağında yüz tane yer alan yedi başaklı bir tohuma benzer Allah dilediğine daha pozitif da verir) Bekara 260

(Bir iyilik yapana on misli verilir; bir kötülük ise fakat misli ile cezalandırılır; hiç kimseye adaletsizlik yapılmaz) Enam 160

(Allah, kötülüğün cezasını adaletle verir zerre değin adaletsizlik etmez, zerre kadar iyiliğin sevabını da kat kat artırır ve ayrıca büyük mükâfat verir) Nisa 40

Hadisi şeriflerde ise buyuruldu oysa:

(Her iyilik için on mislinden yediyüze dek sevap yazılır Her kötülük ise, bir misli yazılır Allah onu affederse hiç yazılmaz) Buhari, Müslim

(Allah, dilerse, bir haseneyi iyiliği iki milyon hasene yapar) İbni Cerir

(Cihad edenin bir iyiliğine 700 misli sevap verilir) Bezzar

(Hac için harcanan mala, 700 misli sevap verilir) Beyheki

(Rabbiniz, rahimdir Bir iyilik yapmak isteyip de yapamayana, bir sevap yazar Yapana on mislinden 700 misli veya daha artı sevap yazar Kötülüğü isteyip de yapmayana bir sevap, yapana ise bir günah yazar, dilerse onu affeder) Taberani

(Malını Allah yolunda harcayana, mükâfatı 700 misline değin artırılır Oruç tutana verilecek sevabı, Allahü teâlâdan başka kimse bilemez) Beyheki

(Zilhiccenin birincil on günündeki amele 700 misline dek sevap verilir) Tergib

(Zilhiccenin bir günü fazilette bin, Arefe günü ise onbin güne eşittir) Beyheki

(Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselamdan, Sura üfürülünceye dek yaşayan tüm insanların sayısının iki katı değin sevap yazılır) R Nasıhin

Allahü teâlânın rahmeti, ihsanı boldur Zerre kadar bir iyiliğe dağ kadar sevap verir Mal Onundur Dilediğine dilediği değin ihsan eder

Mekândan münezzehtir
Allahü teâlâ, mekândan münezzehtir Düşünülen her şey O değildir Hiçbir şeye farklı İnsanların kolay anlaması için mecazi teşbihlerde bulunarak hadisi kudsilerde buyuruyor ancak:

(Ey Âdemoğlu, bana gelmek için ayağa kalkarsan, ben de sana içten yürürüm Bana doğru yürürsen, ben de sana dürüst koşarım) İ Ahmed

(Sevdiğim kulumun gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, yürüyen ayağı, konuşan dili olurum İstediğini veririm) Beyheki

(Bana bir karış yaklaşana, ben bir arşın yaklaşırım Bir arşın yaklaşana, bir kulaç yaklaşırım Yürüyerek gelene, koşarak yaklaşırım) Buhari

Çağırmak ama, Allahü teâlâ, kusuruna bakmamak ve bol sevap atamak için, bir vesile arıyor bir defa inanarak Kelimei Şehadet söyleyene, bunu muhafaza edip Müslüman olarak ölene ebedi olarak Cennetini veriyor Sözcüki şehadet söyleyen kimse, haramlardan kaçmaz ve ibadetleri yapmazsa, imanlı ölmesi çok zordur İmansız ölen de ölümsüz olarak Cehennemliktir İmanlı ölen de, günahlarının cezasını çektikten sonradan Cennete girer Yoksa affa uğrayarak Cennete girer İmanlı vefat etmek için de, Allahü Teâlânın emir ve yasaklarına riayet etmek gerekir

Mümin, orta yolda olmalıdır Yani Allahü Teâlânın rahmetinden ümidini kesmemeli, azabından da kesin olmamalıdır *

Üst Alt