Son Konu

Atatürkün vatan dil kültür ile ilgili söyledikleri özdeyişler nelerdir?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Atatürk'ün kültür, dil, halk, vatan üzerine özdeyişleri nelerdir?
Atatürkün vatan dil kültür ile ilgili söyledikleri özdeyişler nelerdir?

Atatürk diyorki

Yorulmadan beni peşine düşüp takip edeceğinizi söylüyorsunuz Ama arkadaşlar, yorulmadan ne çağrıda bulunmak? Yorulmamak olur mu? Muhakkak yorulacaksınız Benim sizden istediğim şey yorulmamak yok, yorulduğunuz vakit dahi durmadan yürümek, yorulduğunuz dakikada da dinlenmeden beni peşine düşüp takip etmektir Takâtsizlik her insan, her mahlûk için tabii bir halettir, fakat insanda yorgunluğu yenebilecek mânevi bir güç vardır ki, işte bu güç yorulanları dinlendirmeden yürütür Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlâtları, yorulsanız dahi beni peşine düşüp takip edeceksiniz

Kastetmek aramak, boşuna yorulmak, terlemek değildir Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü uygar buluşlardan en fazla derecede faydalı hale getirmek zorunludur

Hiç bir galibiyet gâye değildir Başarı, ancak kendisinden daha büyük olan gâyeyi elde etmek için gerekir en belli başlı vasıtadır Gâye, fikirdir

Zafer, bir fikrin istihsâline (elde edilmesine) hizmeti nispetinde değer (layık) açıklama eder Bir fikrin istihsâline dayanmayan bir başarı pâyidar olamaz (yaşayamaz) O, anlamsız bir gayrettir

Her büyük meydan muharebesinden, her büyük zaferin kazanılmasından daha sonra yeni bir âlem (dünya) doğmalıdır, doğar Yoksa başlı başına bir başarı, nafile gitmiş bir gayret olur

Dünyada her şey için, uygarlık için, hayat için, galibiyet için en gerçek mürşit ilimdir fendir

Din bir vicdan meselesidir Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir Biz dine saygı gösteririz Düşünüşe ve düşünceye rakip değiliz Biz yalnızca din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kaste ve fiile dayanan taassupkar hareketlerden sakınıyoruz

Biz kimsenin düşmanı değiliz Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız

İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal İkinci Mustafa Kemal, onu benkelimesiyle açıklama edemem; o, ben yok, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni akıl, yeni hayat ve büyük hale için uğraşan kültürlü ve savaşçı bir topluluktur Ben, onların rüyasını temsil ediyorum Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri memnun etme içindir O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

Ne mutlu Türkümdiyene

Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ama Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek payidar kalacaktır

Bu millete çok şey öğretebildim ama onlara uşak olmayı bir türlü öğretemedim

Yurtta sulh, cihanda sulh

Memleketin efendisi hakiki müstahsil olan köylüdür

Doğruyu söylemekten korkmayınız

Beni bakmak çağrıda bulunmak mutlaka yüzümü görmek çağırmak değildir Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir

Türkiye Cumhuriyeti mutlu, varlıklı ve muzaffer olacaktır

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur

Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz

Zafer, Zafer benimdirdiyebilenindir Başarı ise, Başaracağımdiye başlayarak sonunda Başardımdiyebilenindir

Egemenlik verilmez, alınır

Milleti kurtaranlar yalnız ve fakat öğretmenlerdir

Öğretmenler: Yeni nesiller sizlerin eseri olacaktır

Türk Milleti egemen yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır Bu millet hiçbir vakit bağımsızlık olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır

Biz Türkler tarih baştan başa özgürlük ve istiklale timsal olmuş bir milletiz

Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir tamlık gösterdiği için başarılı olmuştur

Ne dek varlıklı ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir halk, medenî insanlık aleyhinde uşak edinmek mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz

Bağımsızlık ve bağımsızlık benim karakterimdir Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en kıymetli mirası olan özgürlük aşkı ile doymuş bir adamım Çocukluğumdan bugüne değin ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir Ben bizzat bu saydığım vasıflara, fazla önem veririm Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia olabilmek için milletimin de benzer vasıfları taşımasını esas koşul bilirim Ben yaşabilmek için mutlaka egemen bir milletin evladı kalmalıyım Bu sebeple ulusal bağımsızlık bence bir hayat meselesidir Insanlar ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle uygarlık icabı olan arkadaşlık ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim Ancak, benim milletimi tutsak etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye dek, amansız düşmanıyım

