Son Konu

Avrupa Yakası Finali

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Avrupa Yakası Finali ekranların çok sevilen uzun yıllardır tutan dizisi artık ekrana veda ediyor veda ederken tekrar izleyicinin aklında kalıcı bir final yapıcak gibi görünüyor ARTIK BİZE MÜSAADE 1548650173 1548650173 avrupayakasifinali5c4e86c33313davrupayakasifinali5c4e86c33313d http:wwwgeccecomserviceMakeThumbaspx?Image webimageshaberavrupa14haziran&w 415&Alt webimageshaberhaberlrg 24 HAZİRAN'DA 190 BÖLÜMÜNDE EKRANA VEDA EDECEK AVRUPA YAKASI'NIN ÖYKÜSÜNÜ GÜLSE BİRSEL ANLATTI Nişantaşı'nda yaşamış dört şahsiyet Sütçüoğlu ailesiyle çevresindekilerin başlarından geçen gülünç olayları konu alan Avrupa Yakası dizisini, yıllardır izlemeye alışmıştık Bundan Böyle huzur arayışı çağlarındaki anne babalarının tersine, didişmeleri ve sorunları hiç bitmeyen iki kardeşin, Volkan ile Aslı'nın; onların arkadaşlarının, akrabalarının, sevgililerinin, diziyle benzer isimdeki moda dergisinde çalışanların ve öteki karakterlerin renkli maceralarının sonuna geldik Her ailede olduğu gibi kavgalar, barışmalar, acılar, sevinçler, düş kırıklıkları ve heyecanlarla geçti bu altı yıl Tam da hakiki hayatta olduğu gibi Avrupa Yakası, 24 Haziran'da, 190 bölümüyle ekranlara veda edecek Dizinin senaristi ve oyuncusu Gülse Birsel'in payı kadar 30'dan fazla sanatçının da emeği büyük Geçen yıl, diziye döndüğünde yaptığımız röportajda; 'Avrupa Yakası'nın böylece bir sihri var ama, yarı ben bile rol alsam, parlarım,'' dediğimde, ''Size öyle geliyor,'' diyerek hayallerimi yıkan Ata Demirer'e rağmen bu düşüncemi tekrarlayacağım: O nasıl bir sihirdir ama setine giren her oyuncuyu ışığıyla parlattı İşte 'Avrupa Yakası, hayatımda başıma gelen en güzel şeylerden biri' diyen Gülse Birsel'in yorumlarıyla ilk bölümden bugüne değin dizide rol bölge oyuncuların bilinmez hikâyeleri HÜMEYRA (ANNE IFFET SÜTÇÜOĞLU) 'Senaryoyu okudu, çok beğendi, lakin 'Mümkün yok, yapamam Zamanlamanız uymuyor Tam sizin çekimlerinizin başladığı tarihte ben 20 gün kesintisiz prova yapacağım,' dedi Yeni bir oyuna başlıyordu Sonradan bizde bir gecikme oldu, 15 gün ileri attık çekimleri Baştan aradık ve o süre büyük bir mutlulukla kabul etti Hümeyra'nın enerjisinin sınırı yoktur Fazla yüksek tamperamanla girer ve sahneyi yükseltir' GAZANFER ÖZCAN (BABA TAHSİN SÜTÇÜOĞLU) 'Baba için kafamdaki ilk isimdi O da hemencecik 'Peki,' dedi Beni en fazla etkileyen özelliği, yaş farkına rağmen bir arkadaşla sohbet eder gibi olmasıydı Yüksek, pratik, işlek, enerjik bir akıl, her konudan haberi olan, son derece uyanık bir karakter Çok şakacı ve doğaüstü kibardı Bana hep 'Gülse Hanım' diyordu O yaşta, 35 yaş kafası içeren, oyunculuğa da pek bakan, iyi bir senaryoda, iyi bir performans gördüğünde heyecanlanan fantastik bir adamdı En son kaybetmemiz gereken kişiydi, ama felek Ciddiye almamak, sahneleri sallamak, bir an önce yapalım bitirelim duygusu, sıkılmak hiç yoktu Çekimler uzadığı halde hiç şikâyet etmezdi' ATA DEMİRER (VOLKAN)' Hiç tanımıyordum Sadece GAG'ın beşinci bölümünde, Soy Demirer imzalı bir mail gelmişti bana; 'Sizi tebrik ediyorum, çok beğendim programı,' diye Ben de 'Aaa Ata Demirer, standup'çı çocuk, ne güzel,' diye düşünüp, 'Teşekkür ederim,' şeklinde yanıtlamıştım Rolü ona teklif ettiğimizde önce 'Tamam,' dedi, ertesi gün vazgeçti 'Ben başka işlere tartı vermek istiyorum,' dedi başta televizyonda bir meslek yapıyor olmam yüzünden