Son Konu

Aşırı terleme nedir, tedavisi nasıl olur?

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Aslında Terleme fizyolojik bir durumdur. Hepimiz terleriz ve yolla ço sayıda toksin atarız. Yani terlemek sıradan ve sağlıklı bir durumdur. Lakin terlemek bazen ömür standartlarını bozacak seviyeye ziyade olduğunda Haddinden fazla Terleme- Hiperhidrozis dediğimiz tedavi gerektiren bir hal alır. ,

ÇOK TERLEME NEDEN OLUR

%90 çok terlemeye neden olan sebep bulunamaz. Insana şahsi bir durumsur. Sempatik sisitemi biraz ziyade çalışan, biraz sensitive hassas utangaç kişilerde daha sıklıkla görülür. %10 sıklıkta ise altta yatan bir illete bağlı Şiddetli Terleme gelişebilir. Dolayısyla Altta yatan sebeplerin tetkik edilmesi kıymetlidir. En sık Haddinden fazla Terlemeye neden olan marazları şöyle sıralayabiliriz. Troid bezinin haddinden fazla çalışması(Hipertroidi) ,Sempatik had sisteminin ölçüsüz çalışması, Şeker marazı, Menopoz, Şiddetli kilolu olmak , Kullanılan birtakım ilaçlar, Tüberküloz, Lösemi, HIV/AIDS illeti üzere bir çok nedene bağlı çok terleme gelişebilir.

HADDINDEN FAZLA TERLEME EN ÇOK HANGİ ORTAMLARDA GÖRÜLÜR

Haddinden fazla Terleme en sık El-Ayak ve Koltuk altlarında görülür.

El Çok Terlemesi

Ayak Ölçüsüz Terlemesi

Koltuk Altı Şiddetli Terlemesi

ŞIDDETLI TERLEME İSTENMEYEN HANGİ DURUMLARA NEDEN OLUR

Ellerde Haddinden fazla Terleme şikayeti olduğunda Beşerlerle el sıkışmak, tokalaşmak sorun haline gelir. Birçok hasta yazı yazamadığından ,uzun süren testlerde kağıt üzerine mendiller peçeteler koyarak yazı yazmaya çalıştıklarından ve velev iş ömürlerinin çok önemli etkilendiğinden şikayet ederler

Ayaklarda Şiddetli Terleme;hastalar daha çok; ayakkabı giymekte zorluk, terlik ve ayakkabı içinde ayağın kayması ve sıklıkla bed ayak kokusu yaptığından şikayet ederler. Ayaklarda Çok Terleme ;ayaklarda daima ıslaklık ve nem yaptığından Mantar enfeksiyonu gelişimi için taban hazırlar. Hem ayak parmak aralarında hem de ayak tırnaklarda mantar enfeksiyonu kolaylıkla gelişir.

Koltuk Altınada Şiddetli Terleme; Hastalar daha çok Bed Kokudan ve bu nahiyeden su akar üzere terledikleri için terin kıyafetleriden istenilmeyen bir ıslak leke manzara yaratmasından şikayet ederler. Koltuk altı çok terlemesi olan birden fazla hastam yanımda yedek kıyafet taşıyorum su üzere terliyorum ve kıyafetim mahsusen öğlen saatlerinde su içinde kalıyor ve değiştimek zorunda kalıyorum diye şikayet ederler.

Terleyen bireylerin en çok rahatsız olduğu mevzulardan gayrısı de terin kokmasıdır. Toplumsal hayatı nispeten zorlaştıran bir durumdur. Kimseyi, topluluk içinde problemli bir ruh haline sokar. Bu ruhsal bozukluğun yanında; Ölçüsüz terleme bakterilerin ve mantar enfeksiyonlarının gelişmesi içinde taban yaratır.

ÇOK TERLEME TEDAVİSİNDE BOTOKS

Şiddetli terleyen ortama 1cm aralıklarla botoks enjekte edilir. Öncesinde İyot-Nişasta testi yapılarakta çok terleyen alan tespit edilebilir. Botoks bu ortamda sıradandan çok çalışan ve bu nedenle şiddetli terlemeye neden olan sempatik hassaslığı azaltır ve ölçüsüz terleme durur. Son aşama inançlı bir metottur ve hiçbir yan tesiri yoktur. Şiddetli terleme tedavisinde uygulanan bu botoks tedavisinin ortalama tesir mühleti 6-8 aydır. 1yıl kadar periyodik tesirli olan hastalarda olmaktadır. Kişinin toplumsal ömrünü ezaya sokan vakit hengam kabus olan bu çok terleme çok kısa süren bu botoks pratiği ile çok tesirli bir biçimde tedavi edilmiş olur.

ÇOK TERLEME TEDAVİSİNDE ALTINİĞNE RADYOFREKANS LAZER TEDAVİSİ

Altıniğne radyofrekans benim kliniğimde en sık kullandığım çok efektif ve çok ileri bir lazer teknolojisi. Haddinden fazla Terleme tedavisinde de çok tesirli bir tedavi usulü. Tüm hastalar şimdi daha çok aşırı terleme tedavisinde botoks pratiğine alışık oldukları için lazer teknlojisinin onlara sunduğu bu hizmetle yeni yeni tanışıyor. Ama botoks ölçüsüz terleme tedavisinde en sık kullandığımız en tesirli tedavi olsada tesirleri muvakkattir. Botox ile şiddetli terleme tedavisi 6 ay ve maksimum 1 yıl içinde tesiri sona erer ve hasta tekrar terlemeye başlayabilir. Oysaki Altıniğne radyofrekans lazer ile ölçüsüz terleme edavisinde sonuçlar kalıcıdır. Altıniğne Radyofrekans benim için yüzyılın buluşu ve Şiddetli Terleme Tedavisnde münhasıran daha uzun ğüreli ve kalıcı tedavi isteyen hastalar için çok tesirli bir lazer tedavisidir.

Üst Alt