Son Konu

Ataturk'un sozlerinden secmeler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk
Ataturk'un sozleri
Ataturk'un sozlerinden secmeler

Biz Turkler butun tarihimiz boyunca hurriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz

Ne kadar zengin ve mureffeh olursa olsun istiklalden mahrum bir millet medeni insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yuksek bir muameleye layık sayılamaz

Ozgurluk ve bağımsızlık benim karakterimdir Ben milletimin en buyuk ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım Cocukluğumdan bugune kadar ailevi hususi ve resmi hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur Bence bir millete şerefin haysiyetin namusun ve insanlığın vucut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin ozgurluk ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir Ben şahsen bu saydığım vasıflara cok ehemmiyet veririm Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek icin milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim Ben yaşabilmek icin mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset munasebetlerini buyuk bir hassasiyetle takdir ederim Ancak benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin bu arzusundan vazgecinceye kadar amansız duşmanıyım

Milli egemenlik oyle bir nurdur ki onun karşısında zincirler erir tac ve tahtlar batar mahvolur Milletlerin esirliği uzerine kurulmuş muesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar

Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdırSamimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız

Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir

Gerci bize milliyetci derler Ama biz oyle milliyetcileriz ki işbirliği eden butun milletlere hurmet ve riayet ederiz Onların milliyetlerinin butun icaplarını tanırız Bizim milliyetciliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetcilik değildir

Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar

Milli mucadelelere şahsi hırs değil milli ideal milli onur sebep olmuştur

Turk cocuğu ecdadını tanıdıkca daha buyuk işler yapmak icin kendinde kuvvet bulacaktır

Milli his ile dil arasındaki bağ cok kuvvetlidir Dilin milli ve zengin olması milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir Turk dili dillerin en zenginlerindendir Yeter ki bu dil şuurla işlensin Ulkesini yuksek bağımsızlığını korumasını bilen Turk milleti dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır

Bir dinin tabii olması icin akla fenne ilme ve mantığa uygun olması lazımdır

Her fert istediğini duşunmek istediğine inanmak kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak sectiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hurriyetine sahiptir Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz

Turk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda durmadan yılmadan ilerlemektir

Medeni olmayan insanlar medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar

Buyuk dinimiz calışmayanın insanlıkla hic ilgisi olmadığını bildiriyor Bazı kimseler cağdaş olmayı kafir olmak sayıyorlar Asıl kufur onların bu zannıdır Bu yanlış tefsiri yapanların maksadı İslamların kafirlere esir olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın hoca olmak sarıkla değil dimağladır

Arkadaşlar efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Turkiye Cumhuriyeti şeyhler dervişler muritler meczuplar memleketi olamaz En doğru en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır

Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak icin yeterlidir

Biz dunya medeniyeti ailesi icinde bulunuyoruz Medeniyetin butun icaplarını tatbik edeceğiz

Bizim devlet idaresinde takip ettiğimiz prensipleri gokten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır Biz ilhamlarımızı gokten ve gaipten değil doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz

Milletimiz her gucluk ve zorluk karşısında durmadan ilerlemekte ve yukselmektedir Buyuk Turk Milletinin bu yoldaki hızını her vasıtayla arttırmaya calışmak bizim hepimizin en kutlu vazifemizdir

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan murekkeptir Kabil midir ki bu kutlenin bir parcasını ilerletelim otekini ihmal edelim de kutlenin butunluğu ilerleyebilsin? Mumkun mudur ki bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkca oteki kısmı goklere yukselebilsin?

