Son Konu

Atatürk'ün kurmuş olduğu dil ve tarih-coğrafya fakültesi hakkındaki bilgiler neler

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi

Ankara Üniversitesi'nin fakülte olarak kurulan birincil yükseköğretim kurumu olan Dil ve TarihCoğrafya Fakültesi, Büyük Önderimiz'in adını koyduğu ve özel bir misyon yüklediği bir bilim merkezidir

Mustafa Kemal Atatürk, fakültenin kurulmasını önerirken, çağdaş Türkiye'nin yapacağı atılımla keza ulusal bilincin gelişmesi, keza de bağımsızlık dalgın bireylerin yetişebilmesi için, Türk dilinin, Türk tarihinin ve Türk kültürünün derinliğine araştırılmasının en öncelikle gelen durum olduğuna inanıyordu Türkiye'de sosyal bilimler alanında seçkin bir yeri yer alan fakültenin kuruluş yasası TBMM'ce 14

Haziran 1935'te kabul edilmiş ve karar 22 Haziran 1935 tarih ve 2035 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır
19351940 yılları arasında Evkaf Apartmanı'nda faaliyetini sürdüren fakültenin bugünkü binasının planı meşhur Alman mimarı Bruno Taut göre çizilmiştir

1936 yılında 195 öğrenci ile öğretime başlayan Dil ve TarihCoğrafya Fakültesi, 13 Haziran 1946'ya kadar Ulusal Eğitim Bakanlığı'na tabi olarak etkinlik göstermiş, bu tarihten itibaren 4936 sayılı Üniversiteler Kanunu ile Ankara Üniversitesi'nin bünyesinde yer almıştır
Dil ve TarihCoğrafya Fakültesi Türk ve Türkiye tarihinin incelenmesine kaynaklık edecek olan Sümerce ve Hititce'den Latince ve Yunanca'ya, antik doğu ve batı dilleri yanında modern diller ile coğrafya, felsefe, psikoloji, sosyoloji, antropoloji gibi farklı alanlara yönlendirilmiş sosyal bilimlerin ayrı alanlarında eğitim veren bir bilim kurumudur *

Üst Alt