güvenemedi her hâlükarda Yıllar sonradan birincil kere geçen hafta itiraf etti, fiilen o süre az önce senaryoyu okumamış ve sadece korktuğu için reddetmiş Birkaç hafta sonra yeniden konuşuldu ve bu defa 'Haftada iki gün ayırabilirim,' dedi, anlaştık, çekimlere başladık Hayatının ilk televizyon olayıydı Senaryoyu okudu, üç günde çekime girdik Sohbeti, dostluğu, rakı sofrası çok tatlıdır Biz hakikaten altı yılda ağabey kardeş gibi olduk' EVRİM AKIN (SELİN) 'Ilk Selin, Vildan Atasever'di Fakat öyle masum, öyle bebek yüzlüydü fakat Selin'in biraz daha şımarık, biraz daha kıl olması lazımdı Son gün, 'Eyvah Selin değil,' diye dizimizi döverken, Selin bulundu Fakat esmerdi Ben Selin'i illa sarışın istiyordum Evrim, 'Hemen boyatırım, röfle yaptırırım,' demiş 'Peki,' demişler O arada Evrim burun ameliyatı yaptırmış Bütün Selin, burnu ameliyatlı, sarışın Zaten kabiliyetli bir oyuncu olduğunu yönetmen Hakan Algül biliyordu Evrim, mühiş bir performans gösterdi O Selin'i televizyonda hiç görmemiştik lakin Bağdat Caddesi'nde, Nişantaşı'nda ortalık Selin kaynıyordu Evrim, o kızları mükemmel gözlemlediği ve taklit ettiği için gerçek bir kişilik çıktı 'Oha falan oldum,' diye konuştuğu için 'Türkçeyi bozuyor,' diye eleştirilince, çok başım ağrıdı Ama taşlama diye bir şey var Biz Selin'i doğru bir örnek diye göstermemiştik oysa' BÜLENT POLAT (ŞEHSUVAR 'Unutulmaz karakterlerdendir Bülent geldi, rolü anlattık, birkaç cümleyi Şesu'nun ağzından söyledi, ben 'Tamam, Şesu'yu bulduk,' dedim Şesu, Güneydoğu'dan gelmiş, lakin tecrübesizliğine gülmediğimiz, büyük kasaba hayatını bilen, kurnaz, Aslı, Yaprak ve Fatoş'un en yakın arkadaşı olan, kulüplere giden Bizim kız Şesularımız vardı dergilerde Cet ayrılınca Bülent de ayrıldı Belki biraz da Şesu karakterinden sıkılmıştı' HAKAN YILMAZ (OSMAN) 'Çalışması en rahat insanlardan biri Şikâyet şöyle dursun, mutlu olmadığı bir günü ben fazla eksik gördüm Onun sette olmaktan, canlandırdığı karakterden, senaryodan mutlu olmadığı bir gün yoktu Hakan, çok fazla, arı gibi çalışan bir oyuncu Şahane bir Osman Koçarslan oldu'' id RUTKAY AZİZ (BÜLENT) 'Rutkay Aziz, harikulade bir performans sergiledi, doğaüstü bir oyuncu Bülent Onaran karakteri de bir ekoldür, unutulmaz bir karakter Avrupai, stili olan, çapkın Onun içinde biraz rahmetli Ercan Arıklı vardır' HALE CANEROĞLU (YAPRAK) 'Dizinin 190 bölümünde de yer aldı Hale'yi görünce, 'Evet, Yaprak o,' demiştik Sesi de hoş, şarkılarla da renk kattı Yogaya, para psikoloji alanlarına merakları olan bir karakterdi Ayla, moda konusunda harikulade kabiliyetli biri çıktı Bence fazla bakımlı moda editörlüğü yapacak zevkte ve kombinler yapan biri Birinci günden itibaren reel bir moda editörü gibi kıyafetlerine çalıştı ve fazla inandırıcı oldu' VURAL ÇELİK (KUBİLAY) 'Selin'in bir bölümlük sevgilisi olarak diziye girdi Daha Sonra fazla tatlı bir performans gösterince kaldı Vural, sette şarkı söyleyince biz de fazla gülüyorduk Gülenay'ı böyle yarattık Bir tahtası yetkisiz, sokaklarda arabesk söyleyen bu tip, Vural'ın türkü söylemesine zemin hazırlamak için yaratıldı fakat başlı başına bir şahsiyet oldu'' ENGİN GÜNAYDIN (BURHAN ALTINTOP)' Ne dek olağanüstü bir oyuncu olduğunu söylemeye lüzum değil Dizinin benimle ve yönetmenimiz Jale ile birlikte sorumluluğunu en çok üstlenen oyuncuydu Burhan Altıntop karakteri de benim yazmayı fazla sevdiğim bir şahsiyet oldu Gazanfer Özcan, Engin'e bayılıyordu, onu