Son Konu

Antep fıstığı teknikeri meslek eğitimi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Antep fıstığı teknikeri meslek eğitimi hakkında

Antep fıstığı teknikeri Meslek eğitimi “Antep Fıstığı Tarımı ve Teknolojisi programı adı altında sadece
Gaziantep Universitesi Nizip Meslek Yuksek Okulunda verilmektedir
Eğitim suresi 2 yıldır Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir

ON EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER
Fen Bilimleri ( Biyoloji, Kimya)
Ekonomi

Mesleğin eğitimine girebilmek icin; Lise veya dengi okul mezunu olmak,
Meslek liselerinin “Bahcecilik, Cay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek
Lisesi), MakineTarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım, Tarım Teknolojisi, Sus Bitkileri,
Zeytin Teknolojisi, ve Ziraat alanından mezun olanlar “Antep Fıstığı Tarımı ve
Teknolojisi onlisans programına sınavsız geciş icin başvurabilirler Ortaoğretim
Başarı Puanları, okul turleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bolgeleri (METEB) ve
mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler
Meslek liselerin diğer alanlarından veya genel liselerden mezun olanlarolacaklar
kişilerin OSYM tarafından yapılan Yuksekoğretime Geciş Sınavına (YGS) girmeleri ve
yeterli “YGS2“ puanı almaları gerekir

Eğitim suresi 2 yıldır Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir

1Yıl: Rapor yazım ve Sunum Tekniği, Bilgisayar, Matematik, Bahce Bitkileri Yetiştiriciliği,
Bitki Besleme, Antepfıstığı Ceşitleri, Toprak Bilimi İngilizce 1, Turkce, Bilgisayar
Uygulamaları, Meteoroloji, Fidan Yetiştirme Teknikleri, Bahce Tesisi, Antepfıstığı
Anacları ve Ozellikleri, Gıda Mevzuatı ve Antepfıstığının besin Değeri, Antepfıstığının
Ekolojik İstekleri, Tarım Ekonomisi, İngilizce 2 ve Beden Eğitimi ve Spor dersleri
okutulur
2 Yıl: Bitki Islahı, Ağacların Aşıya Hazırlanması, Antepfıstığının Gubrelenmesi, Budama,
Antepfıstığının Hasat Sonu Fizyolojisi, Pazarlama, İngilizce 3, Ataturk İlkeleri ve İnkılap
Tarihi, Antepfıstığında Dollenme Biyolojisi, Antepfıstığı Hastalık ve Zararlıları,
Antepfıstığı İşleme Tekniği, Sulama, Uygulama, Bitirme Projesi ve İngilizce 4 dersleri
okutulur
Ayrıca 1 ve 2 yılın sonlarında yaz aylarında 40 işgunu staj yapılır

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara onlisans diploması ve “Antep fıstığı Teknikeri unvanı
verilir

“Antep Fıstığı Tarımı ve Teknolojisi programını bitirenler OSYM tarafından yapılan Dikey
Geciş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde “Bahce Bitkileri, Bitki Koruma, Kultur
Bitkileri Uretimi ve Pazarlaması, Tarla Bitkileri lisans programlarına dikey geciş
yapabilirle

Üst Alt