Son Konu

Astımlı komşumun veya kardeşimin ilaclarını kullanabilir miyim?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hayır Bunu yapmamalısınız Cunku, astım kişiden kişiye farklılıklar gosterir Her hastada tetik faktorler, eşlik eden patolojiler, hastalığın ağırlığı farklıdır Bunlara bağlı olarak secilmesi gereken ilaclar farklı olabilir Kullanılması gereken ilaclar aynı bile olsa dozlar değişebilir
Kac turlu astım vardır?
Astımlı hastalar hafifgelip gecici, hafif inatcı, orta ve ağır astım şeklinde dort gruba ayrılır Her bir grup icin onerilen tedavi ayrıdır Bunlardan başka hastalarda: mevsim astması, meslek astması, egzersiz astımı, ilac astması gibi nispeten farklı tedavi yaklaşımları gerektiren tablolar soz konusu olabilir
Sprey illacları kullanmakzorunda mıyım?
Sprey turu ilaclar astım tedavisinde tum dunyada yaygın olarak kullanılmaktadır Nefes yoluyla hap, şurup veya enjeksiyon şeklindeki uygulamalara gore daha az miktarda ilac kullanarak daha guclu etki elde edilebilir ve aynı zamanda ilacların istenmeyen yan etkilerinden kacınmak mumkundur Cunku, sprey şeklinde kullanılan ilac sadece hastalığın yerleştiği solunum yollarına ulaşır ve etkisini burada gosterir iken; ağızdan veya enjeksiyon şeklinde verilen ilac, tum vucuda dağılıp her yerde ve dolayısıyla etkili olması istenmeyen organlarda da (kalp, bobrek vb) etkileri gorulebilir Ustelik sprey turu ilacların etkileri alındıktan sonra dakikalar icerisinde hemen başlamakta iken; ağızdan veya enjeksiyonla verilen ilacların etkilerinin gozlenmesi icin saatler gecmesi gerekir
Sprey ilacların alışkanlık yaptığı, ciğerleri kuruttuğu doğrumudur?
Hayır Bilakis hemen yukarıda belirtildiği gibi bu ilacların istenmeyen yan etkileri, aynı ilacların ağızdan alınan veya enjeksiyon şeklindeki formlarına gore cok daha azdır Cok daha guvenli ilaclardır Bu ilacların bağımlılık anlamında alışkanlık yapması soz konusu değildir
Sprey ilaclar guvenli midirler?
Evet Tum dunyada uzun yıllardır cok yaygın olarak kullanıla gelmiş ilaclardır Bebek, cocuk ve yaşlılar, gebeler, kalp, karaciğer ve bobrek hastaları gibi ilacların yan etkilerine daha duyarlı kişilerde yan etkileri az olduğu icin bilhassa tercih edilmesi gereken formlardır
Nefes yoluyla alınan toz şeklindeki ilaclar ile sprey İlaclar arasında ne fark vardır?
Nefes alma sırasında ilacın solunum yollarına ulaştırılması esasına dayanan uc turlu İlac uygulama formu vardır Bunlar: olculu doz spreyler, kuru toz inhalatorler ve nebulizor formlarıdır Her ucu esasta aynı olmasına karşılık, birbirlerinden bazı kucuk farklılıkları da soz konusudur Kuru toz inhalatorler sprey ilaclardan farklı olarak itici gaz icermezler, ozon tabakasına zararlıtarafları yoktur İlac dışı madde icermediklerinden allerjik ve irritatif yan etkilere rastlanmaz Kullanımları daha kolay olup sprey ilacları kullanamayanlarda tercih edilirler

Üst Alt