Ey kahraman Turk kadını sen yerde surunmeye değil omuzlar uzerinde goklere yukselmeye layıksın

Anaların bugunku evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildir Bugunun anaları icin gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek evlatlarını bugunku hayat icin faal bir uzuv haline koymak pek cok yuksek vasıflar taşımalarına bağlıdır Onun icin kadınlarımız hatta erkeklerimizden cok aydın daha cok feyizli daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa

Ben icap ettiği zaman en buyuk hediyem olmak uzere Turk Milletine canımı vereceğim

Gencler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin vatan sevgisinin fikir hurriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız Yukselen yeni nesil istikbal sizsiniz Cumhuriyeti biz kurduk onu yukseltecek ve yaşatacak sizsiniz

Yuksek Turk! Senin icin yuksekliğin hududu yoktur İşte parola budur

Benim naciz vucudum nasıl olsa bir gun toprak olacaktır Fakat Turkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır

Sizler yani yeni Turkiye'nin genc evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz Dinlenmemek uzere yurumeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar Turk Gencliği gayeye bizim yuksek idealimize durmadan yorulmadan yuruyecektir

Biz cahil dediğimiz zaman mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz Kastettiğimiz ilim hakikati bilmektir Yoksa okumuş olanlardan en buyuk cahiller cıktığı gibi hic okumak bilmeyenlerden de hakikati goren gercek alimler cıkabilir

Muspet bilimlerin temellerine dayanan guzel sanatları seven fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yukselmiş olan erdemli kudretli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin acık dileğidir

Mualimler ! Yeni nesil Cumhuriyetin fedakar oğretmenleri ve eğiticileri sizler yetiştireceksiniz Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır Eserin kıymeti sizin maharetiniz ve fedakarlığınız derecesiyle mutenasip bulunacaktır

Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir Oğretmenden eğiticiden yoksun bir millet henuz millet namını almak istidadını keşfetmemiştir

Dunyanın her tarafından oğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır

Okul sayesinde okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki Turk milleti Turk sanatı Turk iktisadiyatı Turk şiir ve edebiyatı butun guzellikleriyle gelişir

Turkiye'nin asıl sahibi ve efendisi gercek uretici olan koyludur O halde herkesten daha cok refah saadet ve servete mustahak ve layık olan koyludur Onun icin Turkiye Buyuk Millet Meclisi'nin iktisadi siyaseti bu asli gayeye erişmek maksadını guder

Ekonomik kalkınma Turkiye'nin hur mustakil daima daha kuvvetli daima daha refahlı Turkiye idealinin belkemiğidir

Ancak kendilerinden sonrakileri duşunebilenler milletlerini yaşamak ve ilerlemek imkanlarına kavuştururlar

Milletin sevgisi kadar buyuk mukafat yoktur

Beni olağanustu bir kişi olarak yorumlamayınız Doğuşumdaki tek olağanustuluk TURK olarak dunyaya gelmemdir

Bu ulusu ben değil icimizdeki ruh damarımızdaki kan kurtarmıştır

Ey Turk gencliği ! Birinci vazifen Turk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet korumak ve mudafaa etmektirMuhtac olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur

Biz uygarlıktanilimden ve fenden kuvvet alıyor ve ona gore yuruyoruz

Dunyada her şey icin medeniyet icin hayat icin muvaffakiyet icin en hakiki murşit ilimdir fendir İlim ve fennin haricinde murşit aramak gaflettir cehalettir dalalettir

Milletimiz daha da dindar olmalıdır diyorumAma butun sadelik ve guzelliği ileDinimebizzat gerceğe nasıl inanıyorsam buna da oyle inanıyorumŞuura aykırı ilerlemeye engel hicbir şey ihtiva etmiyor

Şu anda batıl itikatlardan oluşan ikinci bir din mevcutturFakat bu cahiller sırası gelince aydınlatılacaktır

Eşini mutlu edecek herkes evlenmelidir Coluk cocuk sahibi olmalıdır

Bana bakmayınızBenim hayatim başka turlu duzenlenmiştir

Cocuk sevgisi insan icin bir ihtiyactır

Dunyada ne goruyorsak KADIN 'IN eseridir

Biz Turkler butun tarihimiz boyunca hurriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz

