Son Konu

Android Q ile Birlikte Yan Menüler Standart Haline Geliyor

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
android-q-5-betasi-yeni-bir-yan-menu-acma-hareketiyle-gelecek-1562150261.jpg

Google, yeni işletim sistemi Android Q ile ilgili çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Geliştiriciler tarafından yayımlanan son rapor ise Android Q'nun 5. beta sürümünde yeni bir hareket özelliği kullanılacağını belirtiliyor. Akıllı telefon üreticileri tarafından tercih edilen ve kişiselleştirilmiş Android işletim sistemlerinde kullanılan bu özellik, Android Q ile bir standart haline gelecek. 

Hali hazırda pek çok tatbik buna misal özellikleri kullandıkları için, bu özellik birinci etapta bir çakışma yaratacağa benziyor lakin Google geliştiricilerinin bu hususla ilgili olarak bir tahlil bulacaklarını söylemek mümkün.

Android-Q-beta-5.gif

Xiaomi'nin kullandığı MIUI ve Huawei'nin EMUI arayüzleride de kullanılan bu özellik, kullanıcıların ekranın zaviyelere basılı tutarak bir yan menü açabilmelerine imkan veriyor. 

Google tarafından yapılan açıklamlara nazaran bu küçük lakin tesirli özelliği çakışmadan kullanabilmek için geliştiricilerin, pratik yazdıkları programda bulunan 'DrawerLayout'u güncellemeleri gerekiyor. Google'a nazaran güncellemeden sonra geliştiriciler rastgele bir meseleyle karşılaşmayacaklar.

Edinilen haberlere nazaran Google, Android Q'unun beşinci betasını birkaç hafta içerisinde kullanıcılarına sunacak. İşletim sisteminin tam sürümünün ne hengam çıkacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Üst Alt