Son Konu

Astım krizi nedir, astım krizi nasıl anlaşılır

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Astım krizi nedenleri, astım krizi belirtileri, astım krizi tedavisi, astım krizi tanısı

Astım krizi nedir nasıl anlaşılır?

Astımla ilgili belirtilerin ortaya cıkması astım krizi veya astım atağı olarak bilinir

Astım krizi deyimi daha cok, ağır ve hastane tedavisini gerektirecek ciddi durumlar icin kullanılır Ancak, nefes acıcı spreylerin birkac kez kullanılmasıyla gececek kadar hafif astım krizleri de olabilir

Astım krizleri cok ani olarak başlayabileceği gibi, birkac gun icinde yavaş yavaş da gelişebilir

AĞIR ASTIM KRİZİ NASIL ANLAŞILIR ?

Bazı astım krizleri hastanın yaşamını tehlikeye sokacak kadar ağır olabilir Boyle hastaların bir an once hastaneye kaldırılmaları gerekir Bu ağır krizler, coğu kez, duzenli tedavi gormeyen hastalarda yavaş yavaş gelişir Bazen de, birkac saat, hatta birkac dakika icinde bile ağır astım krizleri gelişebilir

Hem hastalar ve hem de yakınları tarafından iyi bilinmesi gereken ağır astım krizinin başlıca belirtileri şunlardır:

•Dudaklarda, tırnak yataklarında ve dilde morarma olması

•Şuur bozukluğu, uyuklama hali

•Nefes alma sayısının dakikada 25’ ten fazla olması

•Goğus duvarı ile karın duvarı hareketlerinin uyumsuz olması

•Kalp atışlarının (nabzın) dakikada 120’ den fazla olması

•Nefes alırken kaburga aralıklarının iceriye doğru cekilmesi

•Kolları bir yere dayayarak ve yardımcı solunum kaslarını kullanarak solunum yapılması

•Konuşurken kısa bir cumleyi bile bir kerede soyleyememek

•Kan basıncının cok yukselmesi veya giderek duşmeye başlaması

•Hastanın aşırı bir korku ve panik icinde olması, terlemesi

ASTIM KRİZLERİNİN TİPİK OZELLİKLERİ

Astım krizlerinin uc temel ozelliği vardır:

Havaların değişken olduğu donemlerde daha sık gorulur

Belirtiler gece sabaha karşı şiddetlenir

Krizleri doğuran ceşitli faktorler vardır: Alerjenler, sigara dumanı, viral enfeksiyonlar, keskin kokulargibi

ASTIM KRİZLERİNİN ONCU BELİRTİLERİ

Bazı hastalar astım krizinin başlayacağını onceden hissedebilirler Bircok hastada, boğazda yanma, hapşırık krizleri, burun tıkanıklığı, su gibi burun akıntısı, gıcık şeklinde oksuruk gibi burun ve boğazla ilgili oncu belirtiler vardır Burun, cene, ense ve saclarda kaşıntı hissi de astım krizlerine onculuk edebilir Bazı astımlılar ise enseme, kol, bacak ve sırtta kızarma, terleme ve ağrı gibi belirtileri kriz habercisi olarak bildirmişlerdir

Ozellikle, cocuklardaki astım krizlerinde nezle, farenjit… gibi ust solunum yollarının viral enfeksiyonlarının cok buyuk onemi vardır Cocuğun once burnu akar, hapşırır veya boğazı ağrır ve hemen o gece veya ertesi gun oksuruk, hırıltı, nefes darlığı… şikayetleri başlar

Üst Alt