Son Konu

Ataturkun Eğitime Verdiği Onem kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturkun Eğitime Verdiği Onem

Eğitim milletlerin bağımsız yaşayabilmeleri, kalkınıp guclenmeleri bakımından hayati onem taşır

Ataturk'un eğitime verdiği onemi şu sozleri ile anlayabiliriz:
en onemli, en esaslı nokta eğitim meselesidir Cunku, eğitim bir milleti ya hur, bağımsız, şanlı, yuce bir toplum halinde yaşatır, ya da bir milleti esarete ve sefalete terkeder

Ataturk, Milli Eğitime bir başka acıdan da buyuk onem vermiştir: kurulan genc Cumhuriyet ve bu Cumhuriyetin dayandığı temel ilkeler, Turk inkılabı, ancak yetişecek guclu; aydınlık kafalı, sağlam karakterli yeni kuşaklarla ayakta durabilirdi Turk inkılabını ve Cumhuriyeti koruyacak kuşakları yetiştirmenin yolu eğitimdi
Ankara'da toplanan Muallimler Birliği(Oğretmenler Birliği) kongresinde, Ataturk eğitimin bu gorevini şu sozlerle ifade etmiştir:
Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır Hic bir zaman hatırınızdan cıkmasın ki Cumhuriyet sizden ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yuksek karakterli koruyucular ister Ataturk'e gore, kaynaşmış bir millet haline gelmenin, cağdaşlaşmanın, kalkınmanın, hur ve demokratik bir toplum olabilmenin en etkili aracı eğitimdi

Üst Alt