Korku uzerine egemenlik kurulamaz

Her ilerlemenin ve kurtuluşun anası ozgurluktur

Bu millet bağımsızlıktan yoksun yaşamamıştır yaşayamaz ve yaşamayacaktır

Tam bağımsızlık bizim bugun uzerimize aldığımız vazifenin temelidir

Tam bağımsızlık denildiği zaman tabii siyasi mali iktisadi adli askeri vs her hususta tam bağımsızlık ve tam serbestlik kasdolunmaktadır

Ozgurluk ve bağımsızlık benim karakterimdir Ben milletimin en buyuk ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım

Milli egemenlik oyle bir nurdur ki onun karşısında zincirler erir tac ve tahtlar batar mahvolur

Tarihimiz en mutlu donemi hukumdarlarımızın halife olmadıkları zamandır

Peygamberimiz tilmizlerine dunya milletlerine İslamiyeti kabul ettirmelerini emretti bu milletlerin hukumeti başına gecmelerini emretmedi Peygamberin zihninden asla boyle bir fikir gecmemiştir

Milletin saltanat ve hakimiyet makamı yalnız ve ancak Turkiye Buyuk Millet Meclisidir

Hukumetlerin icraatı menfi olup da millet itiraz etmez ve iktidarı duşurmezse butun kusur ve kabahatlere katılmış demektir

Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Turk milliyetcisiyiz Cumhuriyetimizin dayanağı Turk topluluğudur

Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar

Turkiye'de Bolşeviklik olmayacaktır Cunku Turk Hukumetinin ilk gayesi halka hurriyet ve saadet vermek askerlerimize olduğu kadar sivil halkımıza da iyi bakmaktır

Turk cocuğu ecdadını tanıdıkca daha buyuk isler yapmak icin kendinde kuvvet bulacaktır

Dilin milli ve zengin olması milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir Ulkesini yuksek bağımsızlığını korumasını bilen Turk milleti dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır

Bizim dinimiz milletimize hakir miskin ve zelil olmayı tavsiye etmez Tam tersine Allah da Peygamber de insanların ve milletlerin izzet ve şerefini korumalarını emrediyor

Butun zorba hukumdarlar hep dini alet edindiler; Hakiki ulema dini butun alimler hicbir vakit bu zorba hukumdarlara boyun eğmediler Fakat gercekte alim olmamakla beraber sırf o kılıkta bulundukları icin alim sanılan cıkarına duşkun haris ve imansız bir takım hocalar da vardır Hukumdarlar işte bunları ele aldılar ve işte bunlar dine uygundur diye fetva verdiler Gerektikce yanlış hadisler uydurmaktan cekinmediler Gercek ve imanlı ulema her vakit her devirde bunların kinine hedef oldu

İntisap etmekle bahtiyar olduğumuz İslam dinini asırlardan beri alışılmış olduğu uzere bir siyaset vasıtası mevkiinden kurtarmak ve yukseltmek elzem olduğu hakikatini muşahade ediyoruz Mukaddes ve lahuti olan inanclarımızı ve vicdanlarımızı capraşık ve değişken olan ve her turlu menfaat ve ihtirasların tecellisine sahne olan siyasetten ve siyasetle ilgili butun hususlardan bir an evvel ve kesin olarak kurtarmak milletin dunya ve ahiret saadetinin emrettiği bir zarurettir

Bizi yanlış yola sevkeden habisler biliniz ki cok kere din perdesine burunmuşlerdir Saf ve nezih halkımızı hep şeriat sozleriyle aldatagelmişlerdir Tarihimizi okuyunuz dinleyiniz gorursunuz ki hep din kisvesi altındaki kufur ve alcaklıktan gelmiştir Onlar her hayırlı hareketi dinle karşılarlar halbuki hamdolsun hepimiz dindarız artık bizim dinin icaplarını dinin yasaklarını oğrenmek icin şundan bundan derse ve akil hocalığına ihtiyacımız yoktur Milletimizin icinde hakiki ciddi alimler vardır Milletimiz bu gibi alimleriyle iftihar eder Bu gibi alimlere gidin bu efendi bize boyle diyor siz ne diyorsunuz deyin Fakat umumiyetle buna da ihtiyac yoktur Bilhassa bizim dinimiz icin herkesin elinde bir olcu vardır Bu olcu ile hangi şeyin dine uygun olup olmadığını kolayca takdir edebilirsiniz Eğer bizim dinimiz akla mantığa uygun bir din olmasaydı mukemmel olamazdı dinlerin sonuncusu olmazdı

