Son Konu

Astım spreyi ve ilacı orucu bozar mı kısaca

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Astım hastalarının kullandığı sprey ve astım ilacı orucu bozar mı?
Nefes açıcı sprey kullanmak zorunda kalan astım hastası oruç tutmayabilir sonradan iyileşince tutamadığı günleri kaza eder İyileşme ümidi kalmamışsa, o takdirde tutamadığı günler sayısınca fidye verir Bir fidye, Ramazan ’da bir kişi için verilen bir fitre miktarıdır Oysa, nefes darlığı haricen oruç tutmaya engel başka sağlık problemi bulunmayan astım hastaları, benzi atmış almayı rahatlatacak özel spreyi ağızlarına püskürterek oruç tutabilirler Ağza püskürtülen bu ilaçlar orucu bozmaz Çünkü bu spreyden bir kullanımda 120 ml gibi fazla az bir tedarik ağza sıkılmaktadır Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarları tarafından emilip yok olmaktadır Bundan geriye kalan miktarın tükürükle mideye ulaştığı konusunda ise, kesin bir data yoktur Abdest alırken ağızda kalan su ile kıyaslandığında, bu miktarın fazla az olduğu görülmektedir Oruçlu, abdest alırken ağzına aldığı sudan kalan miktarın mideye ulaşması hâlinde orucun bozulmayacağı konusunda hadis (Dârimî, esSünen, Savm, 16) ve İslam âlimlerinin icmaı vardır Ayrıca, misvaktan bir takım kırıntıların ve kimyevi maddelerin mideye ulaşması kaçınılmazdır Hâl böyle iken Hz Peygamber (sas) ’in oruçlu olarak misvak kullandığı, sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 27; Tirmizî, Savm, 29) Bir De, “kesinkes tanıdık, şüphe ile bozulmaz kaidesi gereğince, mideye bir şeyin ulaşıp ulaşmadığı konusundaki kesin olmama ile de oruç bozulmaz Bu itibarla astımlı hastaların, bakımlı nefes almalarını sağlamak nedeniyle ağza püskürtülen oksijenli ilaç, orucu bozmaz (DİYK 22 09 2005 tarihli karar) *

Üst Alt