Son Konu

antep turkusunun hikayesi nedir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Antep turkusunun hikayesi

Kara imis su Antepin yazisi
Melesmiyor koyun ilen kuzusu
Ana baba baci kardas acisi

Nerde benim sari gullu baglarim
Antep diye hazin hazin aglarim

Fransizlar her taraftan geldiler
Top sesinden cocuklar da olduler
Cok gelinler evde yalniz kaldilar

Nerde benim mor sunbullu baglarim
Antep diye hazin hazin aglarim

Kavaklinin sirazesi bozuldu
Hanemize kara yazi yazildi
Camilere sehit kabri kazildi

Nerde benim mor lale baglarim
Antep diye ugrun ugrun aglarim

Kilis yolu Kuvayı Milliye komutanı olarak Kurtuluş Savaşı sırasında Antep savunmasına katılan Teğmen Şahin Bey, tek başına ustlerine yuruduğu Fransız askerleri tarafından sungulenerek olduruldu

Sayın Yusuf Ziya Bahadınlı, Antep savunmasını da konu alan Gemileri Yakmak adlı romanında Şahin Bey'le ilgili onemli bilgiler veriyor Sozkonusu romandan aktardığımız şu bilgiler, turkulerdekilerle tamamen cakışıyor

Şahin bey, yıllar boyu savaşlara katılmış, esir duşmuş, Antep'e doner donmez de soluğu Kilis yolunda almıştı Kısa zamanda koyluyu orgutledi Koy ağaları aşiret reisleri bile ona saygı duyuyorlardı Herkese guven veriyordu Geceleri az uyuyor, nobet yerlerini dolaşıyor, nobetcilerle konuşuyordu Antep'ten en kucuk bir yardım gelmiyordu Gozculer bir gun bir Fransız konvoyunun Kilis'ten Antep'e yiyecek getirdiğini haber verdiler Engel olmak gerekiyordu Şahin bey hemen ceteler arasında gorev bolumu yaptı Yol boyundaki koyler boşaltıldı Fransızlar 26 Mart sabahı saat beş bucukda Kızılburun'a ve şosenin doğusundaki Kantara koyune uzanan tepelerdeki siperlerimize saldırıya gectiler Daha cok top ve makineli tufekle ateş ediyorlardı Bizde otomatik silah yoktu Osmanlı, Alman, İngiliz, Rus yapımı tufekler vardı Onlar eğitim gormuşlerdi Bizimkilerse omrunde silah gormemiş koylu cetelerdi Yine de duşmana karşı canla başla savaşıyorlardı Duşman şosenin solundaki siperleri aldı Şahin Beyin başında bulunduğu sağ kanat bir sure dayandıysa da sonunda cozuldu ve dağıldı

Şahin Beyimiz , birkac arkadaşıyla birlikte bir sure daha direniyorsa da, sonunda sungulenerek olduruluyor

Üst Alt