Son Konu

Araba Neden Çalışmaz?

Forumdas

Editor
Katılım
6 Ara 2022
Mesajlar
7,544
Tepkime
15,298
Puanları
113
Konum
adana
Web
forumdas.com.tr
Credits
-11
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Arabalar, hayatımızda önemli bir yerde bulunmaktadır. Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamamızda yardımcı olan araçlar, çalışmadığında işlerimizi tamamlayamıyoruz. Aracınızın çeşitli sebeplerden ötürü çalışmayabilir. Peki, araba neden çalışmaz? Arabanızın neden çalışmadığını bulmak biraz zor olabilir. Çeşitli sebeplerden ötürü çalışmayan araçların derdini anlamak için kendiniz kontrol edebilir ya da uzmandan yardım alabilirsiniz.

Aracınızı çalıştırmak için Start tuşuna bastığınızda ya da kontağı çevirdiğinizde aracınız çalışmayabilir. Bu işlemi yaptığınızda normalde, aküden gelen elektrik, marş motoruna aktarılmaktadır. Eğer motorunuz çalışmazsa, marş civarlarında bir arıza olduğunu söyleyebiliriz. Araba neden çalışmaz sorusunun cevabını ayrıntılı olarak sizler için açıkladık.

Araba Neden Çalışmaz?

Araba neden çalışmaz sorusunun aslında pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepleri kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:

Zayıf Akü: Akü bittiğinde y da voltajı azaldığında aracınız çalışmayacaktır. Bunun için ya akünüzü değiştirmeli ya da akünüzü şarj etmelisiniz.

Marş Rölesi: Kablo bağlantılarının kirlenmiş olması, bu sistemin çalışmasını engeller. Düzenli kontrol etmelisiniz.

Gevşeyen ya da Aşınan Kutup Başları: Aküye bağlı olan bağlantı kablolarının başlarını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Eğer kablolar gevşemiş ise sıkın, korozyon oluşmuş ise temizleyin.

Motorun Kilitlenmesi: Motor çeşitli sebeplerden dolayı arızalanabilir ya da kilitlenebilir. Bunu anlamak için krank kasnağını kullanın. Motor eğer çevrilmiyorsa, kilitlendiğini söyleyebiliriz.

Yakıt Sorunları: Yakıttan dolayı da aracınız çalışmayabilir. Yakıt pompası arızası, kablo sorunları, yakıt kesme anahtarı arızası gibi pek çok arıza meydana gelebilir. Bunun için bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Aracınızın yakıttan dolayı çalışmadığını düşünüyorsanız, oto tamircisine gitmelisiniz.

Ateşleme Sorunları: Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ateşleme sistemi sayesinde araçlar çalışmaktadır. Ancak ateşleme sisteminin arızalanması sebebiyle, araç yeteri kadar güç alamaz ve bu sebepten ötürü de çalışmaz.

Araba neden çalışmaz sorularını genel olarak bu başlıklar altında inceleyebiliriz.

Marş Basıyor Fakat Aracım Çalışmıyor

Araba neden çalışmaz sorusunun içerisinde ele almadığımız bir konudan bahsetmek istiyoruz. O da marşın bastığı ama aracın çalışmadığıdır. Bu sorun genel olarak karbüratörlü araçlarda daha fazla gözükmektedir. Havanın soğuk olduğu zamanlarda aracın çalışması bu durumda daha zor olabilir. Sabah işe gitmek için erkenden aracınıza gittiniz. Fakat aracınız çalışmadı. Bu son derece can sıkıcı bir hal alabilir. Aracınızı çalıştırmak için 10 ya da 25 defa marş denemesi yaptığınız halde aracınızı bir türlü çalıştıramadınız. Peki, bu durum neden meydana gelir?

Eğer sorununuzun marş kısmında olduğunu düşünüyorsanız, ilk olarak hava durumunu ele almalısınız. Aracınız sıcak havada çalışıp, soğuk havada çalışmıyorsa, sorun aküden, distburatör kapağı ya da kalın yağlardan dolayı çalışmayabilir.

Özellikle soğuk havalarda araç neredeyse donma noktasında gelebileceği için bu sorunlar daha çok gözükecektir. Aynı zamanda aracınızı sürekli dışarıda bırakıyor ve uzun süre çalıştırmıyorsanız, biraz sıkıntı çekebileceğinizi belirtebiliriz.

Aracım Dizel, Kış Aylarında Çalışmıyor?

Dizel araçların kış aylarında çalışmadığını duymuşsunuzdur. Bu araçların çalışmamasındaki en temel sebep, ısıtma bijulerinden kaynaklanmaktadır. Aracı çalıştırırken, marşa basmanızı öneriyoruz. Eğer kontağınızı çalıştırdığınızda, gösterge panelinde kırmızı bir işaret yanıp sönüyorsa, bu durumda kızdırma bijusinin arızalandığını söyleyebiliriz. Bunun için uzmandan yardım alabilirsiniz.

Soğuk Yok, Ama Aracım Yine Çalışmıyor?

Aracınız sadece soğukta değil, aynı zamanda ılık havalarda da çalışmayabilir. Bunun için yakıt borularında sorun olduğunu düşünerek, fön makinesinden yardım alabilirsiniz. Fön makinesini borulara tutarak, aracınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun dışında aracınızın basınç sensörüne gelen hortumlarını kontrol etmenizi öneriyoruz. Hava alma mandalını kullanarak da aracınızdaki sorunları tahmin edebilirsiniz. Aracınız bütün bu yöntemlere kıyasla çalışmazsa, mazot filtresi şişmiş ve arızalanmış olabilir.

Eğer evinizin yakınında bir garaj varsa, aracınızı kesinlikle garajda tutmanızı önermekteyiz. Bunun içi deponuzu sıcak tutmalısınız. Ne yazık ki, kış aylarında soğuktan dolayı, araçlar arızalanabiliyor. Çalıştırmak için çok aşırıya kaçmadan kurutma makinesiyle biraz ısıtma işlemi yapabilirsiniz. Genellikle aracın çalıştırılması için, sürekli olarak aracın alt tarafına ateş tutarlar. Ancak bu son derece sıkıntılı ve tehlikeli bir yöntemdir.

Aracınız ne kadar yeni olursa olsun, çeşitli sebeplerden ötürü arızalanabilir. Araçlarda meydana gelen ufak arızalar kendi yöntemlerinizle çözülebilir. Ancak hasarlar için genel olarak uzmanlardan yardım almanız, aracınızın yararı için daha doğru olacaktır.

Görüldüğü gibi, aracın arızalanmasının pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sorunlara göre önlem alabilir ya da bir oto tamircisinden destek alabilirsiniz.
 
Üst Alt