Son Konu

Backlink Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir? Doğal Backlink ’in SEO ’ya Katkısı Nasıldır?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Backlink bir değişiklik önerme, nasihat etme şeklidir İnternetin birincil gününden bugüne değin hiçbir zaman önemi azalmamıştır, çünkü backlink internetin temel yapıtaşıdır Ancak backlinklerin bir web sitesine doğal gelmesi o site için hayati ağırlık taşımaktadır Google bu önermelerin doğal şekilde gelmesini isterken, webmaster dünyası kendi web sitelerini Google aramalarında üstteki sıraya çıkartmak için, ayrı backlink ekleme çalışmaları yapmaktadır Bu çalışmaları başarıyla yürütebilen ve Google botlarına önermelerin doğal olarak geldiğini zannettiren kişilere dış SEO uzmanı denir İç optimizasyon ile de ayakta durabilen web siteleri olmasına rağmen, backlinksiz bir SEO, SEO‘suz da başarılı bir site düşünülemez desek yalan beyanda bulunmuş olmayız Bu makalemizde sizlere backlink hakkında ayrıntılı bir anlatım yapmak ile birlikte, backlink uygulama alanlarından, avantaj ve zararlarından, doğal ve yapaylıklarından bahsedeceğiz Umuyorum ancak yazımızı okumanızın arkasından backlink konusu ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruya cevap bulmuş olacak, bununla beraber bu konu ile ilgili tüm kavramları da öğrenerek SEO ’ya farklı bir yelpazeden bakacak bilgilere ulaşmış olacaksınız Backlink Nedir? img Backlink Nedir?src http:bilgilihocamcominternaldatasbacklinknedirnasilyapilircesitlerinelerdirdogalbacklinkinseoyakatkisinasildir5c30e903506eaalt Backlink Nedir? 700 300Backlink, İngilizceden dilimize “geri bağlantı şeklinde tercüme edebileceğimiz, SEO ’da ve SEO ’nun yapılışında oldukça büyük bir öneme sahip, Off Page (Sayfa Dışı) SEO teriminin başlıca unsurudur Backlink olmadan olur ya bir iç SEO düşünülebilse de, şunu net bir dil ile açıklama edebiliriz oysa; backlink olmadan, site dışı SEO olmaz Özetle tanımını yaptığımız bu kavramın, bedensel örneklerine geçerek detaylandırma yoluna gidelim Mesela xcom adında bir web siteniz var ve ycom adında diğer bir web sitesi size herhangi bir sayfasından link veriyor Sizi öneriyor Sizi müşterilerine, ziyaretçilerine nasihat ediyor Bu bir backlinktir Backlink olabilmesi için, illa site sahiplerince, site editörlerince eklenmesi gerekmez Mesela Ekşi Sözlük üzerinde yazarlar, yazarlıklarını kullanarak dış dünyaya bağlantılar verebilmektedir İşte bu da interaktif dünyada sosyal link olarak adlandırılır Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr gibi sosyal ağ siteleri üstünde kullanıcılar web sitelerine link verebiliyorlar, hatta bu işi ticarete dökebiliyorlar Özetle: Backlink, bir web sitesine verilen her türlü geri linkin genel adlandırmasıdır İlla bir web sitesinden yok, bir interaktif sözlükten, bir sosyal medya sitesinden, bir imleme adresinden de yapılabildiği için, site sahiplerince miktar edildiğini düşünmek hatalı bir algıdır Bu şekildeki bir yaklaşma backlinkin kapsamını kısıtlar Backlink nasıl eklenir, nasıl verilir gibi soruların yanıtlarını isterseniz; hemencecik alt başlığımızdaki konuyu peşine düşüp takip ederek ulaşalım Backlink Nasıl Yapılır? Sitelere Backlink Nasıl Eklenir? img Backlink Nasıl Yapılır? Sitelere Backlink Nasıl Eklenir?src http:bilgilihocamcominternaldatasbacklinknedirnasilyapilircesitlerinelerdirdogalbacklinkinseoyakatkisinasildir5c30e9035df10alt Backlink Nasıl Yapılır? Sitelere Backlink Nasıl Eklenir? 