Son Konu

Ataturkun hayatı ozet

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kısaca Ataturkun hayatı, Ozet Ataturkun hayatı, Ataturkun hayatı ozet bilgi

Ataturk 1881'de Selanik'te doğduAnnesi Zubeyde Hanım,babası Ali Rıza Efendi'dirMustafa Kemal kucuk yaşta babasını yitirdi İlk oğrenimini Selanik'te Şemsi Efendi Mektebi'nde yaptıGonlu oteden beri askeri okuldaydı Ancak annesi biricik oğlunun asker olup aile ocağından ayrılmasını istemiyordu Mustafa annesine haber vermeden Selanik Askeri Ruştiyesinin sınavlarına girdi Sınavı kazandı (1893) Bu okulda Matematik oğretmeni Mustafa Bey adına Kemali ilave etti

1902 yılında teğmen rutbesiyle mezun oldu, Harp Akademisi'ne devam etti 11 Ocak 1905'te yuzbaşı rutbesiyle Akademi'yi tamamladı

1914 yılında başlayan I Dunya Savaşı'nda, Mustafa Kemal Canakkale'de bir kahramanlık destanı yazıp İtilaf Devletlerine Canakkale gecilmez! dedirtti

Mustafa Kemal'in askerlerine Ben size taarruzu emretmiyorum, olmeyi emrediyorum!emri cephenin kaderini değiştirmiştir

Mondros Mutarekesi'nden sonra İtilaf Devletleri'nin Osmanlı ordularını işgale başlamaları uzerine; Mustafa Kemal 9 Ordu Mufettişi olarak 19 Mayıs 1919'da Samsun'a cıktı 22 Haziran 1919'da Amasya'da yayımladığı genelgeyle Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararının kurtaracağını ilan edip Sivas Kongresi'ni toplantıya cağırdı 23 Temmuz 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum, 4 11 Eylul 1919 tarihleri arasında da Sivas Kongresi'ni toplayarak vatanın kurtuluşu icin izlenecek yolun belirlenmesini sağladı 27 Aralık 1919'da Ankara'da heyecanla karşılandı 23 Nisan 1920'de Turkiye Buyuk Millet Meclisi'nin acılmasıyla Turkiye Cumhuriyeti'nin kurulması yolunda onemli bir adım atılmış oldu Meclis ve Hukumet Başkanlığına Mustafa Kemal secildi Turkiye Buyuk Millet Meclisi, Kurtuluş Savaşı'nın başarıyla sonuclanması icin gerekli yasaları kabul edip uygulamaya başladı

Turk Kurtuluş Savaşı 15 Mayıs 1919'da Yunanlıların İzmir'i işgali sırasında duşmana ilk kurşunun atılmasıyla başladı 10 Ağustos 1920 tarihinde Sevr Antlaşması'nı imzalayarak aralarında Osmanlı İmparatorluğu'nu paylaşan I Dunya Savaşı'nın galip devletlerine karşı once Kuvayi Milliye adı verilen milis kuvvetleriyle savaşıldı Turkiye Buyuk Millet Meclisi duzenli orduyu kurdu, Kuvayi Milliye ordu butunleşmesini sağlayarak savaşı zaferle sonuclandırdı

Ataturk, 24 Nisan 1920 ve 13 Ağustos 1923 tarihlerinde TBMM Başkanlığına secildi Bu başkanlık gorevi, DevletHukumet Başkanlığı duzeyindeydi 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet ilan edildi ve Ataturk ilk cumhurbaşkanı secildi Anayasa gereğince dort yılda bir cumhurbaşkanlığı secimleri yenilendi 1927,1931, 1935 yıllarında TBMM Ataturk'u yeniden cumhurbaşkanlığına secti

Ataturk ulke icerisinde sık sık seyahat etmektedir Gemlik ve Bursa gezileri esnasında Ataturk soğuk alır Tedavi olmak ve dinlenmek uzere İstanbul'a geri doner Ama, ne yazık ki hastalık ciddidir 10 Kasım 1938 tarihinde saat 905'te tum cabalara rağmen cok sevdiği halkından ayrılmak zorunda kalır

Üst Alt