Son Konu

Ataturkun dil ile ilgili sozleri kısa

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturkun dil ile ilgili sozleri kısa

Turk Dili'nin ozleştirilmesi, varsıllaştırılıp kamuoyuna bunların benimsetilmesi icin butun yayın araclarından yararlanmalıyız Her aydın, hangi konuda olursa olsun, yazarken buna ozen gosterebilmeli, konuşma dilimiziyse uyumlu, guzel bir duruma getirmeliyiz

Başka dillerdeki her bir sozcuğe karşılık olarak dilimizde en az bir sozcuk bulmak ya da turetmek gerekir Bu sozcukler kamuoyuna sunulmalı, boylece, yaygınlaşıp yerleşmesi sağlanmalıdır

Batı dillerinin hicbirinden aşağı olmamak uzere, onlardaki kavramları anlatacak keskinliği, acıklığı taşıyan Turk bilim dili terimleri turetilecektir

Oyle istiyorum ki Turk Dili, bilimsel yontemlerle kurallarını ortaya koysun Butun dallarda yazı yazanlar butun terimleriyle coğunluğun anlayabileceği, guzel uyumlu dilimizi kullansınlar

Dil devriminin amacı, Turk Dilinin kısırlaştırılması değil genişletilmesidir Amacımız, Turk Dili'nin oz varsıllığını ortaya cıkarmak, onu dunya dilleri arasında, değerine yaraşır yuksekliğe eriştirmektir

Turk Dilinin kendi benliğine, ozundeki guzellik ile varsıllığına kavuşması icin, butun devlet kurumlarımızın, ozenli, ilgili olması başkoşuldur

Turk Dili varsıl, geniş bir dildir Butun kavramları anlatma yetisi vardır Yalnız, onun butun varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar uzerinde işlemek gereklidir

Yeni Turkce sozcukler onerebiliriz Bu yonde ısrarla calışmalıyız Ancak bunları Turk Dilinin olgunlaşma akışı icinde yapmalıyız

Turk ulusu ile Turk Dilini uygarlık tarihinin ve kultur dillerinin dışında gormenin ne yaman bir yanlış olduğunu butun dunyaya gostereceğiz

Cocukluğumda elime gecen iki kuruştan birini betiklere (kitaplara) vermeseydim şu anda yaptığım işlerden hicbirini yapamazdım Daha cocukken, dersler, betikler arasında yuvarlanırken sezerdim ki bu dilin bir gereksinimi var O gereksinimin ne olduğunu nasıl elde edileceğini bilmezdim Ancak kesinlikle bir şeyler yapmak gerektiğini sezerdim
Ulusal bilincin ayakta kalabilmesi, uyanık bulunması icin dil ile tarih uğrunda calışmak zorundayız

Kultur işlerimiz uzerine ulusca gonullerimizin titrediğini bilirsiniz Bu işlerin başında da Turk tarihini doğru temelleri uzerine kurmak; oz Turk Diline değeri olan genişliği vermek icin yurekten calışılmaktayız

Bizim ulusalcılığımızın esası, dil birliğimizin korunmasıyla olanaklı olacaktır Turkce butun Turkiyeye egemen olmalıdır

Ulusal duygu ile dil arasındaki bağ cok gucludur Dilin ulusal ve varsıl olması, ulusal duygunun gelişmesinde başlıca etkendir Turk Dili dillerin en varsıllarındandır; yeter ki bu dil bilincle işlensin

Ulkesi ile yuksek bağımsızlığını korumasını bilen Turk ulusu, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır

İnanıyorum ki Turk ulusu, Kuranı kendi anadilinde okursa asıl benimsediği dinin ozunu daha bir derinden ve daha bir bilincle kavramış olacaktır

Üst Alt