Son Konu

Ataturk'un eğitim alanında yaptığı yenilikler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk'un eğitim alanında yaptığı yenilikler

EĞİTİMDE GOZONUNDE BULUNDURULACAK İLKELER

Turk milli eğitim politikasının başarılı olabilmesi, Turkiye Cumhuriyeti'nin dayandığı temel ilkelerin, eğitim sisteminde başarılı bir şekilde uygulanması ile mumkundur Bu ilkeler; Cumhuriyetcilik, Milliyetcilik, Halkcılık, Laiklik, Devletcilik ve İnkılapcılıktır
Eğitimin yaygınlaştırılması, bilgisizliğin ortadan kaldırılması, laik esaslara gore belirlenmesi, Turk eğitim politikasının uzerinde onemle durduğu konulardır
Eğitim politikası, devletimizin dayandığı temel ilkelere uygun olmalıdır Cumhuriyetcilik ilkesine uygun olarak, cumhuriyetin en iyi yonetim bicimi olduğu oğretilmelidir Bu sayede demokrasimiz gelişip guclenecektir Eğitimde milliyetcilik ilkesi, Turk milletini sevmeyi, milli cıkarlarımızı savunmayı, milli birlik ve beraberliğimizi korumayı Oğretir Halkcılık ilkesi ile eğitimin yaygınlaştırılması ve fırsat eşitliğinin sağlanması amaclanır
Laik eğitimle, din ve vicdan hurriyeti sağlanır Devletcilik ilkesi, eğitimin devlet kontrolunde olması, planlanması ve denetlenmesini ongorur
Eğitimde uygulanacak inkılapcılık ilkesi de yeniliklere acık, toplumun ihtiyaclarına gore gelişen bir eğitim verilmesi demektir

imagesataturkunegitimalanindayaptigiyenilikler5ad6baa94a2c1

EĞİTİM POLİTİKASI

Eğitimde tespit edilen amaclar ile bu amacları gercekleştirmek icin takip edilen yola, eğitim politikası denir
Eğitim, milli ve cağdaş olmalıdır Ataturk eğitimin milli olması gerektiğini şoyle acıklar: Bir milli eğitim programından bahsederken, eski devrin hurafelerinden ve yaradılış niteliklerimizle hic ilgisi olmayan yabancı fikirlerden, doğudan ve batıdan gelebilen butun etkilerden tamamen uzak, milli karakterimiz ve tarihimizle uyumlu bir kultur kastediyorum Cunku milli dehamızın tam olarak gelişmesi ancak boyle bir kulturle sağlanabilir Herhangi bir yabancı kultur şimdiye kadar takip edilen yabancı kulturlerin yıkıcı sonuclarını tekrar ettirebilir
Bir ulkenin kalkınmasının ancak cağdaş bir eğitimle mumkun olacağını da buyuk Onder şu sozu ile acıklar: Turk milletine gideceği yolu gosterirken dunyanın her turlu ilminden, buluşlarından, ilerlemelerinden yararlanalım
Millet olarak varlığımızı devam ettirebilmemiz, ancak milli bir eğitimle mumkundur Turk milletinin, milli, ahlaki, manevi ve kulturel değerleri, milli eğitimle korunur ve geliştirilir

MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİNİN ESASLARI

Milli eğitim sistemimizin gozeteceği esaslar, Ataturk'un eğitim hakkındaki şu goruşlerine dayanır: Milli eğitim programımızın temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir Cahillik yok edilmedikce yerimizdeyiz Yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir Bir taraftan genel olan cahilliği yok etmeye calışmakla beraber, diğer taraftan toplumsal hayatta bizzat faal ve faydalı, verimli elemanlar yetiştirmek lazımdır Bu da ilk ve orta oğretimin uygulamalı bir şekilde olmasıyla mumkundur
Buna gore milli eğitim sistemimizin planlanmasında ve uygulanmasında devletimizin dayandığı ilkelere uygun olarak şu esaslar gozetilmelidir:
Oğretim birliği
Karma eğitim
Eğitimin yaygınlaştırılması
İlkoğretimin zorunlu ve parasız olması
Oğretimde teori ve uygulamanın birlikte yurutulmesi
Oğretim programlarının sosyal hayatın ihtiyaclarını ve cağın gereklerini karşılaması
Oğretim programlarının milli ve bilimsel olması
Eğitim ve oğretimde disiplin ilkesi
Eğitimde oğretmenin onemi ve rolu

Oğretim Birliği
Ataturk, ulkede milli birlik ve beraberliğin sağlanmasının oğretim birliği ile gercekleşeceğine inanıyordu Bu sağlanmadan sosyal butunleşmenin ve cağdaşlaşmanın mumkun olmayacağı inancındaydı Ulkede yeni okulların yanı sıra medreseler de vardı Bu durum eğitimde bolunme ve ikilik oluşturuyordu Bu yuzden ulkede oğretim birliğinin sağlanması icin gerekli calışmaları başlatmıştır Ataturk'un başlattığı bu calışmalar olumlu sonuclar vermiştir

