Son Konu

Bahçıvan anne babalar

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bahçıvan ’ anne babalar en parlak çiçekleri yetiştiriyor
Üç yaşındaki bir çocuk ailesinden günde 467 defa “hayır kelimesini duyuyormuş Bu “hayırlar, çocuk ergen yaşa gelene kadar artarak sürüyor Neyi giymesine, neleri yemesine, hangi seçimleri yapması gerektiğine, hangi okula gitmesine, hatta kiminle evleneceğine varana kadar her şeyi aileler belirliyor Bu sınırların dışarı çıkan ve kendi görüşünü beyan eden çocuk, evde daha sert “hayırla karşılaşıyor Çocuğunu ayrıntılarıyla kendi hayalleri ve istekleri doğrultusunda yetiştiren ailelere “alternatif olarak ise “bahçıvan ebeveynler gündemde

Hale Önder
Geçenlerde dolmuşta, tam arkamda oturan iki kadının konuşmasına şahit oldum: Kadın arkadaşına şöyle diyordu; “Çocuğu muhakkak açık açık sevmeyeceksin! Sonradan şımarır ve yüz bulup kötü şeyleri de gerçekleştirmek için cesaret bulur Onu gece uyurken seveceksin o yüzden! Ben böylece yapıyorum Her dediğimi de dinliyor Hele bir sözümden çıksın gebertirim valla! Çocuğu şımartmamak gerekirdi ona kadar Sert olmak, yüz vermemek, çocuğun bir takım “kötü olaylar içine girmesini engellerdi İşte uzmanlar bu kadını “heykeltraş anne olarak tanımlıyor! “Çocuk sahibi lafı aslında bu anneler için fazla yerinde Bunlar çocuklarına bir “sahip“ olarak davranıyorlar! Çocuğun ‘sahibi ’ olarak kendilerini görenler onu doyurulmamış beklentileri, gerçekleşmemiş hayalleri doğrultusunda şekillendiriyorlar Ne giymesine, yemesine, hangi seçimleri yapması gerektiğine, hangi okula gitmesine, hatta kiminle evleneceğine varana değin her şeyi belirliyorlar Bu girişim ise çocuğun doğasına en ince ayrıntısına kadar aykırı
Peki, bu ailelere alternatif olan “Bahçıvan annebaba çocuğunu nasıl yetiştiriyor Fiilen formül çok kolay: Bir bahçıvanın bahçesindeki çiçeklere yaklaşımı gibiÖrneğin, “Bu karanfildir deyip onu, kendi doğasına uygun şekilde toprağı suluyor Doğasına kadar güneşe çıkarıyor Eğer papatyayı suluyorsa, “olabildiği en iyi, en aydınlık papatya olsun diye bakım yapıyor ona! Bahçıvan ebeveyn yapabilmek ise “değerlilik ve tatminkarlık duygusunun geliştirilmesine yan Çocuğuna bu duyguları verebilmesine, aşılayabilmesine emrindeki Daha netleşebilmek için çocukluğunuza geri dönün bir lahza Çoğumuz heykeltraş anne babalar göre yetiştirilmedik mi? Şimdi bilinçli aileler eğitimle ilgili gelişmelerden haberdarlar İşte, “bahçıvan aile eğitimde “Self Esteem olarak anılıyor Bu konuyu yaşama geçiren bilirkişi ise Nil Gün Gün ’ün “Bütünsel Eğitim olarak da adlandırıdığı bu eğitim modeli, eski “eti senin kemiği benim geleneğini kırmaya yönelik bir stil

