Son Konu

Bebeğin Kalbi Ne Zaman Gelişir, Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

habercibotu

Yeni Üye
Katılım
29 Ocak 2023
Mesajlar
14,349
Tepkime
1
Puanları
38
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Anne karnında bebek kaç haftalıkken kalp atışı başlar, fetusta kalp ne zaman gelişir, 7 haftalık bebeğin kalp atışları duyulur mu ve daha fazlasını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Fetal kalp gelişimi hamilelik boyunca ve hatta kısa bir süre sonra devam eder. 5 haftada, embriyo birleşen iki kalp tüpü oluşturur. Kan bu tübüler "kalp" içinden akar ve kardiyak aktivite başlar. Bu tüpün bölümleri gelecekteki kalbin tüm yapılarını oluşturmaya devam edecek. Sigara dumanından, alkolden ve bazı ilaçlardan kaçınmak gibi bebeğinizin gelişmekte olan kalbini korumak için yapabileceğiniz şeyler vardır.


Bebeğiniz ne zaman kalp atışı geliştirir?

Bir bebeğin kalp atışı, gebe kaldıktan 4 hafta sonra veya son adet döneminin ilk gününden 6 hafta sonra başlar.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, bebeğinizin kalp atışlarını görmek, beklediğiniz ilk dönüm noktalarından biri olabilir. Uzun süre beklemek zorunda değilsin. Bir bebeğin gelişmekte olan kalbi hızla çalışmaya başlar çünkü oksijenli kan ve besinleri diğer gelişmekte olan organlara ulaştırmak için gereklidir.


Ancak 6 haftalık hamileyken, kalp tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle embriyonik kalp tüpündeki hücreler kalp atışı yerine "kalp aktivitesi" olarak tanımlanır.


Bebeğinizin kalp atışını ne zaman görebilirsiniz?

Gebe kaldıktan yaklaşık 4 hafta sonra veya son adet döneminizden 6 hafta sonra, embriyonun gelişmekte olan kalp tüpünün hızlı titremesi ultrasonda görülebilir.

İlk trimester ultrasonunuz varsa (belki daha önce bir hamilelik komplikasyonunuz olduğu için), kardiyak aktiviteyi bu kadar erken görmek mümkündür. Bu ultrason aynı zamanda kalp problemlerini taramak için de kullanılabilir; bu, ailede doğuştan kalp problemi öyküsü varsa önemli olabilir.

İlk ultrasonunuzda, doktorunuz gelecekteki kalp atışlarını göremiyorsa kalp hareketini görmek için çok erken olabilir. (Bu yaygın bir durumdur!) Bir "fetal kutup" (görünür embriyo) varsa ve kalp hareketi yoksa, düşük olabilir. Doğum uzmanınız veya ebeniz , bireysel ultrasonunuzun ne anlama geldiği ve sonraki adımlarınızın ne olduğu hakkında sizinle konuşacaktır.


Bebeğinizin kalp atışını ne zaman duyabilirsiniz?


Erken bir ultrasonunuz yoksa, muhtemelen bebeğinizin kalp atışını 10 ila 16 hafta arasında bir doğum öncesi muayene ziyaretinde duyacaksınız. Doktorunuz, bir miktar jel ile karnınıza bastırılan küçük bir el cihazı olan fetal Doppler kullanacaktır. Bazen rahminizin konumu, bebeğiniz ve karnınızın şekli kalp atışını bulmayı zorlaştırabilir.

Yetişkin bir kalp atışının tanıdık sabit "lub-dub" sesini duymayı bekliyorsanız, bir sürpriz içindesiniz. Birçok kadın, bebeklerinin kalp atışlarının sesini dört nala koşan atlara benzer şekilde tanımlar. Bunun nedeni, bebeğinizin kalbinin sizinkinden çok daha hızlı atmasıdır, ortalama dakikada 110 ila 160 atış arasındadır. (Yetişkinler için normal bir dinlenme kalp atış hızı dakikada 60 ila 100 vuruştur.)


Yaklaşık 20 haftalık hamileyken , bebeğinizin kalp atışı steteskopla duyulabilir.


Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında bebeğinizin kalbini nasıl destekleyebilirsiniz?
Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında sağlıklı kalmak için elinizden gelen her şeyi yapmak önemlidir. Ama bu hiçbir şeyin ters gitmeyeceğinin garantisi değil. Bazı şeyler – doğuştan gelen bazı kalp kusurları gibi – büyük ölçüde kontrolünüz dışındadır. Bazı doğuştan kalp kusurları, diyabet gibi annenin sahip olduğu bir hastalıkla ilişkili olabilir. Diğer durumlarda, ailelerde kalp sorunları olabilir.


Yapabileceğiniz bazı özel şeyler:
  • Sigara ve pasif içicilikten kaçının.
  • Bir dizi çalışma, sigara dumanı ile doğuştan gelen kalp (ve diğer) kusurlar arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermiştir.
  • İlaçlara karşı dikkatli olun. Düzenli ilaç kullanıyorsanız gebe kalmaya çalışmadan önce sağlık uzmanınızla konuşun. ACE inhibitörleri, akne ilacı izotretinoin, lityum (psikiyatrik bir ilaç) ve varfarin (bir pıhtılaşma önleyici) gibi bazı ilaçlar kalp kusurları riskini artırır. Siz ve doktorunuz, altta yatan sağlık sorunlarınızı bu özel ilaçla kontrol etmenin, küçük bir fetal kalp kusuru riskine değeceğine birlikte karar verebilirsiniz. Ancak, genellikle daha güvenli alternatifler vardır, bu nedenle doktorunuzla seçenekleri keşfedin.
  • Herhangi bir kronik sağlık durumunu yönetin. Örneğin, hamile kalmadan önce şeker hastalığınız varsa, hamilelik öncesinde ve sırasında kan şekerinizi kontrol altına almak için adımlar atın. Gebelik öncesi kontrol dışı diyabet, doğuştan kalp kusurlarının önde gelen nedenlerinden biridir.
  • Alkol içmeyin. Araştırmalar, hamilelik sırasında alkole maruz kalmanın kalp kusurları ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir. Hamilelik sırasında bilinen güvenli bir alkol miktarı yoktur.
  • Gerekirse, hamile kalmadan önce kızamıkçık aşınızı yaptırın. Doktorunuzu gebelik öncesi bir ziyaret için gördüğünüzde, çocukluk MMR aşınızdan hala bağışık olup olmadığınızı kontrol edebilirler. Bazen, bağışıklık azalır ve kadınlar hamilelik öncesi MMR güçlendiriciden faydalanır. (Hamilelik sırasında aşı olmamalısınız.) Hamilelik sırasında kızamıkçık olmak bebeğinizin kalp gelişimini etkileyebilir.
  • Ailenizde doğuştan gelen kalp sorunları öyküsü olup olmadığını doktorunuza bildirin. Bebeğinizin kalbinin gelişimini izlemek için özel ultrasonlar sipariş edebilirler.
 
Üst Alt