Son Konu

Atatürkün eğitim ile ilgili söylediği özlü sözler nelerdir?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Atatürk ün Eğitim Hakkında Söylediği Sözler
Atatürk ün Eğitim İle ilgili Vecizeleri
Atatürk ün Eğitim ve Öğretim İle ilgili Sözleri

Ulusal eğitimde süratle yüksek bir seviyeye çıkacak olan bir milletin, hayat mücadelesinde somut ve manevi tüm kudretlerinin artacağı muhakkaktır 1928

Ulusal eğitim ışığının memleketin en derin köşelerine değin ulaşmasına, yayılmasına özellikle dikkat ediyoruz 1924

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ama öğretmenlerdir Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz halk müziği adını olmak kabiliyetini kazanmamıştır Ona kolay bir kitle denir, ahali denemez Bir kitle halk edebilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır 1925

Yeni cins, en büyük Cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır 1924

Bir halk irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin daimi sonuçlar vermesi ama irfan ordusuna bağlıdır 1923

Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, ırk ile beraber olmalı ve millet, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır 1927

Türkiye'nin birkaç yıla sığdırdığı askeri, siyasi, yönetimle ilgili inkılâplar sizin, sayın öğretmenler, sizin sosyal ve fikri inkılâptaki başarılarınızla pekiştirilecektir Hiçbir vakit hatırlarınızdan çıkmasın ama, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı özgürlük, irfanı hür nesiller ister

Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz, yeni cins sizin eseriniz olacaktır Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktırCumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen adaleli ve yüksek karakterli koruyucular ister Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette geliştirmek sizin elinizdedirSizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır 1924 *

Üst Alt