Son Konu

Allaha Nicin Dua Ederiz nasıl Dua ederiz

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Allah bizlere bircok nimetler vermiştir Bizler, verdiği bu nimetlere karşılık Allah’ a şukretmeliyiz Verdiği nimetler sebebiyle onu anmalıyız
Dua, insanın Allah katındaki değerini artırır “Ey Muhammed, de ki: Duanız olmasa Rabbim size niye değer versin (Furkan, 77) ayeti bunu belirtmektedir
Dua ettiğimde icim ferahlar Kendimi rahatlamış ve mutlu hissederim Cunku dua, beni Allah'a yakınlaştırır
Ben, Yuce Allah'a olan inancımı, sevgimi dualarımla pekiştiririm Dua ve ibadetlerim sayesinde Allah'ın beni daha cok sevdiğine ve kotuluklerden koruduğuna inanırım Annemin, babamın ve yakınlarımın benim sağlıklı ve başarılı olmam icin dua ettiklerini gorup duydukca, onlara karşı sevgi ve saygım artar Ben de onların sağlıklı ve mutlu bir hayat gecirmeleri icin dua ederim Bunun doğal bir sonucu olarak ailemde birlik ve beraberlik duyguları gelişir
Arkadaşlarım ve tum insanlık icin de sağlıklı ve başarılı olmaları icin dua ederim Arkadaşlarıma yaptığım dualarla onlar bana yakınlık hissederler Onların bana ettikleri dua sebebiyle de ben onlara kendimi yakın hissederim
Kısaca, dualarım beni Yuce Allah'a yaklaştırdığı gibi anneme, babama, yakınlarıma ve arkadaşlarıma da yaklaştırır Onların da bana yakın olmalarını sağlar Bundan buyuk bir mutluluk duyarım

Dua, istemek demektir Ac bir kimsenin, iştihalı olduğu bir zamanda yiyecek istemesi gibidir Dua, Allahu tealaya yalvararak muradını istemektir Allahu teala, dua eden Muslumanı cok sever Dua etmeyene gadap eder Dua mu'minin silahıdır Dinin temel direklerinden biridir Hadisi şerifte, “Dua muminin silahı, dinin de direğidir buyuruldu

Dua, gelmiş olan dertleri, belaları giderir Gelmemiş olanların da gelmelerine mani olurCunku, Peygamberimiz, “Dua belayı onler buyurmuştur

Dua etmek, namaz, oruc gibi ibadettir Allahu teala, “Bana ibadet yapmak istemiyenleri, zelil ve hakir yapar, Cehenneme atarım buyurdu Allahu teala, herşeyi sebep ile yaratmakta, ni'metlerini sebeplerin arkasından gondermektedir Zararları, dertleri def' icin ve faydalı şeyleri vermek icin de, dua etmeği sebep yapmıştır Hadisi şeriflerde buyuruldu ki:

“Dua, ibadetin aslı ve ozudur Allah katında duadan makbUl birşey yoktur Dua yetmiş turlu kazayı onler Omrun bereketini artırır

“Kaza, ancak ve yalnız dua ile durdurulur

İmamı Rabbani hazretleri, “Dua, kazayı, belayı defeder buyurdu

Duanın yapılması mukadderata bağlıdır Takdirde dua varsa elbette yapılır Duanın belayı onlemesi kaza ve kaderdendir Nitekim Peygamberimiz, “Kader, tedbir ile, sakınmakla değişmez Fakat kabUl olan dua, o bela gelirken korur buyurmuştur

Peygamber efendimiz, “Allahu tealaya gunah işlemiyen dil ile dua edin! buyurunca, boyle bir dilin nasıl bulunacağı soruldu Bunun uzerine “Birbirinize dua edin! Cunku ne sen onun, ne de o senin dilinle gunah işlemiştir buyurdu

Duanın halis niyetle yapılması gerekir Allahu teala, “Bana halis kalb ile dua ediniz! Boyle duaları kabUl ederim buyurdu

Dua şartlarına uygun yapılmalıdır Peygamber Efendimiz, “Duanın kabul olması icin iki şey gerekir Duayı ihlas ile yapmalıdır Yediği ve giydiği helaldan olmalıdır Muminin odasında, haramdan bir iplik varsa, bu odada yaptığı dua kabul olmaz buyurdu

Haram lokma yiyenin duası kırk gun kabUl olmaz Dua ihtiyacı gideren, saadete kavuşturan kapının anahtarıdır Bu anahtarın dişleri, helal lokmadır