Yalnızken kendimize verdiğimiz değer
Nil Gün ’e tarafından, “değerlilik ve yeterlilik duygusu çocukta 06 yaş arasında gelişiyor Peki bu yine kendisinin anlatımıyla “Self Esteemi birazcık daha açalım: “Çıplakken, hiç kimseye rol yerine getirmek gerekmediği anlarda kendimi nasıl görüyorum Ben şu anda sorunlarla baş etmeye muktedir miyim Kendimi seviyor muyum, kendime, bedenime saygı duyuyor muyum?“ İşte yapayalnız olduğumuzda, aynaya bakıp bu soruların yanıtına güçlü bir evet diyorsak, “değerlilik ve yeterlilik duygusuna sahibiz demektir Uzmanlara, çocuklarına aralıksız “yapamazsın, “beceremezsin, “kırarsın şeklinde müdahale eden anne babaların, yaşamlarının en büyük hatasını yaptıklarını söylüyorlar Çünkü ailenin kendisi hakkında düşündüğü şeye göre çocuğun “self esteemi şekilleniyor 8 yaşındaki çocuğu hakkında “Hiçbir şey bilmez, anlamaz diye düşünen insan sayısı maalesef tahmininizden de fazla,
Self Esteem ’e göre çocuklar 68 yaşları arasında “özkontrolü öğreniyor “Özkontrol ise şu anlayış geliyor::“Düşüncelerimle duygularım aralarında ve duygularımla davranışlarım arasındaki bağlantıyı görebilirim Davranışlarımla sonuçları arasındaki bağlantıyı da kavrayabilirim Çocuğa bu duyguyu hissettirmenin en manâlı yolu ise “sorumluluk devretmekten geçiyor Çocuklara ben önemliyim, ben varım, ben fark yaratıyorum duygusunu sezdirmek gerekir
Bunun için yapılacak en manâlı şey çocuğu ufak sorumluluklar saptamak Aşama aşama bunu Ama “Bu senin görevin, yapmalısın şeklinde değil “Şu konuda yardım edebilir misin, sana ihtiyacım var diyerek çocuğu evdeki yaşamı paylaşmaya ağırlama etmek çok manâlı “6 yaşında, aman evladım yapma kırarsın diye çocuğunu uyaran onlarca annenin, 10 yaşına gelince “Sen bana hiç destek etmiyorsun! diyerek çocuğunu aralıksız azarladığına fazla tanık olmuşsunuzdur! “Öz disiplin de manâlı bu arada Uzmanlar bunu en bariz olarak şöyle tanımlıyor: Uzun vadeli kazançlar için kısa vadeli kazançlardan, doyumlardan vazgeçebilme sanatı! Öz disiplinin en büyük düşmanı ise çocukları için herşeyi yapan anneler babalar Bırakın çocukları sonuçları yaşasınlar Örneğin üşüyorsa da üşüsün! Hırka almadan çıktıysa üşüsün Yememekte ısrar ediyorsa kaldırın sofrayı!

Sadece 7 dakika
Bu eğitim modeli içinde çocuğa “dokunma da çok manâlı Bir anne baba çocuğuna kaç kere sarılır Sarılma nasıl bir duygudur? Her gün sedece 7 dakika ayırarak sarılmanın, dokunma duygusunun ona yaşatılmasının son derece geliştirici olduğu söyleniyor Çocukla konuşurken kurulan cümleler fazla kayda değer: “Bu yemeği beğendin mi ’ sorusuyla yaklaşmayın, “Bu yemeğin nesini beğendin ’ şeklinde tümce kurun ‘Tatilin iyi geçti mi? ’ yerine, ‘Tatilde en fazla niçin hoşlandın ’ sorusuyla açıklayıcı cevap almaya çalışın Armağan almışsanız örneğin ‘Bu bluzun neyini beğendin ’ diye sorun
Bu konuda bir deney de yapılmış dahası: Bir kreşte de bu cins sorular sorarak ve her gün 7 dakika onlarla doyurucu sohbet gerçekleştiren çocuk yuvası öğretmenleri, üç ayın sonunda bakmışlar oysa bu çocukların IQ seviyelerinde büyüme var! İşleyen demir ışıldar! Çocukların içindeki potansiyeli ortaya çıkarmaya kastetmek yerine onları “Sen aptalsın, “Fazla sakarsın biçiminde hakaret eden ebeveynler koskocoman kusur içindeler

Sarılmadaki içtenliği çocuk anlıyor
Bu konuda ünlü NLP uzmanı Nil Gün şunları söylüyor: “Üç yaşındaki bir çocuk 467 defa günde “hayır kelimesini duyuyor Self Esteem ’in en önemli özelliklerinden biri de “olumluya odaklanmak Bunun Polyannacılık olarak algılamayalım Çocukların içindeki ‘iyiliği ’ ortaya hariç tutmak gerekir Bu dünyada her şeyin en iyisi var En bilge sözler binlerce sene önce söylendi En güzel sanat ve müzik eserleri yüzyıllardır var zaten Bizim yapacağımız, o potansiyeli ortaya dışında tutmak O yüzden onları ‘beceriksizsin ’ gibi sözlerle yok etmek yerine ‘yapabilirsin ’ diyerek güçlendirin candan sarılın Sarılmak, değmek içinizdeki sevgiyi ortaya çıkarmanın net bir ifadesidir
Bir çocuğun annebabasının kendini hakkında ne düşündüğüne inandığını şeye tarafından self esteem ’i şekilleniyor Sevilen, sevildiğini haberdar olan, kendisiyle barışık olan, suçluluk duymadan yaşamın sorumluluğunu alabilen çocuklar şanslı “Ben sevilmeye layığım duygusunu varlığında hisseden çocuk ömür boyu özgüvenini yanında taşıyor Şu belirlenmiş fakat, baskı şiddeti doğurur Dayak yiyen dayak atar Sevgi görebilen sevgi verir

*

Üst Alt