Son Konu

Android ve iOS Kullananların Oranları Açıklandı

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
android-pazar-payinin-bir-kismini-ios-kaybetti-1650566298.jpg

Teknolojinin sürat kesmeden devam eden gelişiminin, tüm insanlığı ‘dijitalleşmeye’ yönelttiği artık herkes tarafından bilinen bir durum. Bu sebeple de dünya çapından birçok insan, gündelik işlerimiz için büyük değer arz eden akıllı telefonları satın alıyor. Hatta yapılan araştırmalar, dünya nüfusunun %80’inden fazlasının akıllı telefona sahip olduğunu ortaya koyarak bu aygıtların ne derece tanınan ve gerekli olduğunu gözler önüne seriyor.

Tabii ki bu telefonlarda kullanılan işletim sistemleri de tüketicilerin daha yeterli bir tecrübe yaşaması için büyük bir ehemmiyete sahip. Google tarafından geliştirilen Android ve Apple tarafından geliştirilen iOS işletim sistemlerinin akıllı telefon pazarına hakim olduğunu söylemek mümkün. Tahliller de bugün her on şahıstan 7’sinin Android, kalanlardan en az ikisinin de iOS kullandığını ortaya koyuyor. Lakin yeni bir rapor, Android’in bu hâkimiyetinin azaldığını gösteriyor.

Android, global pazar hissesinin bir kısmını Apple’a kaybetti

b026b3e64d01781b1a4fa7e00e97c38d9d68c0ca.jpeg

StockApps tarafından dün paylaşılan bir rapor, Android işletim sisteminin global pazar hissesinin son yıllarda düşüş gösterdiğini ortaya çıkardı. Açıklamalara nazaran dünya genelinde 2018’de %77,32 olan hisse, Ocak 2022’de %69,74’e düşerek %7.58’lik bir kıymet kaybı yaşadı. Bunun yanı sıra iOS’un pazar hissesi %19,4’ten %25,49’a ulaştı ve %6’nın üzerinde artış yaşadı.
  • Avrupa’da %69.32 Android, %30 iOS
  • Kuzey Amerika ve Okyanusya’da %45 Android, %54 iOS
  • Asya'da Android %81, iOS %18
  • Güney Amerika'da Android %90, iOS %10
  • Afrika’da Android’in %84, iOS %14
Kısacası, Android’in son üç yılda değerli bir kayıp; Apple’ın ise yarar yaşadığı söylenebilir. Fakat datalar, Google’ın Android işletim sisteminin hala global pazarı domine ettiğini gösteriyor. Bu da Apple’ın en yüksek pazar hissesine sahip olması için önünde hala uzun bir yol olduğunu ortaya koyuyor.

Üst Alt