700 300Backlink gerçekleştirmek, backlink eklemek, backlink satış gibi kavramları mutlaka duymuşsunuzdur Yukarıda ne demiştik? İlla site sahiplerinin bunu vermesi gerekmez Siteye gönderi yapma yetkisini haiz üyeler de, rahatlıkla bu ekleme işlemini gerçekleştirebilir Misal bir kod inceleyelim; a href http:wwwxcom blank örnektirörnektir a Yukarıdaki kolay bir link kodudur HTML dilinde yazmış olduğum bu kod, şunu ifade etmektedir xcom sitesine backlink veriyorum Title (başlık) olarak “örnektir ve tıklama alanında ise yine “örnektir kelimesi üzerinden linkleme yapıyorum İşte çoğunlukla linkler yukarıdaki kod ile verilmektedir Bu kod herhangi bir web sitesine, site sahibi ya da webmasterı tarafından eklendiğinde, o siteden xcom sitesi backlink kazanmış olur Backlink Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? img Backlink Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?src http:bilgilihocamcominternaldatasbacklinknedirnasilyapilircesitlerinelerdirdogalbacklinkinseoyakatkisinasildir5c30e9037f820alt Backlink Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? 700 300Günümüzde Backlink ’in NoFollow, DoFollow, Muse gibi rel tagleri vardır Derhal dilerseniz biraz NoFollow ve DoFollow kavramından bahsedelim; h3DoFollow Backlink Nedir? Ne İşe Fayda? Nasıl Kullanılır?h3 DoFollow Backlink özetle ben bu linke kefilim demektir Öncellikle eskiden backlinklerde böyle bir ayrım yoktu Yani bütün linkler DoFollow link yapısındaydı Bilhassa Facebook, Twitter gibi sosyal ağların hayatımıza girmesinden sonradan backlinkler Dofollow ve NoFollow olarak ikiye ayrıldı Çünkü önermede en manâlı şey siteye kimin link verdiğidir Eğer linkler bu şekilde ayrılmasa, Facebook aralıksız Dofollow link çıkısından Google ’dan spam yemek zorunda kalırdı Benzer şekilde webmasterların da sayfalarından veyahut profillerinden attıkları bütün backlinkler dünyanın en büyük sitesi kadar önerilmiş olurdu İşte bu noktada Google backlinkleri ayırdı ve günümüz internetinin vazgeçilmez şablonuna şekil vermiş oldu DoFollow backlinkler Google aramalarına doğrudan doğruya tesir etmektedir böylece oldukça önemlidir DoFollow backlink atamak için yukarıdaki örneğe herhangi bir şey eklemenize lüzum yoktur Ancak isterseniz rel dofollow tagını ekleyebilirsiniz Bir şey değişmeyecektir, ikisi de Google tarafından DoFollow Backlink olarak algılanacaktır a href http:wwwxcomDoFollow Backlink Örneği a a href http:wwwxcom rel dofollowDoFollow Backlink Örneği a h3NoFollow Backlink Nedir? Ne İşe Fayda? Nasıl Kullanılır?h3 NoFollow Backlink kavramı yukarıda bahsettiğim durum nedeniyle HTML ’ye eklenmiş bir kavramdır Eğer herhangi bir içeriğinizde bir yere link devretmek istiyorsanız, fakat verdiğiniz linkin Google aramalarına tesir etmesini istemiyorsanız linkinizi NoFollow tagı ile vermelisiniz Günümüzde Google, DoFollow backlinkler kadar nofollow backlinklere de siklet vermektedir Ve dış SEO uzmanlığında bana göre en önemli konu NoFollowDoFollow oranıdır Bu oran her yıl değişmekle beraber birçok uzmana tarafından %50%50 oranı olması gereken backlink oranıdır Yine birçok sosyal ağ sitesi ve forum sitesinden alacağınız backlinkler sitenize NoFollow olarak yansıyacaktır Aramalara tesir etmediği için bu stil backlinkleri hangi kelimeden aldığınızın fazla bir önemi bulunmamaktadır Yani kayıtlı