Son Konu

ben çocuk doktoru olmak istiyorum

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ben çocuk doktoru elde etmek istiyorum kaç puanla tutar acaba

Yanıt: ben çocuk doktoru edinmek istiyorum

Çocuk doktoru olmak için yapmanız gerekenler şöyledir

Çocuk Doktoru olabilmeniz için tıp fakültesinden mezun olup (6 sene), tus sınavını kazanıp (tıpta uzmanlık sınavı), çocuk hastalıkları doktorluğu için uzmanlık yapmanızgerekiyor takriben 34 sene

Çocuk Doktoru Olmak İçin Hangi Bölümü Seçmek Gerekmektedir?

Pediatri

Pediatri çocuk hastalıkları ile uğraşan tıp dalıTıbbın çocuk sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen kayda değer bir dalı Çocuk sağlığı ve hastalıkları esas sıhhat hizmetlerinin mühim bir kısmını teşkil etmektedir Bunun ehemmiyeti genelde çocukluk devresinin bâzı özelliklerinden olduğu değin toplumun yapısından ve afiyet ihtiyaçlarından da kaynaklanmaktadır Bir ülkenin sıhhat hizmetlerinin seviyesi bebek ölüm oranı ile ölçülür Bu oran ülkemizde epeyce yüksektir Bu yüzden hekimlere çocukların sağlığının korunması ve hastalıklarının iyileştirilmesi konusunda epeyce önemli görevler düşmektedir İşte pediatrinin esas konusu bu görevlerde hekime yol göstermektir

Türkiyede pediatri eğitimi dört senedir Bu ihtisası tamamlayan hekimlere pediatrist ya da çocuk hastalıkları mütehassısı ismi verilmektedir Yurdumuzda özellikle 1950li yıllardan îtibâren pediatri gelişmeye başlamış ve pediatristlerin sayısı bu yıldan sonra çabucak artmıştır Yurdumuzdaki en büyük ve çağdaş çocuk hastânesiHacettepe Çocuk Hastanesidir Tıp Fakültesi hastânelerinde çocuk sağlığı ve hastalıklarıkardiyolojihematolojinefrolojionko loji venöroloji gibi alt birimlere ayrılmış ve bu konularda uzmanlaşmış kişiler yetiştirilmiş ve yetiştirilmektedir

Çocuk Doktoru olmak için öncelikle lise'den sayısal çıkışlı öğrenci olmak zorundasınızüniversite'de Tıp Fakültesine gitmelipediatri bölümünü okumanız gerekmektedir *

Üst Alt