Son Konu

Ataturk'un vecizeleri kısa

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Beni gormek demek mutlaka yuzumu gormek demek değildir Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir

Cumhuriyeti,ve onun gereklerini yuksek sesle anlatınızBunu yureklere yerleştirmek icin elverişli olan hicbir durumu kacırmayınız
Bu memleket tarihte Turktu, halde Turktur ve ebediyen Turk olarak yaşayacaktır1923
Ben,Turk ufuklarından bir gun mutlaka bir guneş doğacağına, bunun hararet ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir guc cıkacağına o kadar emindim ki, bunu adeta gozlerimle goruyordum 1937
Cumhuriyet ahlak ustunluğune dayanan bir ulkudur;Cumhuriyet erdemdir Milli egemenlik oyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, tac ve tahtlar yanar, yok olur Milletlerin esareti uzerine kurulmuş muesseseler her tarafta yıkılmağa mahkUmdurlar 1929 Milletimiz din ve dil gibi kuvvetli iki fazilete maliktir Bu faziletleri hicbir kuvvet, milletimizin kalb ve vicdanından cekip alamamıştır ve alamaz1923
Bizce: Turkiye Cumhuriyet anlamınca kadın, butun Turk tarihinde olduğu gibi bugun de en muhterem mevkide, her şeyin ustunde yuksek ve şerefli bir mevcudiyettir Memleket dayanışma isteyen bir birliğe muhtactır Alelade politikacılıkla milleti parcalamak, hıyanettir1925
Yeni nesil, en buyuk cumhuriyetcilik dersini bugunku oğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri oğretmenlerden alacaktır 1924
Turk milleti kahramanlıkta olduğu kadar, istidat ve liyakatte de butun milletlerden ustundur Bu eser, Turk milletinin hurriyet ve bağımsızlık fikrinin olmez abidesidir Bu eseri meydana getiren bir milletin evladı, bir ordunun Başkumandanı olduğumdan daima mesut ve bahtiyarım 1927 Hicbir sozumde milletime karşı geri alma durumunda kalmadım Onları soylerken bir hayal peşinde koşan gibi, hayal şakıyan bir şair gibi değil, onları soylemekliğim bu milletteki kabiliyet unsurlarını bilmekliğimden idi1923 Milletimiz cok buyuktur Hic korkmayalım O, esaret ve aşağılığı kabul etmez1919
Turk milletinin istidadı ve kati kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan, ilerlemektedir Turk koylusunu 'Efendi' yerine getirmedikce memleket ve millet yukselemez İnsaf ve merhamet dilenmekle millet işleri, devlet işleri gorulemez; millet ve devlet şeref ve bağımsızlığı temin edilemez1927 Mesuliyet yuku herşeyden, olumden de ağırdır1915 Dunya uzerinde yaşamış ve yaşayan milletler arasında demokrat doğan yegane millet Turklerdir 1937 Turk, esaret kabul etmeyen bir millettir Turk milleti esir olmamıştır Ben gerektiği zaman en buyuk hediyem olmak uzere Turk milletine canımı vereceğim1937 Dolayısıyla ya istiklal, ya olum! 1920

Üst Alt