Son Konu

Astım Hastalığı Hakkında Bilgi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Astım Tedavisi

Astım zaman zaman hava yollarını daraltan, nefes alıp vermeyi zorlaştıran bir hastalıktır Bu hastalıkta hava yolları bazı uyaranlara karşı aşırı duyarlı hale gelmiştir Bu uyaranları şoyle sıralayabiliriz: Ev tozu, ev tozu akarları (bocekleri), cicek tozları (polen), kuf, hayvan tuyu gibi allerjenler, nezle, grip gibi ust solunum yolu hastalıkları, egzersiz; fazla koşup oynama, hızlı meren cıkma, sigara dumanı, parfum sıkılması, hava kirliliği, soğuk hava veya hava değişimi

Astımlı kişi bu uyaranlarla karşılaşınca hava yollarını saran kaslarda kasılma olur Hava yollarının icini saran zarda şişme, hava yollarının duvarı mukus dediğimiz yapışkan bir salgı salgılar Bu salgı hava yollarını yer yer tıkar Boylece akciğerlere giren hava daralan hava yollarından dışarı cıkarken zorlanır ve duduk, ıslık sesine benzer bir ses cıkarır Bu duruma astım nobeti denir

Bu durumda onerilen ilacları kullanmak ve yakınmalar duzelmezse hastaneye başvurmak gerekir Cocuklarda astım hastalığı genellikle allerjiktir Allerji en fazla %85 %90) ev tozu akarlarına karşı tespit edilir

Astım Belirtileri

Otme Sesi Nefes verirken cıkan ıslığa benzer ses
Oksuruk Bir turlu kesilmeyen ve geceleri başlayan veya daha da kotuleşen bir oksuruk
Goğus Darlığı Goğsunuzun cevresi halatla sıkılıyormuş gibi bir his
Nefes Darlığı İncecik bir kamıştan nefes almaya calışıyormuş, hatta hic nefes alamıyormuş gibi bir his Ozellikle nefes vermekte zorluk
Yukarıda sayılan semptomlar doktorunuzun onerdiği tedavi planına uymadığınız (hatta bazen uyduğunuzda bile) durumlarda oluşabilir

Astım Tedavisi

Astım tedavisinde ilk yapılacak olan sigaradan ve allerjiye neden olan faktorlerden uzak durmaktır Ev akarlarına karşı evde nemin azaltılması, halıların ve tuylu oyuncakların kaldırılması, ahşap veya deri mobilya kullanılması tavsiye edilir

Astım kronik bir hastalıktır Dolayısıyla tedavisi omur boyudur Astım hastaları hic şikayetleri olmasa bile astım ilaclarını kullanmak zorundadırlar Aksi takdirde her yeni akut astım atağındasolunum yollarındaki iltihap daha da artacaktır

Astım ilacları başlıca iki ceşittir
# Hava yolunu genişletenler: Tıkanıklığı giderirler, nefes alıp vermeyi kolaylaştırırlar
# İltihap gidericiler: Hava yollarındaki iltihabın artmasına engel olurlar Ancak iltihabı tamamen geciremezler

Tedavinin ihmal edilen ancak cok onemli bir tarafı da ilacları doğru şekilde kullanmaktır Pek cok astımlı kişi ilacları yanlış manevralarla kullandıklarından tedaviden fayda goremezler Astım ilaclarını kullanmak zordur ve ozel bir eğitim gerektirir O yuzden doktorunuzdan ilacların nasıl kullanılacağını size gostermesini isteyiniz

Üst Alt