kendi gençliğine benzetiyordu' HASİBE EREN (MAKBULE) 'Makbule karakteri için birazcık daha meşhur bir ad düşünüyorduk Meşhur birkaç kadın oyuncuya da senaryoyu okuttuk Kendilerini kanıtlamış, başrol oyuncularıydı hepsi Fakat hiçbiri kafamdaki Makbule değildi Daha Sonra Hasibe geldi Ben onu yalnızca Sıdıka'dan tanıyordum ve çok genç olduğunu düşünüyordum Tabii Sıdıka'dan sonradan yıllar geçmiş Okur okumaz, 'Tamam,' dedik' AYLA CANEROĞLU (YAPRAK) 'Dizinin 190 bölümünde de yer aldı Hale'yi görür görmez, 'Evet, Yaprak o,' demiştik Sesi de hoş, şarkılarla da renk kattı Yogaya, para psikoloji alanlarına merakları olan bir karakterdi Ayla, moda konusunda mükemmel kabiliyetli biri çıktı Kendimce çok gizli moda editörlüğü yapacak zevkte ve kombinler yapan biri Birinci günden itibaren reel bir moda editörü gibi kıyafetlerine çalıştı ve çok inandırıcı oldu' VURAL ÇELİK (KUBİLAY) 'Selin'in bir bölümlük sevgilisi olarak diziye girdi Sonradan çok tatlı bir performans gösterince kaldı Vural, sette şarkı söyleyince biz de fazla gülüyorduk Gülenay'ı böyle yarattık Bir tahtası yetersiz, sokaklarda arabesk söyleyen bu tip, Vural'ın türkü söylemesine zemin hazırlamak için yaratıldı fakat başlı başına bir kişilik oldu'' BİNNUR KAYA (ŞAHİKADİLBER HALA) 'Aklımda bir karakter yokken, 'Binnur bizimle oynar mısın?' dedim Kabul edince iş karakter yaratmaya geldi 'Ya evin hizmetçisi, saf bir köylü kızı gibi bir karakteri oynarsın ya da tamamen ters bir köşede, sonradan zengin olmuş alaturka, serveti akıllara durgunluk veren bir aileye sahip, mükemmel paralar harcayan birini,' dedim Binnur, 'Evet, bunu istiyorum,' dedi Ama birincil üç dört bölüm çok zorlandı, Şahika'yı benimseyemedi Dilber Hala karakteri de Bodrum'da teknede bir sohbet sırasında çıktı' PEKER AÇIKALIN (GAFFUR) 'Peker, bize misafir oyuncu olarak, bir bölümlük geldi fakat bayıldık, ertesi sene Gaffur diye bir şahsiyet olarak dahil oldu Kim Bunlar diye bir programları vardı, Peker'e bayılırdım Gaffur'u fantastik oynadı, fazla yetenekli bir oyuncudur O sezon ayrıca Gaffur'la fazla fantastik reyting aldım hem de Gaffur'dan çektiğim kadar diğer hiçbir karakterden çekmedim Anne, babalardan nefret edilen şey eleştiriler geldi' LEVENT ÜZÜMCÜ (CEM) 'Cem karakterini çok şiddet bulduk, jönde zorlandık Çünkü ben 175 m boyundayım Çok harika ve yakışıklı oyuncular geliyor fakat adam 170 m boyunda veya 190'lık birtakım oyuncular geliyor, lakin manken oyuncu Daha Sonra Levent geldi, 'Tamam,' dedik Başlarda jöndü, sonradan biz Levent'in harikulade bir komedyen olduğunu keşfettik Gerçekten Cem, birincil ilk kez daha iki boyutlu bir karakterdi Zaaflarını, komplekslerini ortaya çıkarmadan iki boyutlu bir kişilik olarak, reel olmayan bir şey olarak kalıyor Komedi dozunu artmak için Cem'in karizmasını biraz yedik, lakin bence iyi oldu' ŞENAY GÜRLER (FATOŞ) 'Fatoş rolünün zorluğu da belirlenmiş bir yaşın üstünde, çok hoş ve kuytu oyuncu bulmaktı Şenay, bütün oturdu Gerçekten özel hayatında fazla daha hassas biridir Tanrıverdi ile aşkları çok gözü kara diye konuşuldu Ama hikâye böylece gösterdi ki en sağlam aşklardan biri onlarınki oldu' ÖMÜR ARPACI (DURSUN)' Dünyanın en güvenilir, gayretli, bilimsel gerçeklik arayan tipi Dursun rolünde çok büyük bir performans sergiledi Benim bu sezon en çok sevdiğim karakterlerdendi' SARP APAK (TANRIVERDİ) ''Hakikaten ışığı her tarafa yayılan, star kalitesi yüzüne vuran bir oyuncu Ömer