Karma Eğitim
Ataturk kadınların sosyal ve ekonomik hayatta aktif rol alması gerektiğini duşunerek bir milletin erkeği ve kadını ile bir butun oluşturduğunu, kadınların da yuceltilmesiyle bir milletin yucelebileceğinisavunmuştur
Ataturkculukte; Turk Milleti'nin kalkınabilmesi icin kadın ve erkeğin eşit şartlar altında calışması şarttır Bunu gercekleştirmek icin eğitimin butun kademelerinde kız ve erkek cocukların eşit olarak karma bir eğitim gormeleri sağlanmıştır

Eğitimin Yaygınlaştırılması
Devletin başlıca gorevlerinden biri, eğitimin geniş halk kitleleri arasında yaygınlaştırılması ve bilgisizliğin ortadan kaldırılmasıdır Ataturk'e gore, milli eğitim ışığı memleketin en derin koşelerine kadar ulaşıp yayılmalıdır Bilgisizlik yok edilmeli, eğitim yetişkinleri de kapsamalıdır Ataturk bunun onemini ve gereğini şoyle acıklamıştır: Hedefe yalnız cocukları yetiştirmekle ulaşamayız Cocuklar geleceğindir Fakat geleceği yapacak olan bu cocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az cok aydınlatılmalıdır ki yetiştirecekleri cocukları bu millete ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı olabilecek şekilde yetiştirsinlerBilgisizliği ortadan kaldırmak icin eğitimin yaygınlaştırılması gerekir Bunun sağlanabilmesi icin yaygın bir eğitim sistemi kurularak butun vatandaşların okuryazar hale getirilmesi gerekmektedir
İlkoğretimin Zorunlu ve Parasız Olması
Bir milletin cağdaşlaşmasında, butun vatandaşların okuma yazma bilmesinin buyuk bir rolu vardır Bu sebeple, ulkede herkesin ilkoğretimde eğitimoğretim gormesi ve ilkoğretimin parasız olması hedeflenmiştir
Oğretimde Teori ve Uygulamanın Birlikte Yurutulmesi
Ataturk, oğretimde teori ve uygulamanın birlikte yurutulmesini hedeflemiştir Ataturk bu amacını 1937 yılında Turkiye Buyuk Millet Meclisi'ni acış konuşmasında şoyle acıklar: Buyuk davamız, en medeni ve mureffeh millet olarak varlığımızı yukseltmektir Bu yalnız kurumlarında değil, duşuncelerinde de temelli inkılap yapmış olan buyuk Turk Milleti'nin dinamik idealidir Bu ideali en kısa zamanda başarmak icin, fikir ve hareketi beraber yurutmek mecburiyetindeyizBu teşebbuste başarı ancak iyi bir planla ve verimli bir şekilde calışmakla mumkun olur
Oğretim Programlarının Sosyal Hayatın İhtiyaclarını ve Cağın Gereklerini Karşılaması
Bir toplumda eğitimin başarılı olabilmesi, oğretim programlarının sosyal hayatın ihtiyaclarını ve cağın gereklerini karşılaması ile mumkundur Bu anlamda eğitim, yalnızca bilgi vermeye ve ezberciliğe dayalı olmamalıdır Hayata ve beceri kazandırmaya yonelik olmalıdır Deney yapma imkanı sağlamalı, bilgisayar kullanımına onem vermelidir Bu konuda ileri ulkelerin ulaştığı cağdaş eğitim yontemleri ve donanımı kullanılmalıdır

Oğretim Programlarının Milli ve Bilimsel Olması
Ataturk'e gore eğitim programları her şeyden once milli olmalıdır Cunku, Turk Milliyetciliği temelleri uzerine kurulan Turkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza kadar yaşaması buna bağlıdır Turk cocukları milli bilinc ile yetişirse, Turk Devleti'nin ve Milleti'nin geleceği de guvence altına alınmış olur Bunun yanında eğitim ve oğretim programları temel ve uygulamalı bilimlere, araştırmaya onem veren, bilim alanındaki en yeni gelişmeleri goz onunde tutan bilimsel esaslara gore duzenlenmelidir

Eğitim ve Oğretimde Disiplin İlkesi
Ataturk'e gore eğitim ve oğretimin başarısı disipline bağlıdır 1925 yılında Turkiye Buyuk Millet Meclisi'ni acış konuşmasında goruşunu şoyle acıklamıştır: Hayatın her calışma safhasında olduğu gibi ozellikle oğretim hayatında disiplin, başarının esasıdır Mudurler ve oğretim kadroları disiplini sağlamaya ve oğrenci disipline uymaya mecburdurlarEğitimde beklenenlerin gercekleşmesinde oğretmenlere buyuk gorev duşmektedir
Eğitimde Oğretmenin Onemi ve Rolu
Ataturk, eğitim alanında başarıyı etkileyecek en onemli unsurun oğretmenler olduğunu gormuştur Oğretmenlik mesleğine layık olduğu değeri vermiştir Başoğretmen Ataturk, Oğretmenlere Sizin başarınız cumhuriyetin başarısı olacaktırdiyerek ulkenin geleceği icin oğretmenlerin guvence kaynağı olacağını belirtmiştir

Üst Alt