Son Konu

Anayasa Türkçe İle İlgili Maddesi

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Anayasamızın Türkçe İle İlgili Maddesi Hangisidir?
Türkiye Anayasası ’nda hangi madde Türkçe Eğitimi hakkındadır?
anayasamızın 42 Maddesi nedir

Anayasa Türkçe İle İlgili Maddesi

Anayasamızın Türkçe İle İlgili Maddesi, anayasamızın 42 Maddesidir Bu madde devletin eğitim ile ilgili görevlerini anlatmaktadırEğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi başlığını taşımaktadır

Anayasamızın 42 Maddesi:

Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, modern bilim ve eğitim esaslarına tarafından, devletin gözetimin ve denetimi aşağıda yapılır Bu esaslara tutarsız eğitim ve öğretim yerleri açılamaz İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır Özel, birincil ve orta dereceli okulların bağlı olduğu esaslar, devlet okulları ile erişilmek istenen seviyeye uygun bir şekilde kanunla düzenlenir Devlet, somut imkandan mahrum başarılı öğrencilerin öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımı yapar Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür Bu faaliyetler her ne suretle olursa olsun engellenemez Türkçe den başka hiçbir dil eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına başlıca dili olarak okutulamaz ve öğretilemez Eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı dil ve tanıdık olmayan dil ile eğitim yapan okulların tabi olacağı esaslar kanunla düzenlenir *

Üst Alt