Son Konu

Apartman Yonetimi Genel Kurulu

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Apartman yonetimi genel kurulu kimlerden oluşur
Apartman yonetimi genel kurulu gorevleri
Apartman yonetimi genel kurulu yetkileri

APARTMAN YONETİM KURULU UYELİĞİNE SECİLECEK UYELERDE ARANACAK ŞARTLAR NELERDİR?

Kanunda, yonetim kurulu uyeliğine secilecek kimselere? hangi niteliklerin bulunması gerektiği hususunda bir acıklık yoktur Sadece bu uyelerin kat maliklerinin dışındaki kimselerden de secilebileceği belirtilmiştir Ancak, gorevin ozelliği dikkate alınırsa, bu uyelerde gene de birtakım niteliklerin bulunması gerektiği sonucuna varılır Yonetim kurulu uyelerinde aranacak şartlarla yoneticide aranacak şartlar arasında bir fark soz konusu değildir

YONETİCİNİN KAT MALİKLERİ KURULU'NDAN KARAR ALMAKSIZIN YAPABİLECEĞİ İSLER NELERDİR?

Yonetici (veya yonetim kurulu), anatasinmazin yonetimiyle ilgili butun islerde yetkilidir Ancak, yonetim planı ya da Kat Malikleri Kurulu, yoneticinin yetkili oldugu konuların sinirini cizmiş olabilir Bundan başka, yonetici, kat maliklerini cok onemli mali yukler altına sokabilecek isleri de, ancak Kat Malikleri Kurulu'ndan karar aldıktan sonra yapmalıdır Hangi islerin kat maliklerine ağır yukler getireceğinin tayininde, ilgili binanın konumu, nitelikleri ve oturanların ortalama gelir seyirleri ile sosyal durumları gibi faktorler goz onune alınmalıdır

YONETİM KURULU NASIL OLUŞTURULUR?

Kat malikleri anatasinmazin yonetimini, kendi aralarında veya dışarıdan sececekleri bir yoneticiye, yahut uc kişilik bir yonetim kuruluna verebilir Kanun, yonetim kurulunun oluşması icin uc kişinin bulunmasını aramışsa da , bu sayının kesin olup olmadığı hususunda herhangi bir işaret yoktur Buna gore yonetim kurulu, Kat Malikleri Kurulu'nca butun kat maliklerinin şayi ve arsa payı bakımından coğunluğunun oyu ile atanır Kanun bu atamanın bir yıl icin yapılacağını, Kat Malikleri Kurulu'nun yıllık toplantısında bu işlemin yenileneceğini belirtmiştir (KMK 34I )

KİMLER YONETİM KURULU UYESİ OLABİLİR?

Yonetim kurulu uyelerinin kat malikleri arasından secilmesi mumkun oldugu gibi, dışarıdan secilmesi de mumkundur (KM 34I) Kanunda, yonetim kurulu uyeliğine secilecek kimselerde hangi niteliklerin bulunması gerektiği hususunda bir acıklık yoktur Ancak gorevin ozelliği dikkate alınırsa, bu uyelerde yine de birtakım niteliklerin bulunması gerektiği sonucuna varılır Yonetim kurulu uyelerinde aranacak şartlar (temyiz gucune sahip, reşit olan, bedensel engeli olmayan, ahlaka, kişilik haklarına ve kamu duzenine saygılı vb), yonetti seciminde aranacak şartlardan farklı değildir

BİNALARDA YONETİCİ BULUNMASI KANUNEN ZORUNLU MUDUR?

Bağımsız bolum şayisi 8 ya da daha fazla olan kat mulkiyetine tabi binalar icin bir yonetici tayin etmek kanunen zorunludur (34 I ) Ancak anatasinmazin butun bağımsız bolumleri tek bir kişinin mulkiyetindeyse, malik kanunen yonetici durumundadır

Üst Alt