Bir memleketin bir memleket halkının duşmandan zarar gormesi acıdır Fakat kendi ırkından buyuk tanıdığı insanlardan vefasızlık felaket gormesi daha acıdır

Efendiler biz hayat ve istiklal isteyen bir milletiz Ve yalnız ve ancak bunun icin hayatimizi yok etmeyi goze alırız

Buyuk dinimiz calışmayanın insanlıkla ilgisi olmadığını soyler Bazı kimseler modern olmayı kafir olmak sayıyorlar Asil kafirlik onların bu inanışıdır

Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Turkiye Cumhuriyeti şeyhler dervişler muridler meczuplar memleketi olamaz

Masum halka beş vakit namazdan başka geceleri de fazla namaz kılmayı vaiz ve nasihat etmek belki de omrunde hic namaz kılmamış olan bir politikacı tarafından olursa bu hareketin hedefi anlaşılmaz olur mu?

İlk olarak KURAN'ın dilimize cevrilmesini emrettim Bu da ilk defa olarak Turkce'ye cevriliyor

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir

Efendiler siz hayatınızda mebus olabilirsiniz bakan olabilirsiniz hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz Fakat hic bir zaman sanatkar olamazsınız

Sayın ogretmenler hic bir zaman duşuncelerinizden cıkmasın ki cumhuriyet sizden fikri hur vicdani hur irfanı hurnesiller ister

Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir

Oğretmenler yeni kuşak sizin eseriniz olacaktır

Bu memleketin sahibi ve toplumumuzun asil unsuru koyludur

Turkiye'nin gercek sahibi ve efendisi gercek mustakil olan koyludur O halde herkesten daha cok refah mutluluk ve servete layik olan koyludur

Bir kere memlekette topraksız koylu bırakmamalıdır Bir ciftci ailesini gecindirebilen toprağın hic bir sebep ve suretle bolunemez bir mahiyet alması buyuk ciftci ve ciftlik sahiplerinin işletebilecekleri arazi genişliği arazinin bulunduğu memleket bolgelerinin nufus yoğunluğuna ve toprak verim derecesine gore sınırlanması gerekir

Milletimizin bugunku yonetimi gercek ozelliği ile bir halk yonetimidir

Buyuk davamız en medeni ve en mureffeh millet olarak varlığımızı yukseltmektir

Biz Turkler ruhen demokrat doğmuş bir milletiz

Milletin kaynağı toplum hayatinin esasi olan kadın ancak faziletli olursa gorevini yerine getirebilir

Kadınlarımız erkeklerden daha cok aydın daha cok verimli daha cok bilgili olmak zorunluluğundadır Gercekten ulusun anası olmak istiyorlarsa boyle olmalıdırlar

Ben toprak buyutme meraklısı değilim Barış bozma alışkanlığım yoktur Ancak sozleşmeye dayanan hakkimizin isteğicisiyim Onu almazsam edemem Buyuk meclisin kursusunden milletime soz verdim Hatay'ı alacağım Milletim benim dediğime inanır Sozumu yerine getirmezsem milletimin huzuruna cıkamam Yerimde kalamam Ben şimdiye kadar yenilmedim Yenilmem Yenilirsem bir dakika yaşayamam

Ben diktator değilim Benim kuvvetim olduğunu soyluyorlar Evet bu doğrudur Benim isteyip de yapamayacağım bir şey yoktur Cunku ben zoraki ve insafsızca hareket etmesini bilmem Ben kalpleri kırarak değil kazanarak hukmetmek isterim

