Son Konu

Ataturk'un Eğitim ile İlgili Sozleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Musafa Kemal Ataturk'un Eğitim İle İlgili Sozleri
Ataturk'un Sozleri

En buyuk savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır

Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkca, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuclar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır

Oğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, oğretmenin cocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır

Oğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakar oğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakarlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yuksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu ozellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır

Geleceğin guvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise oğretmene dayalıdır

Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir Cahillik yok edilmedikce, yerimizdeyiz

Milli Eğitim'in gayesi yalnız hukumete memur yetiştirmek değil, daha cok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetci, inkılapcı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, durust, duşunceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genc yetiştirmektir Bunun icin de oğretim programları ve sistemleri ona gore duzenlenmelidir

En onemli ve verimli vazifelerimiz milli eğitim işleridir Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır Bir milletin gercek kurtuluşu ancak bu şekilde olur

Hayatta en hakiki murşit ilimdir

Milli eğitimde suratle yuksek bir seviyeye cıkacak olan bir milletin, hayat mucadelesinde maddi ve manevi butun kudretlerinin artacağı muhakkaktır

Eğitimdir ki, bir milleti ya ozgur, bağımsız, şanlı, yuksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir Oğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henuz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır Ona basit bir kitle denir, millet denemez Bir kitle millet olabilmek icin mutlaka eğiticilere, oğretmenlere muhtactır

Milli eğitim ışığının memleketin en derin koşelerine kadar ulaşmasına, yayılmasına ozellikle dikkat ediyoruz

Okul genc beyinlere; insanlığa hurmeti, millet ve memleket sevgisini, şerefi, bağımsızlığı oğretir Bağımsızlık tehlikeye duştuğu zaman onu kurtarmak icin takip edilecek en uygun, en guvenli yolu oğretir Memleket ve milleti kurtarmaya calışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer bilgin olmaları lazımdır Bunu sağlayan okuldur

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir Oğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henuz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır Ona basit bir kitle denir, millet denemez Bir kitle millet olabilmek icin mutlaka eğiticilere, oğretmenlere muhtactır

Yeni nesil, en buyuk Cumhuriyetcilik dersini bugunku oğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri oğretmenlerden alacaktır

Şimdiye kadar uygulanan eğitim ve oğretim yontemlerinin milletimizin geri kalmasında en onemli etken olduğu kanısındayım Onun icin bir milli eğitim programından soz ederken, eski devrin boş inanclarından ve yaratılışımızla hic ilgisi olmayan yabancı fikirlerden, doğudan ve batıdan gelebilen butun etkilerden tamamen uzak, milli karakterimiz ve milli tarihimizle uyumlu bir kultur kastediyorum Cunku milli dehamızın gelişmesi ancak boyle bir kultur ile sağlanabilir

Eğer Cumhurbaşkanı olmasam, Eğitim Bakanlığı'nı almak isterdim

İlim ve fen calışmalarının merkezi okuldur Bundan dolayı okul lazımdır Okul adını hep beraber hurmetle, saygıyla analım

Turkiye’nin birkac yıla sığdırdığı askeri, siyasi, idari inkılaplar sizin, sayın oğretmenler, sizin sosyal ve fikri inkılaptaki başarılarınızla pekiştirilecektir Hicbir zaman hatırlarınızdan cıkmasın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hur, vicdanı hur, irfanı hur nesiller ister

Turkiye'nin birkac seneye sığdırdığı askeri, siyasi, idari inkılaplar cok buyuk, cok muhimdir Bu inkılaplar, sayın oğretmenler, sizin; toplumsal ve fikri inkılaptaki muvaffakiyetlerinizle desteklenecektir Hicbir zaman hatırınızdan cıkmasın ki, Cumhuriyet,sizden fikri hur, vicdanı hur, irfanı hurnesiller ister!

Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki, Turk milleti, Turk sanatı, Turk ekonomisi, Turk şiir ve edebiyatı butun guzellikleriyle gelişir

Memleketi ilim, irfan, ekonomi ve bayındırlık alanlarında da yukseltmek, milletimizin her hususta cok verimli olan kabiliyetlerini geliştirmek, gelecek nesillere sağlam, değişmez ve olumlu bir karakter vermek lazımdır Bu kutsal amaclar elde etmek icin mucadeleye atılanların arasında oğretmenler en onemli ve en hassas yeri almaktadır

Oğretmenlik omur boyu surecek bir oğrenciliktir

Cahillik yok edilmedikce, yerimizdeyiz Yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor, demektir Bir taraftan genel olan cahilliği yok etmeye calışmakla beraber, diğer taraftan toplumsal yaşamda bizzat faal ve faydalı, verimli elemanlar yetiştirmek lazımdır Bu da ilk ve orta oğretimin uygulamalı bir şekilde olmasıyla mumkundur Ancak bu sayede toplumlar iş adamlarına, sanatkarlarına sahip olur Elbette milli dehamızı geliştirmek, hislerimizi layık olduğu dereceye cıkarmak icin yuksek meslek sahiplerini de yetiştireceğiz Cocuklarımızı da ayni oğretim derecelerinden gecirerek yetiştireceğiz

Oğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakar oğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktırCumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yuksek karakterli koruyucular ister Yeni nesli, bu ozellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedirSizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır

Toplumun duşmanı cehalet, cehaletin duşmanı oğretmendir

Okullarda oğretim vazifesinin guvenilir ellere teslimini, memleket evladının, o vazifeyi kendine hem bir meslek, hem bir ideal sayacak ustun saygıdeğer oğretmenler tarafından yetiştirilmesini sağlamak icin oğretmenlik, diğer serbest ve yuksek meslekler gibi, derece derece ilerlemeye ve her halde refah sağlamaya uygun bir meslek haline getirilmelidir Dunyanın her tarafında oğretmenler, toplumun en fedakar ve saygıdeğer unsurlarıdır

İlk ve orta oğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi ve fenni versin, fakat o kadar pratik bir şekilde versin ki, cocuk okuldan cıktığı zaman ac kalmaya mahkUm olmadığına emin olsun

Bir yandan bilgisizliği ortadan kaldırmaya uğraşırken, bir yandan da memleket evladını toplumsal ve ekonomik hayatta aktif şekilde etkili ve verimli kılabilmek icin zorunlu olan ilk bilgileri, uygulamalı bir bicimde vermek metodu eğitimimizin temelini oluşturmalıdır

Oğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, oğretmenin cocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır

Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir

Milletimizin siyasi, toplumsal hayatında, milletimizin fikri terbiyesinde rehberimiz ilim ve teknik olacaktır Mektep sayesinde, mektebin vereceği ilim ve teknik sayesindedir ki Turk Milleti, Turk sanatı, ekonomisi, Turk şiir ve edebiyatı, butun guzelliğiyle gelişir

Yeni nesil, en buyuk Cumhuriyetcilik dersini bugunku oğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri oğretmenlerden alacaktır

Gozlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı duşunemeyiz Memleketimizi bir cember icine alıp dunya ile olan bağlarımızı kopartamayız Aksine yukselmiş, ilerlemiş, cağdaş bir millet olarak medeniyet duzeyinin de uzerinde yaşayacağız Bu hayat ancak ilim ve fen ile olur İlim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus ferdinin kafasına koyacağız İlim ve fen icin kayıt ve şart yoktur

Üst Alt