Son Konu

Allerik Astım

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Alerjik Astım Nedir?
Cocuklarda Allerik Astım
Allerik Astım Tedavisi

Astım nedir?

Astim, hava yollarinin cesitli uyaranlara artmis yanitinin soz konusu oldugu, tekrarlayici, kendiliginden veya tedavi ile tamamen veya kismen geri donusumlu oksuruk, hirilti, nefes darligi gibi belirtilerinin yer aldigi bir hastaliktir

Neden olur?

Cocukluk caginda % 90 oraninda allerjik kokenli oldugu bilinmektedir Yil boyu maruz kalinan ev ici allerjenlerin bronslarda yarattigi allerjik iltihabi durum, soguk hava, egzersiz, viral solunum yolu enfeksiyonlari, kimyasal buharlar, hava kirliligi ve sigara dumani gibi nonspesifik uyaranlarla temas sonucu astim belirtilerinin ortaya cikmasina neden olur Bunun yaninda spesifik olarak allerjinin soz konusu oldugu ev disi allerjenlerle temas sonucu genellikle mevsimsel olarak ayni tablo gozlenmektedir

Nasıl seyreder?

Astim tanisi alan cocuklarin cogunun hayatin ilk 2 yilinda belirti verdigi saptanir Ilk yillarda oksuruk ve hiriltinin ana uyarani viral solunum yolu enfeksiyonlaridir Bu yaslarda akcigerlerin gelisiminin henuz tamamlanmamis olmasi, kucuk hava yolu caplarinin dar, kikirdak dokunun az olmasi, tekrarlayici brons daralmasina katkida bulunur Dort bes yaslarinda akcigerlerin gelisiminin tamamlanmasi ile erken yaslarda astim belirtileri gosteren bircok cocukta klinik olarak duzelme gozlenmektedir Duzelmeyen bir grup hasta ve daha gec astim tanisi almis cocuklarin bir kismi da ergenlik caginda klinik bir iyilik donemine girerler Genel olarak cocukluk caginda astim tanisi almis hastalarin yaklasik %5060'i ergenlik doneminde iyilesirler Iyilesen olgularin bir bolumu orta yas doneminde tekrar hastalik belirtileri gostermeye baslayabilmektedirler

Nasıl teşhis edilir?

Astim tanisi koymada en degerli tani araci oykudur Oksuruk, hirilti ve veya nefes darligi belirtilerinin gece kotulesmesi siddetle astimi dusundurur Yattiktan sonra veya sabaha karsi yaklasik 30 dakika sureyle devam eden ve brons genisletici ilaclara olumlu yanit veren oksuruk aksi ispat edilene kadar astim kabul edilmelidir

Akciğer fonksiyonlari nasıl degerlendirilir?

Astimda akciger fonksiyonlarinin olculmesi gerek tani gerekse tedaviye yanitin degerlendirilmesi acisindan buyuk onem tasir Spirometre ile olculen solunum fonksiyonlarinda zorlu nefes verme sirasinda yapilan olcumlerin saglikli bireylerle yapilan karsilastirilmasi ve tedavi ile bu degerlerin gostermekte oldugu duzelme degerlendirilmektedir

Allerji nasıl belirlenir?

Astima neden olmasi olasi allerjinin hangi maddeye karsi gelistiginin saptanmasinda allerji deri testleri kullanilir On kol on yuzune veya sirta delme metodu ile uygulanan deri testinde ciltteki kizarma ve kabarmanin siddetine gore degerlendirme yapilip, hastanin neye allerjisi oldugu saptanmaktadir

Allerji deri testi uygulamasinin mumkun olmadigi, 3 yas alti cocuklar, yaygin allerjik egzamasi olan hastalar, antihistaminik iceren ilac kullanmakta olanlar, ciltte dermografismus adi verilen cilde bastirma sonucu kabarma reaksiyonu verenlerde, kanda spesifik immunoglobulin E duzeyi saptanmasi yontemiyle allerjen tespiti yapilabilir

Astım nasıl tedavi edilir?

Tum allerjik hastaliklarda oldugu gibi astimda da birinci basamak tedavi allerji gelistirilmis olan maddeden uzak durmaktir Uygun oneriler dogrultusunda alinacak cevre onlemleri ile hastalik belirtilerinin ve bronslardaki asiri duyarliligin belirgin derecede azalmasi mumkundur

Cevre onlemlerinin yeterli olmadigi, ilac tedavisinin uygun goruldugu hastalarda havayolu ile akcigerlere cekilip bronslari tedavi eden sprey ilaclar kullanilmaktadir Bunlar sadece bronslari gevsetici ozellige sahip rahatlaticilar ve allerjik iltihabin yarattigi asiri brons duyarliligini azaltmak yoluyla tedavi edici ozellige sahip olanlar olarak ikiye ayrilabilir Son yillarda bu amaca yonelik kana karisma orani en aza indirilmis, kortizonlu ilaclara ozgu yan etkileri agizdan alinanlara kiyasla cok cok az olan yeni jenerasyon kortizon bazli sprey ilaclar gelistirilmistir Allerjinin bronslarda yapabilecegi kalici hasari onlemede tek secenek olarak sunulan bu ilaclarla astim belirtileri en aza indirilmektedir

Üst Alt