Son Konu

Bariatrik cerrahi ekibinde psikoloğun rolü nedir?

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
107679.jpg
107679.jpg
Diye Kendine Soranlardan mısınız?

Obezite tedavisinde anladık diyetisyen var ekibinizde..

Ee anladık ameliyat asistanınızda var..

Koordinatörünüz sağ olsun her işimizi çözer o da lazım..

Pekala öğretmenim ‘PSİKOLOG NIÇIN VAR’ …

Yoksaaaa…….. Psikolojimiz mi bozulacak ameliyattan sonra..

Neden gerekli…

Aaaaaa aaa diyetisyen bir psikoloğunuz ile görüşseniz daha uygun sonuç alırsınız dedi…….

‘Ne yani ben tek başıma başaramaz mıyım bu işi…….’

‘Altı üstü bir mide aldıracağız dedik 1 saat odada tuttu beni yok o denli mi bu türlü mi sorguladı durdu’

Görüşmemiz çok uzun sürecek mi bakın ben vazgeçerim çok uzun konuşursanız..

Ameliyattan beklentiniz ne derken?? Çok şey mi bekliyorum sizce?? Bu kadar ziyade olmamalı mı???

Artık ben ameliyat olucam evet karar verdim evet kaç kilo veririm?

Sizce nitekim verebilecek miyim?

Ameliyattan sonra benim psikolojim bozuldu valla….

( ameliyattan çıktıktan sonraki birinci 5 dakika) Keşke olmasaydım….. Aaaaay çok ağrım var…

Ben çok yiyorum bence evet ben kendime hakim olamıyorum..

Bana günlük besin kaydınızı tutup gelmelisiniz ki sahiden bir yeme bozukluğu mu başlamış anlayabilelim….

Kayıt tutulur ve koşarak gelir tekrar geri telaş dolu hastamız..

E lakin siz burada yalnızca günlük besin gereksiniminizi tüketmişsiniz abartılan hiçbir davranış yokki…

Bende çok yiyorum sanmıştım çok korkmuştum…

Obezite tedavisinde umumî mealde da bilindiği üzere 4 ana yaklaşım öne çıkmaktadır. Bu yaklaşımlar:

Cerrahi tedavi,

Farmakoterapi

Davranışçı tedavi

Tıbbi beslenme (diyet) tedavisidir. Başkaca,

Egzersiz tedavisi de eklenebilir.

İlaç tedavisinide kapsama sahasına alan birçok tedavi obezite hastalarına atlatmaları konusunda yardımcı olmaktadır. Ancak obezite tedavisi için unutulmaması gereken en değerli nokta nedenleri kadar karmaşık, geri dönüşlerin çok ziyade yaşandığı ve güçlükle olduğudur. Bireyler çeşitli usuller ile kilo alımını durdurabilmekte akabinde kilo vermeye de başlayabilmektedir. Tedavide hem tabibi hemde hastayı en çok zorlayan nokta ise kiloyu sabitlemeye çalışmaktır. Tedavilerin aktif olabilmesi için hasta dikkatli ve ilgili bir hasta olmalıdır. Obezite tedavisinde ise psikoloğun rolü işte tam burada başlamaktadır. Umum mealde obeziteyi yenmek ve dönüşümünü engellemek ismine davranışçı terapi ekolü kullanılmaktadır.

Davranışçı terapi:

Kilo alımına neden olan yeme ve spor yapma davranışlarını olumlu tarafta değiştirmeyi ve bu davranışları pekiştirerek hayat biçimi haline getirmeyi amaçlayan bir tedavi biçimidir.

Maksat:

Bireye mesele davranışların temellerine dair iç görü kazandırmaktan çok bu davranışları değiştirebilmesi için beceriler öğretmektir.

Bilişsel davranışçı terapide maksat:

Yeme ve egzersiz yapma değişimleri ile birlikte, bilişsel yapılardaki değişikliklerdir. Kilo kaybı, kilo kaybının sürdürülmesi, vücut imajı, kilo gayeleri ve birincil maksatları kapsamaktadır.

Birincil maksatlar:

Bireyin kilo kaybetmesi sonucu olarak ulaşmayı umduğu amaçlar olarak tanımlanmakla birlikte özgüveni uygunlaştırmayı ve çevre hayatı geliştirmeyi de içermektedir.

Kendi kendini gözlemleme, uyaran denetimi, alternatif davranış geliştirme, pekiştirme, kendi kendini ödüllendirme, bilişsel yine yapılandırma ve çevre destek tedavi sürecinde uygulanan yollardır.

Üst Alt