Son Konu

Ayşe Soysal Kimdir, hayatı

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ayşe Soysal hakkında data
Ayşe Soysal özgeçmişi
Ayşe Soysal biyografisi

Prof Dr Ayşe Soysal, YÖK Üyesi Boğaziçi Üniversitesi'nin 2004 2008 yılları arasındaki rektörü Boğaziçi Üniversitesi'nin ilk bayan dekanı ve rektörü ünvanlarını taşımaktadır

Ayşe Soysal, 1948 `de dünyaya geldi 1967`de Arnavutköy Amerikan Kız Koleji`ni, peşinde da Robert Kolej Yüksek Okulu`nu başarıyla bitirdi 1971`de üniversite birincisi olarak fizikmatematik çift anadal programından mezun oldu Fulbright bursu ile ABD`ye giden Soysal, Michigan Üniversitesi Matematik Bölümü`nde lisansüstü çalışmalarına devam etti ve asistan olarak ders verdikten sonradan 1973`te başarılı asyalı kadın doktora öğrencilerine bahşedilen Betsy Barbour bursunu almaya temsilcilik gösterilen ilk Türk öğrenci oldu Soysal, 1976`da Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü`nde öğretim üyesi olarak işe başladı 1981 de doçentliğe, 1991`de profesörlüğe yükseldi Fakülte yönetim kurulu üyeliği, dekan yardımcılığı, araştırma fonu yönetim kurulu üyeliği, matematik bölüm başkanlığı ve üniversitelerarası komite temsilciliği gibi çoğu idari görevde yer alan Soysal,(19932000) yılları aralarında UNESCES Türkiye Milli Komisyonu yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı 1992`de 140 yıllık Boğaziçi Üniversitesi`nin ilk kadın dekanı sıfatıyla Fen Edebiyat Fakültesini`nde göreve başladı *

Üst Alt