bir keyword üzerinden backlink alacaksanız ve bunu NoFollow link veren bir forumdan alıyorsanız, bu linki anahtar sözcük yerine direkt site adresinizin linki üzerinden almanız daha doğrudur Aşağıda NoFollow link yapısı gösterilmektedir a href http:wwwxcom rel nofollowNoFollow Backlink Örneği a Doğal Backlink ve Doğal Olmayan Backlink Nedir? img Doğal Backlink ve Doğal Olmayan Backlink Nedir?src http:bilgilihocamcominternaldatasbacklinknedirnasilyapilircesitlerinelerdirdogalbacklinkinseoyakatkisinasildir5c30e903db5c9alt Doğal Backlink ve Doğal Olmayan Backlink Nedir? 700 300Doğal backlinki doğrusu tanım kısmında azıcık açıklamaya çalışmıştım Backlink illa web site sahiplerinin göre verilmez demiştim İşte burada doğal backlink faktörü devreye girer Sosyal medyadan, Onedio ve İnci Sözlük gibi kullanıcı eksenli platformlardan alınan backlinkler doğal backlink olarak sınıflandırılmaktadır Çünkü kullanıcılar kendi bağımsızlık iradeleriyle, kendi estetik alkış algılarıyla ile bu siteyi övmekte ve önermektedir Google bunu ayrım edebiliyor ve böyle backlinklere özellikle 2011 yılından itibaren devreye soktuğu Google Caffeine, devamında gelen Panda, Penguin gibi algoritmik mentalite güncellemeleriyle önemini biz web yöneticilerine vurguluyor Burada hepinizin duymuş olacağı bir kavramla daha tanışıyoruz: Tanıtım yazısı! Adi bir backlinki sitemizden eklediğimizde Google bunu doğal olarak görmeyebilir Ama eşsiz bir tanıtım yazısı formatında site içeriğimiz olarak gösterdiğimiz zaman, daha doğal ve yapaylıktan uzaktan bir link haline dönüştürmüş oluyoruz Bu Nedenle Google ’ın gözünde suni bir şekilde yok, tamamen halk müziği kadar istem doğrultusunda öneri sağlanmış oluyor İşte doğal backlink, Google ’ın arama motoru örümcekleri kadar para veya bilimum karşılıklar ile elde edildiği anlaşılamayan ya da gerçekte bu yollar ile elde edilmemiş olan backlinktir Doğal Backlink ’in SEO ’ya Etkisi Nasıldır? img Doğal Backlink'in SEO'ya Etkisi Nasıldır?src http:bilgilihocamcominternaldatasbacklinknedirnasilyapilircesitlerinelerdirdogalbacklinkinseoyakatkisinasildir5c30e903ed1caalt Doğal Backlink'in SEO'ya Etkisi Nasıldır? 700 300Yukarıda da ifade etmiş olduğumuz gibi, doğal backlink SEO için çok daha avantajlıdır Google gözünde yapmacıklık etkilerinden uzak kılınmış; sosyal yollar ile ya da tanıtım yazısı yöntemi ile elde edilmiş bir backlink mutlaka avantaj sağlayacaktır Ben buradaki faydayı yeterince anladığınızı düşünerek, suni backlinkin zararlarına bahsetmek ve bu yolla söz konusu faydayı daha iyi anlatabilmek istiyorum aniden 500 adet siteden, yeni gevşemiş ve kimse kadar bilinmez öbür bir web sitesine footer (tüm sitenin daha alçak kısmı) üzerinden backlink eklendiğini düşünün Burada doğallıktan laf edilebilir mi? Bunu ayrıntılı bir analize lüzum duymadan bizler anlayabiliyorsak, mühendisler tarafından geliştirilen Google algoritmaları hayli hayli anlar ve ne olur? Biz avantaj beklerken, doğal olmayan yollar ile elde edilmiş linkler gerekçesiyle yeni açtığımız site Google üzerinden spam cezasına çarptırılır Bırakın faydayı, backlinkleri hiç almadan önce sahip olunan konumu bile arar hale geliriz Bu sebeple daima doğal backlinklerden yandan tercihimizi kullanmalıyız Siteden footer link biçiminde alacaksak bile zamana yaymalı, içerikdaş backlinkleri seçim etmeliyiz sizlere bilgilihocamcom farkıyla sunulmuştur

Üst Alt