Son Konu

Astım spreyi ve ilacı orucu bozar mı kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Astım hastalarının kullandığı sprey ve astım ilacı orucu bozar mı?
Nefes acıcı sprey kullanmak zorunda kalan astım hastası oruc tutmayabilir Daha sonra iyileşince tutamadığı gunleri kaza eder İyileşme umidi kalmamışsa, o takdirde tutamadığı gunler sayısınca fidye verir Bir fidye, Ramazan’da bir kişi icin verilen bir fitre miktarıdır Ancak, nefes darlığı dışında oruc tutmaya engel başka sağlık problemi bulunmayan astım hastaları, soluk almayı rahatlatacak ozel spreyi ağızlarına puskurterek oruc tutabilirler Ağza puskurtulen bu ilaclar orucu bozmaz Cunku bu spreyden bir kullanımda 120 ml gibi cok az bir miktar ağza sıkılmaktadır Bunun da onemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarları tarafından emilip yok olmaktadır Bundan geriye kalan miktarın tukurukle mideye ulaştığı konusunda ise, kesin bir bilgi yoktur Abdest alırken ağızda kalan su ile kıyaslandığında, bu miktarın cok az olduğu gorulmektedir Oruclu, abdest alırken ağzına aldığı sudan kalan miktarın mideye ulaşması halinde orucun bozulmayacağı konusunda hadis (Darimi, esSunen, Savm, 16) ve İslam alimlerinin icmaı vardır Ayrıca, misvaktan bazı kırıntıların ve kimyevi maddelerin mideye ulaşması kacınılmazdır Hal boyle iken Hz Peygamber (sas)’in oruclu olarak misvak kullandığı, sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhari, Savm, 27; Tirmizi, Savm, 29) Diğer taraftan, “kesin olarak bilinen, şuphe ile bozulmaz kaidesi gereğince, mideye bir şeyin ulaşıp ulaşmadığı konusundaki şuphe ile de oruc bozulmaz Bu itibarla astımlı hastaların, rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza puskurtulen oksijenli ilac, orucu bozmaz (DİYK 22 09 2005 tarihli karar)

Üst Alt