İlahi! Herkesi sıkıntıdan kurtaran yalnız sensin Bizi dunyada ve ahıretde sıkıntıda bırakma! Muhtaclara, herşeyi gonderen, yalnız sensin! Dunyada ve ahıretde hayırlı, faydalı olan şeyleri, bize gonder! Dunyada ve ahırette, bizi kimseye muhtac bırakma! Amin

Allah bizlere bircok nimetler vermiştir Bizler, verdiği bu nimetlere karşılık Allah a şukretmeliyiz Verdiği nimetler sebebiyle onu anmalıyız

Dua, insanın Allah katındaki değerini artırır Ey Muhammed, de ki: Duanız olmasa Rabbim size niye değer versin (Furkan, 77) ayeti bunu belirtmektedir

Dua ettiğimde icim ferahlar Kendimi rahatlamış ve mutlu hissederim Cunku dua, beni Allah'a yakınlaştırır

Ben, Yuce Allah'a olan inancımı, sevgimi dualarımla pekiştiririm Dua ve ibadetlerim sayesinde Allah'ın beni daha cok sevdiğine ve kotuluklerden koruduğuna inanırım Annemin, babamın ve yakınlarımın benim sağlıklı ve başarılı olmam icin dua ettiklerini gorup duydukca, onlara karşı sevgi ve saygım artar Ben de onların sağlıklı ve mutlu bir hayat gecirmeleri icin dua ederim Bunun doğal bir sonucu olarak ailemde birlik ve beraberlik duyguları gelişir

Arkadaşlarım ve tum insanlık icin de sağlıklı ve başarılı olmaları icin dua ederim Arkadaşlarıma yaptığım dualarla onlar bana yakınlık hissederler Onların bana ettikleri dua sebebiyle de ben onlara kendimi yakın hissederim

Kısaca, dualarım beni Yuce Allah'a yaklaştırdığı gibi anneme, babama, yakınlarıma ve arkadaşlarıma da yaklaştırır Onların da bana yakın olmalarını sağlar Bundan buyuk bir mutluluk duyarım
Duaya neden ihtiyac duyduğumuzu maddeler halinde acıklayabiliriz

Allah'a yakın olmak, onun sevdiği ve razı olduğu bir kul olmak icin dua ederiz
Alah'ın verdiği nimetlere şukretmek icin dua ederiz
Kotuluklerden, bela ve afetlerden korunmak icin dua ederiz
İyi bir insan olmak, guzel ahlak ve davranışlara sahip olmak, doğru yoldan ayrılmamak icin dua ederiz
Dileklerimizi ve isteklerimizi gercekleştirmesi icin Allah'a dua ederiz (AK)

Nasıl Dua Edilir?

Dua eden kişi gonulden dua etmeli, iyi şeyler istemeli, istediği şeyler doğrultusunda da caba gostermelidir Allah insanın gonlunden gecenleri bilir; ama dil ile dua etmenin cok farklı guzellikleri vardır Dua etmenin belli bir kuralı yoktur İcimizden geldiği gibi guzel olan her şeyi isteyebiliriz Allah’a dua etmek icin hicbir aracı kurum ve kişiye de ihtiyacımız yoktur Namaz kılarken Fatiha suresinde soylediğimiz gibi
“Biz ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım isteriz(Fatiha suresi, 4ayet)
Kur’anı Kerimde ve Hadisi fieriflerde bizim icin dua ornekleri vardır:
“Rabb’imiz! Bize dunyada da ahirette de guzellik ver Bizi ateşin azabından koru(Bakara suresi, 201ayet)
“Rabb’im! Beni namaza devam eden bir kimse eyle Soyumdan da boyle kimseler yarat Duamı kabul eyle Rabb’imiz! hesap gorulecek gunde beni, anababamı ve butun inananları bağışla(İbrahim suresi, 4041ayet)
Namazda okuduğumuz pek cok sUre ve dua ile aslında Allah’a dua ettiğimizi biliyor muyuz?
İnsanlar sıkıntıda dua ettikleri gibi genişlikte de dua etmelidir Dara duştuğunde Allah’a sığınmak rahata erince Allah’a unutmak cok yanlış bir davranıştır Kur’anı Kerim’de şoyle buyurulur: “İnsana bir sıkıntı dokundu mu gerek yan ustu yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken bize dua eder Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı icin bize hic yalvarmamış gibi gecer gider İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, boylece suslu gosterilmiştir (YUnus suresi, 12ayet) (SA)

Üst Alt