Hayatta tam mutluluk ve esenlik ancak gelecek kuşakların şerefi varlığı esenliği icin calışmakta bulunabilir

Millete efendilik yoktur Ona hizmet etmek vardır Bu millete hizmet eden onun efendisi olur

Beni gormek demek ille yuzumu gormek değildir Benim duşuncelerimi benim duygularımı anlıyorsaniz bu yeter

Benim naciz vucudum bir gun toprak olacaktır Fakat Turkiye Cumhuriyeti ebediyyen payidar kalacaktır

Milletimi şimdiye kadar soylediğim sozlerle ve hareketlerimle aldatmamış olmakla gurur duyuyorum

Basın ulusun ortak sesidir Bir guc bir okul bir yol gostericidir

Buyukluk odur ki kimseye iltifat etmeyeceksin hic kimseyi aldatmayacaksın Memleket icin gercek ulku ne ise onu gorecek ve o hedefe yuruyeceksin Herkes senin aleyhinde bulunacaktır seni yoldan cevirmeye calışacaktır İşte sen burda direneceksin Onunde sonsuz engeller yığılacaktır Kendini buyuk değil kucuk aracsız hic telakki edecek kimseden yardim gelmeyeceğine inanarak bu engelleri asacak ondan sonra sana buyuksun derlerse bunu diyenlere guleceksin

Doğudan şimdi doğacak olan guneşe bakınız Bugun gunun ağardığını nasıl goruyorsan uzaktan butun doğu milletlerinin de uyanışlarını oyle goruyorum Bağımsızlık ve egemenliklerine kavuşacak olan cok kardeş millet vardır Somurgecilik ve emperyalizm yer yuzunden yok olacak ve yerlerini milletler arasında hic bir renk din ve ırk farkı gozetmeyen yeni bir ahenk ve işbirliği cağı hakim olacaktır

Yeni Turk devletinin genc Turk Cumhuriyetinin temeli burada atıldı Bu meydanda akan Turk kanları bu gokte dolaşan şehit ruhları devlet ve cumhuriyetimizin sonsuz bekcileridir

Ey yukselen yeni kuşak gelecek sizindir Cumhuriyeti biz kurduk onu yukseltecek ve yaşatacak olan sizsiniz

Turk milletinin yurumekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale musbet ilimdir Bunun icindir ki milletimizin yuksek karakterini yorulmaz calışkanlığını doğuştan zekasını bilime bağlılığını guzel sanatlara sevgisini milli birlik duygusunu her zaman ve her turlu vasıta ve tedbirlerle besliyerek geliştirmek milli ulkumuzdur

Asla şuphem yoktur ki Turkluğun unutulmuş buyuk medeni ozelliği ve buyuk medeni kabiliyeti bundan sonraki gelişmesi ile geleceğin yuksek medeniyet ufkunda yeni bir guneş gibi doğacaktır

NE MUTLU TURKUM DİYENE

Bir takım şeyhlerin dedelerin seyyitlerin celebilerin babaların emirlerin arkasından suruklenen ve falcılara buyuculere ufurukculere muskacılara talih ve hayatlarını emanet eden insanlardan murekkep bir kutleye medeni bir bir millet nazariyle bakılabilir mi?

Turkiye Cumhuriyeti şeyhler dervişler muritler meczuplar memleketi olamaz En doğru en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır

Tekkeler de behemahal kapatılmalıdır Turkiye Cumhuriyeti her şubede irsatlarda bulunacak kudreti haizdir Hicbirimiz tekkelerin irsadina muhtac değiliz Biz medeniyet ilim ve fenden kuvvet alıyoruz Başka bir şey tanımıyoruz

Her fert istediğini duşunmek istediğine inanmak kendine mahsus siyasi bir fikre malik olmak sectiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hurriyetine maliktir Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz Vicdan hurriyeti mutlak ve taarruz edilemez ferdin tabii haklarının en muhimlerinden tanınmalıdır

Üst Alt