Son Konu

Avukat İle İlgili Bilgiler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Avukatlık Mesleği Hakkında Bilgiler
Avukatlık Mesleği
Avukatlık Mesleği İle İlgili Bilgi

Avukat;bireylerin birbirleriyle ve devletle ilişkilerinde ortaya cıkan anlaşmazlıklarda hukuki bilgisine başvurulan ve bireyleri ilgili yerlerde, ozellikle mahkemelerde temsil eden ve haklarını savunan kişidir

GOREVLER

Bir kimsenin avukatlığını kabul etmeden once davasını aldığı kişiyi (muvekkilini) dinler, yararlı olabileceğine inanırsa davayı kabul eder,
Dava konusu ile ilgili yasaları, yuksek mahkemelerin kararlarını inceler,
Dava ile ilgili geniş araştırma ve inceleme yapar,
Mahkemelerde ceşitli davalar acar veya muvekkili aleyhine acılan davaya katılır,
Dava ile ilgili tanıkları mahkeme heyetine dinletir ve sorular sorar,
Kararın muvekkili lehine sonuclanmasını sağlamak icin savunma metnini hazırlar ve savunma amacıyla konuşma yapar,
İcra takipleri yapar,
Yeni cıkan yayın ve kanunları takip eder ve yorumlar

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER,

Kırtasiye malzemeleri (dosya, kağıt, kalem vb), daktilo, bilgisayar, avukatlık cubbesi, mevzuat (Anayasa, uluslararası sozleşmeler, yasa, tuzuk, yonetmelik, yargı kararları vb)

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ OZELLİKLER

Avukat olmak isteyenlerin;
Normalin ustunde akademik ve sozel yeteneğe,
Olaylar ve ilkeler arasında ilişki kurabilme gucune,
Olayları derinliğine araştırma merakına,
Başkalarını anlayabilme ve etkileyebilme yeteneğine,
Akıcı konuşma becerisine,
Sorumluluk duygusuna sahip
kimseler olmaları gerekir

CALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Avukatlar, buro ve adliye gibi kapalı ortamlarda, gerektiğinde keşif calışmaları icin acık alanlarda calışırlar Calışmaları sırasında, muvekkilleriyle, yargıc (hakim) ve savcılarla, adli personelle, emniyet gorevlileriyle iletişim halindedir

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu meslekte iş alanı oldukca geniştir Kişi, kamu kurumlarında, ozel şirketlerde calışabileceği gibi kendi işyerini acıp bağımsız da calışabilir

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, ceşitli universitelere bağlı hukuk fakultelerinde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bolume girebilmek icin Oğrenci Secme ve Yerleştirme Sınavında (OSS) yeterli Eşit Ağırlık (EA)puanı almak gerekmektedir

EĞİTİMİN SURESİ VE İCERİĞİ

Temel eğitimin suresi 4 yıldır On eğitim tamamlandıktan sonra 1 yıllık staj donemi vardır Eğitim suresince; Medeni Hukuk, Anayasa Hukuku, İktisat, Borclar Hukuku, İdare Hukuku, Devletler Umumi Hukuku, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Turk Hukuk Tarihi, Sosyoloji, Ticaret Hukuku, Hukuk Metodolojisi, Umumi Hukuk Tarihi, Avrupa Hukuku, Cevre Korunması Hukuku, İş Hukuku ve Sosyal Guvenlik Hukuku, İcraİflas Hukuku, Adli Tıp, Devletler Ozel Hukuku, Askeri Ceza Hukuku gibi dersler alırlar
Staj suresince stajyer avukatlara yonelik ceşitli seminer ve odevler verilmektedir Staj sonunda, Baro Yonetim Kurulunca sozlu sınav yapılır, başarılı olanlara Avukatlıkbelgesi verilir

MESLEKTE İLERLEME

Hukuk fakultelerinde master ve doktora tezlerini vererek hukuk alanında bir branşta oğretim uyesi olarak calışabilirler Avukatlar, gerekli eğitimi aldıktan veya stajları yaptıktan sonra hukuk muşaviri, savcı, hakim, noter olabilirler Ayrıca, yuruttukleri davalarda branşlaşma soz konusu olabilir
BENZER MESLEKLER: Hakimlik, savcılık, noterlik

BURS, KREDİ VE UCRET DURUMU

Mesleki eğitim suresince koşulları uygun olan oğrenciler Yuksek Oğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan oğrenim kredisi, ceşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler
Kendi adına calışan avukatların kazanclarını tahmin etmek oldukca zordur Meslekte uzmanlaşmalarıyla orantılı olarak kazancları değişmektedir Değişik kurum ve işletmelerde calışan avukatlar ise calıştıkları kurumun ucret politikasına gore gelir elde ederler

Üst Alt