Son Konu

Ataturk'un yabancı diller hakkındaki goruşleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk'un yabancı diller hakkındaki goruşleri nelerdir

Cevap: Ataturk'un yabancı diller hakkındaki goruşleri

Ataturk yabancı dil bilirdi
Bildiği diller Fransızca ve Almanca idi 1910 yılında Fransaya gitmiş, manevralara katılmış; 1917 yılında da Almanyaya gidip, cephede incelemelerde bulunmuştur Anıt Kabir muzesinde onun okuduğu yabancı kitapları ve onemli bulduğu icin altını cizdiği yerleri gorebilirsiniz

Ataturkun eğitim uzerine onca ozlu sozunun varlığını hepimiz biliyoruz Acaba yabancı dil eğitimi konusunda Ataturk ne duşunmektedir? Bunun icin fazla uzun araştırmaya gerek yoktur Yaptıklarına bakmak yeterli olacaktır

Orneğin “Ankara Universitesinin fakulte olarak kurulan (1935) ilk yuksekoğretim kurumu olan Dil ve TarihCoğrafya Fakultesi, Buyuk Onderimizin adını koyduğu ve ozel bir misyon yuklediği bir bilim merkezidir Mustafa Kemal Ataturk Fakultemizin kurulmasını onerirken, cağdaş Turkiyenin yapacağı atılımda hem ulusal bilincin gelişmesi, hem de ozgur duşunceli bireylerin yetişebilmesi icin, Turk dilinin, Turk tarihinin ve Turk kulturunun derinliğine araştırılmasının en başta gelen koşul olduğuna inanıyordu

“Yabancı dillerin oğretimi amacıyla Dil ve TarihCoğrafya Fakultesinin “Batı Dilleri ve Edebiyatları Bolumleri kurulurken; “Tarih ve Turkoloji bilimlerine yardımcı olmak amaclanmıştır; “Yabancı Dil ve edebiyat bilimleri, temelde kulturler arası iletişimi sağlamakla yukumludur Bir yabancı dile ve onun edebiyatına bilimsel yaklaşım, kazanılan metod bilgisi ve bilim kavramlarıyla ana dile yonelmeyi sağlıyorsa, asıl işlevini gercekleştirmiş demektir

Ataturkun o halde yabancı dil oğrenimini onemsediği, ancak bunu kendi ulusal yararlarımız doğrultusunda kullanılmasını gerekli gorduğu ortadadır Nitekim “kendi yaşamının son yıllarında, Alman baskısından kacan Yahudi kokenli biliminsanlarını Turkiyeye kabul etmekle kalmamış, onların bu ulkede gorevli oldukları ucuncu yıldan itibaren derslerini Turkce olarak vermelerini zorunlu kılmıştır

Buradan anlaşılan ikinci bir gercek ise, Ataturkun hazır yabancı bilim insanları gelmişken, hazırlık derslerinden sonra yabancı dilde eğitim yapılması gibi bir duşunce taşımıyor olmasıdır Derslerin Turkce yapılmasını oncelikli gorduğu anlaşılıyor Ama biz ne yapmışız? Ataturkun de adını taşıyan liselerde yabancı dilde dersler yapmayı ozendirmişiz ve boylece yabancı dilde eğitim yapan kurumlar coğalmış Sanki yabancı dil anadilden cok daha onemli imiş gibi bir durum yaratmışız

Üst Alt