Son Konu

Bakan Ersoy: Kişi başı gecelik gelirle rekor kıracağız

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Turizm dönemin bitmesininden evvel Türkiye'de Avrupa'da yaşanan güç krizi ile kış devrinde otellere olan talebin artacağı varsayım ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'da "Antalya'nın Kültürel Miras Koruyucuları Projesi" aktifliğine katılarak açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, dönem başında 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir maksadıyla döneme başladıklarını fakat şubat sonunda Karadeniz'de çatışma ortamı oluştuğunu anımsattı.

Türkiye'nin birçok tedbir paketini devreye aldığını anlatan Ersoy, şunları kaydetti:

"Bunun başında Turizm Geliştirme Ajansı geliyor. Turizm Geliştirme Ajansının ağır tanıtım kampanyalarıyla o vakit da açıklamıştık, 'Hedefte bir gerileme olmayacak, inşallah amacın üstüne çıkacağız' diye. Geçen ay gayemizi 47 milyon turist, 37 milyar dolar gelir olarak üst taraflı revize ettik. Bizim sonuncu gayemiz de değil. İnanıyorum ki yıl sonuna daha vakit var, ileriye dönük rezervasyonlar da epeyce uygun gidiyor. İnşallah amaçlarımızı de tekrar üst istikametli revize edeceğiz."

Antalya'nın geçen sene 9 milyon turist ağırladığını bu sayının bu yıl 12 hatta 13 milyonlara ulaşacağını umduğunu söyleyen Ersoy, "İyi de bir kış geçireceğimizi ümit ediyoruz. İnşallah bu sene 83-84 dolardan kişi başı gecelik gelirle bir rekor kırmış olacağız, Türkiye geçmişteki rekorunu egale etmiş olacak. 62 dolarlara kadar gerilemişti, yapılan tanıtım çalışmalarıyla yüzde 35'lik bir artışla 83-84 dolar bandını yıl sonunda yakalayacağını görüyoruz. Önümüzdeki sene bu sayısı daha da üstleri taşımayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl gayemiz 93 dolar. Her yıl bunun üstüne koyarak sayıları yükseltmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Üst Alt