Son Konu

Atatürk'ün vecizeleri kısa

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Beni bakmak seslenmek mutlaka yüzümü bakmak seslenmek değildir Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir

Cumhuriyeti,ve onun gereklerini yüksek sesle anlatınızBunu yüreklere yerini belirlemek için kullanışlı olan hiçbir durumu kaçırmayınız
Bu memleket tarihte Türktü, halde Türktür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır1923
Ben,Türk ufuklarından bir gün mutlaka bir güneş doğacağına, bunun hararet ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir zorlama çıkacağına böylece emindim ancak, bunu âdeta gözlerimle görüyordum 1937
Cumhuriyet etik üstünlüğüne dayanan bir ülküdür;Cumhuriyet erdemdir Millî bağımsızlık pek bir nurdur fakat, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, değil olur Milletlerin esareti üzerine kurulmuş müesseseler baştan yıkılmağa mahkûmdurlar 1929 Milletimiz din ve dil gibi kaslı iki fazilete maliktir Bu faziletleri hiçbir baskı, milletimizin kalb ve vicdanından çekip alamamıştır ve alamaz1923
Bizce: Türkiye Cumhuriyet anlamınca bayan, tüm Türk tarihinde olduğu gibi bugün de en muhterem mevkide, her şeyin üzerinde yüksek ve onurlu bir mevcudiyettir Memleket dayanışma isteyen bir birliğe muhtaçtır Alelâde politikacılıkla milleti dağıtmak, hıyanettir1925
Yeni nesil, en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır 1924
Türk milleti kahramanlıkta olduğu dek, istidat ve liyakatte de tüm milletlerden üstündür Bu eser, Türk milletinin özgürlük ve serbest fikrinin ölmez âbidesidir Bu eseri meydana getiren bir milletin evlâdı, bir ordunun Başkumandanı olduğumdan defalarca mesut ve bahtiyarım 1927 Hiçbir sözümde milletime aleyhinde geri alma durumunda kalmadım Onları söylerken bir düş gerisinde koşan gibi, düş şakıyan bir şair gibi yok, onları söylemekliğim bu milletteki yetenek unsurlarını bilmekliğimden idi1923 Milletimiz fazla büyüktür Hiç korkmayalım O, tutsaklık ve aşağılığı kabul etmez1919
Türk milletinin istidadı ve katî kararı medeniyet yolunda, defalarca, yılmadan, ilerlemektedir Türk köylüsünü 'Efendi' yerine getirmedikçe memleket ve insanlar yükselemez İnsaf ve acınacak şey dilenmekle ahali işleri, devlet işleri görülemez; insanlar ve devlet şeref ve bağımsızlığı tedarik edilemez1927 Mesuliyet yükü herşeyden, ölümden de ağırdır1915 Dünya üstünde yaşayan ve yaşayan milletler aralarında halkçı doğan yegâne ırk Türklerdir 1937 Türk, esaret kabul etmeyen bir millettir Türk milleti tutsak olmamıştır Ben gerektiği süre en büyük hediyem almak üzere Türk milletine canımı vereceğim1937 Dolayısıyla ya istiklâl, ya vefat! 1920 *

Üst Alt