Son Konu

Ataturkun eğitim ile ilgili soylediği ozlu sozler nelerdir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk un Eğitim Hakkında Soylediği Sozler
Ataturk un Eğitim İle ilgili Vecizeleri
Ataturk un Eğitim ve Oğretim İle ilgili Sozleri

Milli eğitimde suratle yuksek bir seviyeye cıkacak olan bir milletin, hayat mucadelesinde maddi ve manevi butun kudretlerinin artacağı muhakkaktır 1928

Milli eğitim ışığının memleketin en derin koşelerine kadar ulaşmasına, yayılmasına ozellikle dikkat ediyoruz 1924

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir Oğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henuz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır Ona basit bir kitle denir, millet denemez Bir kitle millet olabilmek icin mutlaka eğiticilere, oğretmenlere muhtactır 1925

Yeni nesil, en buyuk Cumhuriyetcilik dersini bugunku oğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri oğretmenlerden alacaktır 1924

Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkca, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuclar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır 1923

Oğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, oğretmenin cocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır 1927

Turkiye'nin birkac yıla sığdırdığı askeri, siyasi, idari inkılaplar sizin, sayın oğretmenler, sizin sosyal ve fikri inkılaptaki başarılarınızla pekiştirilecektir Hicbir zaman hatırlarınızdan cıkmasın ki, Cumhuriyet sizden fikri hur, vicdanı hur, irfanı hur nesiller ister

Oğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakar oğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktırCumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yuksek karakterli koruyucular ister Yeni nesli, bu ozellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedirSizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır 1924

Üst Alt