Son Konu

Ataturk'un soylediği ozlu ve guzel sozler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk'un soylediği ozlu sozler,
Ataturk'un guzel sozleri,
Ataturk ozlu ve guzel sozler

imagesataturkunsoyledigiozluveguzelsozler5ad9bc6f1c408

İki Mustafa Kemal vardır;
Biri ben, et ve kemik, gecici Mustafa Kemal İkinci Mustafa Kemal, onu benkelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her koşesinde yeni fikir, yeni hayat ve buyuk ulku icin uğraşan aydın ve savaşcı bir topluluktur Ben, onların ruyasını temsil ediyorum Benim teşebbuslerim, onların ozlemini cektikleri şeyleri tatmin icindir O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz Gecici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

Ne mutlu Turkumdiyene

Benim naciz vucudum elbet bir gun toprak olacaktır, ancak Turkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır

Bu millete cok şey oğretebildim ama onlara uşak olmayı bir turlu oğretemedim

Yurtta sulh, cihanda sulh

Memleketin efendisi hakiki mustahsil olan koyludur

Doğruyu soylemekten korkmayınız

Beni gormek demek mutlaka yuzumu gormek demek değildir Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir

Turkiye Cumhuriyeti mutlu, zengin ve muzaffer olacaktır

Sağlam kafa sağlam vucutta bulunur

Turkiye Cumhuriyetinin temeli kulturdur

Sungulerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kultur, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz

Zafer, Zafer benimdirdiyebilenindir Başarı ise, Başaracağımdiye başlayarak sonunda Başardımdiyebilenindir

Egemenlik verilmez, alınır

Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir

Oğretmenler: Yeni nesiller sizlerin eseri olacaktır

Turk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır Bu millet hicbir zaman hur olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır

Biz Turkler tarih boyunca hurriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz

Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir butunluk gosterdiği icin başarılı olmuştur

Ne kadar zengin ve mureffeh olursa olsun, istiklalden mahrum bir millet, medeni insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yuksek bir muameleye layık sayılamaz

Ozgurluk ve bağımsızlık benim karakterimdir Ben milletimin en buyuk ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım Cocukluğumdan bugune kadar ailevi, hususi ve resmi hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vucut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin ozgurluk ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir Ben şahsen bu saydığım vasıflara, cok ehemmiyet veririm Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek icin milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim Ben yaşabilmek icin mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset munasebetlerini buyuk bir hassasiyetle takdir ederim Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgecinceye kadar, amansız duşmanıyım

Milli egemenlik oyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, tac ve tahtlar batar, mahvolur Milletlerin esirliği uzerine kurulmuş muesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar

Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız

Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir

Gerci bize milliyetci derler Ama, biz oyle milliyetcileriz ki, işbirliği eden butun milletlere hurmet ve riayet ederiz Onların milliyetlerinin butun icaplarını tanırız Bizim milliyetciliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetcilik değildir

Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar

Milli mucadelelere şahsi hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur

Turk cocuğu ecdadını tanıdıkca daha buyuk işler yapmak icin kendinde kuvvet bulacaktır

Milli his ile dil arasındaki bağ cok kuvvetlidir Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir Turk dili, dillerin en zenginlerindendir Yeter ki, bu dil şuurla işlensin Ulkesini, yuksek bağımsızlığını korumasını bilen Turk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır

Bir dinin tabii olması icin akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır

Her fert istediğini duşunmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, sectiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hurriyetine sahiptir Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz

Turk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir

Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar

Buyuk dinimiz calışmayanın insanlıkla hic ilgisi olmadığını bildiriyor Bazı kimseler cağdaş olmayı kafir olmak sayıyorlar Asıl kufur onların bu zannıdır Bu yanlış tefsiri yapanların maksadı İslamların kafirlere esir olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla değil, dimağladır

Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Turkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, muritler, meczuplar memleketi olamaz En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır

Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak icin yeterlidir

Biz dunya medeniyeti ailesi icinde bulunuyoruz Medeniyetin butun icaplarını tatbik edeceğiz

Bizim devlet idaresinde takip ettiğimiz prensipleri, gokten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır Biz, ilhamlarımızı, gokten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz

Milletimiz her gucluk ve zorluk karşısında, durmadan ilerlemekte ve yukselmektedir Buyuk Turk Milletinin bu yoldaki hızını, her vasıtayla arttırmaya calışmak, bizim hepimizin en kutlu vazifemizdir

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan murekkeptir Kabil midir ki, bu kutlenin bir parcasını ilerletelim, otekini ihmal edelim de kutlenin butunluğu ilerleyebilsin? Mumkun mudur ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkca oteki kısmı goklere yukselebilsin?

Ey kahraman Turk kadını, sen yerde surunmeye değil, omuzlar uzerinde goklere yukselmeye layıksın

Anaların bugunku evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildir Bugunun anaları icin gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek, evlatlarını bugunku hayat icin faal bir uzuv haline koymak pek cok yuksek vasıflar taşımalarına bağlıdır Onun icin kadınlarımız, hatta erkeklerimizden cok aydın, daha cok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa

Gencler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hurriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız Yukselen yeni nesil, istikbal sizsiniz Cumhuriyeti biz kurduk, onu yukseltecek ve yaşatacak sizsiniz

Ben icap ettiği zaman en buyuk hediyem olmak uzere, Turk Milletine canımı vereceğim

Üst Alt