Milli egemenlik o kadar bir nurdur ancak, onun aleyhinde zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur Milletlerin esirliği üstüne kurulmuş müesseseler tekrar yıkılmaya mahkumdurlar

Cumhuriyet düşünce serbestliği taraftarıdır Dostça ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet duyarız

Egemenlik aldırışsız ve şartsız milletindir

Yine De bize milliyetçi derler Ama, biz o kadar milliyetçileriz ancak, işbirliği eden tüm milletlere derin saygı ve riayet ederiz Onların milliyetlerinin tüm icaplarını tanırız Bizim milliyetçiliğimiz her hâlükarda hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir

Bilelim ama ulusal benliğini bilmeyen milletler diğer milletlere yem olurlar

Ulusal mücadelelere şahsî açgözlülük değil, milli ideal, ulusal onur sebep olmuştur

Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde güç bulacaktır

Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir Dilin ulusal ve varlıklı olması, ulusal hissin gelişmesinde başlıca etkendir Türk dili, dillerin en zenginlerindendir Yeter ancak, bu dil şuurla işlensin Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını haberdar olan Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır

Bir dinin tabiî olması için akla, fenne, ilme ve mantığa yerinde olması lazımdır

Her fert istediğini dikkate almak, istediğine inanmak, kendine kasıtlı olarak siyasi bir fikre sahip elde etmek, seçtiği bir dinin icaplarını yerine getirmek veya yapmamak yargı ve hürriyetine sahiptir Kimsenin fikrine ve vicdanına etken olunamaz

Türk Milletinin istidadı ve emin kararı uygarlık yolunda, tekrar tekrar, yılmadan ilerlemektir

Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları aşağı kalmaya mahkumdurlar

Büyük dinimiz çalışmayanın insanlıkla hiç ilgisi olmadığını bildiriyor Bazı kimseler modern olmayı kâfir almak sayıyorlar Esas küfür onların bu zannıdır Bu hatalı tefsiri yapanların maksadı İslâmların kâfirlere esir olmasını dilemek değil de nedir? Her sarıklıyı öğretmen sanmayın, öğretmen edinmek sarıkla yok, dimağladır

Arkadaşlar, beyler ve ey millet, iyi biliniz fakat, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz En doğru, en reel tarikat, medeniyet tarikatıdır

Medeniyetin emir ve talep ettiğini yerine getirmek insan almak için yeterlidir

Biz dünya medeniyeti ailesi içinde bulunuyoruz Medeniyetin bütün icaplarını uygulama edeceğiz

Bizim devlet idaresinde takip ettiğimiz prensipleri, gökten indiği sayılan kitapların dogmalarıyla katiyen bir tutmamalıdır Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten yok, direkt hayattan almış bulunuyoruz

Milletimiz her güçlük ve zorluk karşısında, durmadan ilerlemekte ve yükselmektedir Büyük Türk Milletinin bu yoldaki hızını, her vasıtayla arttırmaya niyetlenmek, bizim hepimizin en kutlu vazifemizdir

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki nesil insandan mürekkeptir Kabil midir ama, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmalkârlık edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Muhtemel müdür oysa, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle yan kaldıkça öbür kısmı göklere yükselebilsin?

Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın

Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi kolay değildir Bugünün anaları için zorunlu vasıfları içeren evlat yetiştirmek, evlatlarını bugünkü hayat için aktif bir uzuv haline hazırlamak böylece çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır Onun için kadınlarımız, hattâ erkeklerimizden fazla aydınlatılmış, daha çok feyizli, daha artı bilgili olmaya mecburdurlar; eğer gerçekten milletin anası edinmek istiyorlarsa

Ben icap ettiği süre en büyük hediyem almak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim

Gençler cesaretimizi yardım ve idame eden sizlersiniz Siz, almakta olduğunuz nezaket ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en değerli timsali olacaksınız Yükselen yeni cins, istikbal sizsiniz Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz

Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur İşte şifre budur

Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır Lakin Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız zeka beni peşine düşüp takip edeceksiniz Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, katiyen ve katiyen yorulmazlar Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize aralıksız olarak, yorulmadan yürüyecektir

Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir Yoksa açık fikirli olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati görebilen gerçek alimler çıkabilir

Müsbet bilimlerin temellerine dayanan, hoş sanatları seven, düşünce terbiyesinde olduğu dek karoser terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan erdemli, kudretli bir nesil yetiştirmek esas siyasetimizin açık dileğidir

Mualimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmenleri ve eğiticileri, sizler yetiştireceksiniz Ve yeni tür sizin eseriniz olacaktır Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle mütenasip bulunacaktır
*

Üst Alt