Son Konu

Ataturk'un ilkelerinin dayandığı temeller

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk ilkelerinin dayandığı temeller

Ataturk ilke ve inkılaplarının dayandığı esaslar;

1 Milli tarih şuuru, vatan ve millet sevgisi

2 Milli Dil

3 Bağımsızlık

4 Milli Egemenlik

5 Milli Kultur

6 Cağdaş uygarlık duzeyinin uzerine cıkma

7 Akılcılık Hayatta en hakiki murşit ilimdirprensibi

8 Turk Milliyetciliğine inanmak ve guvenmek

9 Milli birlik ve beraberlik, ulke butunluğu

10 Barışcılık Yurtta Sulh, Ciha Sulh prensibi

TEMEL İLKELER

CUMHURİYETCİLİK İLKESİ

Turk ulusunun yaradılışına ve karakterin en uygun idare Cumhuriyet idaresidir Bugunku hukumetimiz, doğrudan doğruya ulusun kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet teşkilatı ve hukumetidir ki, onun adı Cumhuriyettir Artık hukumetle Ulus arasında gecmişteki ayrılık kalmamıştır Yonetim halk, halk yonetim demektir (Nutuk, Cilt 3, s 76 Cilt 2, s 230)

MİLLİYETCİLİK İLKESİ

Biz doğrudan doğruya Milliyetperveriz, Turk Milliyetcisiyiz Cumhuriyetimizin dayanağı Turk toplumumuzdur Bu toplumun fertleri ne kadar Turk kulturu ile dolu olursa, o topluma dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur (İlk oğretim, Cilt: 4, s 6) “Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu ve Trakyalı hep bir soyun evlatları ve aynı cevherin damarlarıdır (Ataturk Diyarbakırda 1923, Sayfa: 4)

HALKCILIK İLKESİ

Turkiye Cumhuriyetini kuran Turk halkına Turk Milleti denir (Ataturk ve Ataturk İlkeleri Yavru, S 13) Turkiye halkı, ırkca, dince ve kulturce ortak, birbirlerine karşılıklı saygılı ve fedakarlık hisleriyle dolu, kaderleri ve menfaatleri muşterek olan bir toplumdur (3 1922 Ataturkun Soylev ve Demecleri, Cilt: 1, Sayfa: 221)

LAİKLİK İLKESİ

Din luzumlu bir muessesedir Dinsiz bir milletin devamına imkan yoktur Yalnız şurası var ki din, Allah ile kul arasındaki bağlılıktır Softa sınıfının din simsarlığına musaade edilmemelidir Dinden maddi menfaat temin edenler, iğrenc kimselerdir İşte biz bu vaziyete karşıyız ve buna musaade etmiyoruz (Ataturkun Hususiyetleri, Kılıc Ali, Sayfa: 116)

DEVLETCİLİK İLKESİ

Bizim takibini uygun gorduğumuz devletcilik prensibi butun uretim ve dağıtım araclarını fertlerden alarak Milleti busbutun başka esaslar icinde duzenlemek amacını guden, ozel ve kişisel ekonomik teşebbuse ve faaliyete meydan bırakmayan sosyalizm prensibine dayalı kolektivizm, komunizm gibi bir sistem değildir (Ataturkten Yazdıklarım, Afet İnan, Sayfa: 6667)

İNKILAPCILIK İLKESİ

Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi Turkiye Cumhuriyeti halkını tamamen modern ve butun anlam ve bicimi ile uygar bir toplum haline getirmektir İnkılabımızın asıl hedefi budur Bu gerceği kabul etmeyen zihniyetleri darmadağın etmek zorunludur (Ataturk, 1925, Kurtuluş ve Sonrası, A Doğan, Sayfa 165)

BUTUNLEYİCİ İLKELER

• Milli Egemenlik
• Milli Birlik ve beraberlik
• Ozgurluk ve Bağımsızlık
• Yurtta Sulh, Ciha sulh
• Cağdaşcılık ve Batılılaşma,
• İnsan ve İnsan sevgisi
• AkılcılıkBilimsellik

Üst Alt