Son Konu

Ataturk’un Bilinmeyen Gizli Kalmış Sozleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk’un Bilinmeyen Gizli Kalmış Sozleri Ozdeyişleri

Ben her şeyden once bir Turk milliyetcisiyim Boyle doğdum Boyle oleceğim Turk birliğinin, bir gun hakikat olacağına inancım vardır Ben gormesem bile, gozlerimi dunyaya onun ruyaları icinde kapayacağım Turk birliğine inanıyorum, onu goruyorum Yarının tarihi, yeni fasıllarını Turk birliğiyle acacaktır Dunya sukUnunu bu fasıllar icinde bulacaktır Turk'un varlığı bu kohne aleme yeni ufuklar acacak, guneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman gorulecek
Dunya yuzunde, Turk’ten daha buyuk, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve butun insanlık tarihinde gorulmemiştir

Turkiye bir maymun değildir ve hic bir milleti de taklit etmeyecektir Turkiye ne Amerikanlaşacak, ne de Batılılaşacaktır; o sadece ozleşecektir
İstanbul'da cıkan bir gazeteyi Kaşgar'daki Turk de anlayacaktır

Birgun, ressamlar Turk'un simasını kaybederlerse, yıldırımı alsınlar, yapıversinler
Milli benliğini bulamayan milletler başka milletlerin avı olacaklardır

Turk'lerin yasadıkları her yer misakı milli hudutlari icindedir
Bana, insanlar ustunde bir doğuş yuklemeye kalkışmayınız Doğuşumdaki tek olağanustuluk, Turk olarak dunyaya gelmemdir

Turkluk, benim en derin guven kaynağım, en engin ovunc dayanağımdır
Ulusal varlığımıza duşman olanlarla dost olmayalım Boylelerine karşı'Turk'um ve duşmanım sana, kalsam da bir kişi!' diyelim

Evvela, millete tarihini, asil bir millete mensup bulunduğunu, butun medeniyetlerin anası olan ileri bir milletin cocukları olduğunu gostermeliyiz
TURK cetin işler başarmak icin yaratılmıştır!

Bir millete gideceği yolu gosterirken dunyanın her ceşit ilminden, buluşlarından, yukselmelerinden faydalanmalıdır Fakat unutmayalım ki, asıl temeli kendi icimizden cıkarmak mecburiyetindeyiz
Komutan, yaratıcı gucu olan kimse demektir

Biz Batı medeniyetini taklitcilik yapalım diye almıyoruz Onda iyi olarak gorduklerimizi, kendi bunyemize uygun bulduğumuz icin, dunya medeniyet seviyesi icinde benimsiyoruz

Her fert istediğini duşunmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre malik olmak, sectiği dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hurriyetlerine maliktir Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz

Dilin milli ve zengin olması milli duygunun gelişmesinde başlıca etkendir Turk dili, dillerin en zenginlerindendir, yeter ki bu dil şuurla işlensin
Turk aydınlarının kendi kendisini bilmemesinden ve başka milletlerde şu veya bu sebeple ustunluk olduğunu sanarak, kendini onlardan aşağı gormesinden doğmaktadır Bu yanlış goruşe son vermek icin Turkluğumuzu butun asaleti ve tarihi ile tanımak ve tanıtmak şarttır

Yuksel Turk! Senin icin yuksekliğin hududu yoktur İşte parola budur

Buyuk devletler kuran ecdadımız, buyuk ve şumullu medeniyetlere de sahip olmuştur Bunu aramak, tetkik etmek, Turkluğe ve cihana bildirmek bizler icin bir borctur
Asla şuphem yoktur ki, Turkluğun unutulmuş buyuk medeni ozelliği ve buyuk medeni kabiliyeti bundan sonraki gelişmesi ile geleceğin yuksek medeniyet ufkunda yeni bir guneş gibi doğacaktır

Eğitim işlerinde behemehal muzaffer olmak lazımdır Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu surette olur
Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir

Oğrenci her ne yaşta olursa olsun, onlara geleceğin buyukleri gozuyle bakılmalı ve oyle muamele edilmelidir
Milliyetin en belirgin niteliklerinden biri dildir Turk milletindenim diyen insan her şeyden once ve mutlaka Turkce konuşmalıdır Turkce konuşmayan bir insan Turk kulturune, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz

Turkluk, benim en derin guven kaynağım, en engin ovunc dayanağım oldu Kendimi hicbir zaman Osmanlılığın telkin ettiği başka ulusları oven ve Turkluğu aşağı goren eksiklik duygusuna kaptırmadım
Butun insanlar, bir toplumsal vucudun organlarıdır ve bu sebeple birbirine bağlıdır

Üst Alt