Erkan, başka bir dizide oynamak zorunda olunca, bize Sarp'ı önerdi Birincil denemede 'Tamam, Tanrıverdi o,' dedik' TİMUR ACAR (İZZET) 'Tuhaf, serseri ama musibet yapmayan bir karakter olarak tek bölümlük girdi Lakin Timur böylece iyi bir oyuncu fakat bırakamadık Makbule ile Türk filmlerindeki gibi bir aşk yaşadı' MÜŞFİK KENTER (TEVFİK KRAL) 'Aramıza katılmasından büyük bir övünç duyduk Her harfin anlaşılması için hâlâ senaryoyu ağzında kalemle çalışıyordu' GÖNÜL HALE (HAMİYET KRAL) 'Çok özel biri Belirli bir yaşı var, fazla zor bir dönemden çıktığı halde sette hiçbir şikâyeti olmadı' BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ? 'Kast çalışması fazla uzun sürdü Fazla oyuncu denedik Bir oyuncu karakteri elen gibi birkaç bölümde giyemediyse, karakteri oyuncunun yeteneğine yaklaştırdım' 'Ilk 40 bölümün yönetmeni Hakan Algül'dü Yönetmen yardımcısı Jale Atabey Özberk, 40 bölümden sonra 190 bölüme kadar yönetmenliği üstlendi Jale, fazla başarılı, çalışkan ve dinç Tüm sette sadece Jale'nin morali bozulmaz, ben herkesin enerjisini yükseltirim, Jale benimkini yükseltir İki masterlı, doktoralı, çok entelektüeldir' 'Volkan rolü için birincil teklif götürülen birey Özkan Uğur'du O dönemde bir yarışmadan yeni çıkmıştı, sanırım bir süre televizyon yapmak istemedi' 'Her birim ortalama 80 sayfa olsa 20 saatte sadece diyaloglar yazılıyor, 10 saat hikâyeleri bulmak, 10 saat de kurgu ve sahneleri hazırlamak dersek, haftada 40 saat sadece akıcılık yazımına ayrılan süreydi Bunu 190 bölümle çarparsak, sonucu siz hesaplayın' SIRADA KOMEDİ FİLMİ VAR 'Ben, Levent Üzümcü ve Ayla Caneroğlu, 190 bölümün hepsinde vardık' 'Herkes diziyi yıllardır Nişantaşı'nda, kırmızı bir apartmanda çektiğimizi düşünür, fakat Elmadağ'da hangar gibi bir yerde çekildi' Hiçbir oyuncuyla diğer setlerde olduğu gibi 'Dört saat gecikti, haber vermedi,' biçiminde bir şart yaşamadık Başka setlerde kavgalar, yumruklaşmalar olur, sonra bir saat sonra tekrar beraber oynarlar Bizde dünyanın en kibar tatsızlığı Cet ile Hümeyra aralarında yaşandı O ona bir tenkit cümlesi, o ona tenkit cümlesi söyledi, yeniden da birlikte oynamadılar' 'Her yaz birlikte tatil yaptık, özledik çünkü birbirimizi Hayat boyu sürecek arkadaşlıklar oldu aramızda' 'Tüm karakterlerin bizde bıraktığı en güzel tortu şu: Hepimiz bundan böyle daha mutluyuz' Bundan daha sonra yapacağım komedi filmlerini, artık fena komedilere yüz vermeyecek noktalara getirmek istiyorum' SON BÖLÜMDE NELER OLACAK? 'Son dört birim diye düşünüyorduk lakin atv, 'Haziranda yok, ama iki bölüm,' deyince ben derhal tüm hikâyeleri topladım Üç günde sabahlayarak senaryoyu yazdım Takım mükemmel olduğunu söyledi, kendimce de fazla eğlenceli oldu 190 bölüme Emel Sayın, Cem Yılmaz, Melis Birkan geldi Bir bölümlük iki rolü de Tamer Karadağlı ve Cem Davran oynadı Bütün oyuncularımızı alkışlayacağız fakat başka bir formülle olacak bu Hikâyeler de bağlandı, mutlu sonlarla bitti 'O Amerika'ya gitti, ötekisi evlenip çocuk yaptı, onlar toruna karıştılar,' diye değil de, 'Biz burada seyretmeyi bırakıyoruz, fakat bu ahali orada yaşamaya devam ediyorlar,' şeklinde bitirdim Sezon finali de olabilirdi bu Dizi bitti, ama bence seyircinin hayalinde hâlâ Aslı orada yaşamaya devam etsin, Volkan muhallebicide olsun, diye düşünmedim Tüm karakterleri bitirip, dükkânı kapatmaya gönlüm razı olmadı Siz hayalinizde nasıl göz önünde bulundurmak isterseniz, düşünebilirsiniz'  

Üst Alt