Son Konu

Apartman Yonetimi Denetcinin Gorevleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Apartman Yonetimi Denetcinin Gorevleri

Denetcilerin Gorevleri

Yonetimin Denetlenmesi:

Madde 41 Kat malikleri kurulu, yoneticinin bu gorevdeki tutumunu devamlı olarak denetler ve haklı bir sebebin cıkması halinde onu her zaman değiştirebilir
Hesapların denetlenmesi icin yonetim planında, belli bir zaman konulmamışsa; bu denetim her uc ayda bir yapılır; bununla beraber haklı bir sebep cıkarsa, hesap denetlenmesi her zaman yapılabilir

Kat malikleri kurulu denetim işini, kendi aralarından sayı ve arsa payı coğunluğuyla sececekleri bir denetciye veya uc kişilik bir denetim kuruluna verebilir; bu halde denetci veya denetim kurulu yonetim planında yazılı zamanlarda, eğer zaman yazılmamışsa, her takvim yılının birinci ayı icinde kat malikleri kuruluna verecekleri bir raporla denetimin sonucunu ve anagayrimenkulun yonetim tarzı hakkındaki duşuncelerini bildirir; bu rapor coğaltılarak birer orneği taahhutlu mektupla kat maliklerine gonderilir

Denetciler bu raporu ve verecekleri kararları ve gerekli gordukleri diğer hususları, (1) den başlayıp sıra ile giden sayfa numaraları taşıyan ve her sayfası noter muhruyle tasdikli bir deftere gecirip tarih koyarak altını imza ederler

Denetici tek kişi veya bir denetleme kurulu şeklinde olabilirKat malikleri kurulunun temsilcisi niteliğindedir
Gorevleri:

Yoneticinin gorevdeki tutumunu denetlemek(kayıtlar uygun tutuluyor mu?İşletme Projesine uygun hareket ediliyor mu? Vs)
Hesapları denetlemek
Kat malikleri kuruluna denetleme raporu vermek

Denetcilerin Sorumluluğu

Hic bir kat maliki Yonetici veya denetici olmaya zorlanamazDenetciler kat malikleri kuruluna karşı aynen bir vekil gibi sorumludurDenetim kurulu kararlarında birlikte hareket etmek zorundadır

Denetci vefat ederse veya istifa ederse kat malikleri kurulu olağanustu toplantıya cağrılır ve usulune uygun olarak yeni denetici secilir

Üst Alt