Son Konu

Atatürk'ün Eğitim İle İlgili Sözleri

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Atatürk'ün Eğitim İle İlgili Sözleri

Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, ahali ile beraber olmalı ve halk müziği, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır

Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr hoca ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz Ve yeni cins, sizin eseriniz olacaktır Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, fiziksel olarak kaslı ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette geliştirmek sizin elinizdedir Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır

Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır

Milli Eğitim programımızın, Ulusal Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin değil edilmesidir Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz

Milli Eğitim'in gayesi yalnız hükümete memur geliştirmek yok, daha çok memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, dalgın, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, şahsiyet sahibi genç yetiştirmektir Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona tarafından düzenlenmelidir

En manâlı ve bereketli vazifelerimiz ulusal eğitim işleridir Ulusal eğitim işlerinde kuşkusuz zafere varmak lazımdır Bir milletin reel kurtuluşu ama bu şekilde olur

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

Milli eğitimde çabucak yüksek bir seviyeye çıkacak olan bir milletin, yaşam mücadelesinde bedensel ve manevi bütün kudretlerinin artacağı muhakkaktır

Eğitimdir fakat, bir milleti ya özgürlük, bağımsız, şanlı, yüksek bir kalabalık halinde yaşatır; ya da tutsaklık ve sefalete terk eder

Milletleri kurtaranlar yalnız ve oysa öğretmenlerdir Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz halk adını elde etmek kabiliyetini kazanmamıştır Ona basit bir kitle denir, ırk denemez Bir kitle millet yapabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır

Ulusal eğitim ışığının memleketin en derin köşelerine dek ulaşmasına, yayılmasına özellikle dikkat ediyoruz *

Üst Alt