Son Konu

Ataturkun Turku anlatan sozleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturkun Turklukle ilgili sozleri
Ataturkun Turk milletiyle ilgili sozleri

Bu memleket, dunyanın beklemediği, asla umit etmediği bir mustesna mevcudiyetin yuksek tecellisine, yuksek sahne oldu Bu sahne 7 bin senelik, en aşağı bir Turk beşiğidir Beşik tabiatın ruzgarlarıyla sallandı Beşiğin icindeki cocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı O cocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela, korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı onların oğlu oldu Bir gun o tabiat cocuğu tabiat oldu; şimşek, yıldırım, guneş oldu; Turk oldu Turk budur Yıldırımdır Kasırgadır, dunyayı aydınlatan guneştir

Kanını taşıyandan başkasına inanma!

Birgun, ressamlar Turk'un simasını kaybederlerse, yıldırımı alsınlar, yapıversinler

Milli benliğini bulamayan milletler başka milletlerin avı olacaklardır

Beni olağanustu bir kişi olarak yorumlamayınız Doğuşumdaki tek olaganustuluk Turk olarak dunyaya gelmemdir

Turk aydınlarının kendi kendisini bilmemesinden ve başka milletlerde şu veya bu sebeple ustunluk olduğunu sanarak, kendini onlardan aşağı gormesinden doğmaktadır Bu yanlış goruşe son vermek icin Turklugumuzu butun asaleti ve tarihi ile tanimak ve tanıtmak şarttir

Ben her şeyden once bir Turk milliyetcisiyim Boyle doğdum Boyle oleceğim Turk birliğinin, bir gun hakikat olacağına inancım vardır Ben gormesem bile, gozlerimi dunyaya onun ruyaları icinde kapayacağım Turk birliğine inanıyorum, onu goruyorum Yarının tarihi, yeni fasıllarını Turk birliğiyle acacaktır Dunya sukununu bu fasıllar icinde bulacaktır Turk'un varlığı bu kohne aleme yeni ufuklar acacak, guneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman gorulecek''

Turk aleminin en buyuk duşmanı komunizmdir Her gorulduğu yerde ezilmelidir

Asla şuphem yoktur ki, Turkluğun unutulmuş buyuk medeni ozelliği ve buyuk medeni kabiliyeti bundan sonraki gelişmesi ile geleceğin yuksek medeniyet ufkunda yeni bir guneş gibi doğacaktır

Mensup olduğum Turk milletinin şan ve şerefi varsa, benim de bir ferdi olmak sıfatıyla şanım ve şerefim vardır

Turk milletinin karakteri yuksektir Turk milleti calışkandır, Turk milleti zekidir Cunku Turk milleti milli birlik ve beraberlikle guclukleri yenmesini bilmiştir Ve cunku, Turk milletinin yurumekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, muspet ilimdir

Bir Turk, cihana bedeldir!

Tanrı nasip eder, omrum vefa ederse; Musul, Kerkuk ve Adaları geri alacağım Selanik de dahil Batı Trakya'yı Turkiye hudutları icine katacağım

Turkiye Turklerindir

Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Turk milliyetcisiyiz Cumhuriyetimizin dayanağı Turk topluluğudur Bu topluluğun fertleri ne kadar Turk kulturuyle dolu olursa, o topluluğa dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur

Yetişecek cocuklarımıza ve genclerimize, gorecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, herşeyden evvel Turkiye'nin istikbaline, kendi benligine, milli an'anelerine duşman olan butun unsurlarla mucadele etmek luzumu oğretilmelidir

Milliyetin cok belirgin niteliklerinden biri de dildir Turk milletindenim diyen insan, her şeyden once ve kesinlikle Turkce konuşmalıdır Turkce konuşmayan bir insan Turk kulturune, topluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz

Üst Alt