Son Konu

Ben tipleri nelerdir?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ben tipleri nelerdir?

Doğumsal pigmente nevüs: Doğuşta mevcut olan bir ben konjenital pigmente nevüs olarak adlandırılır % 1 bebekte bu benler görülür Boyutları birkaç milimetreden vücudun çok geniş alanlarını kaplayacak kadar olabilir Bilhassa fazla geniş olanlarının melanom denen bir cilt kanseerine dönüşme olasılığı vardır

Halo nevüs: Bir Takım benlerin etrafı beyaz bir halka ile kaplıdır Bu alıcı benler çocuklukta ve buluğ çağı döneminde görülür Herhangi bir zararları yoktur ve zamanla ortadaki ben ve beyaz halka ortadan kalkar Bazen renk değişikliği melanom denen cilt kanserinde de görülebilir, eğer belirsizlik duyulursa biopsi elde etmek gerekebilir

Çiller: Çiller minik açık kahve renkli düz cilt lekeleridir ve genel olarak açık renkli kimselerde görülürler Çoğunlukla güneşe maruz kalınan alanlarda bulunurlar ve yaz aylarında renkleri koyulaşır

Sıradışı benler: Sıra dışı benler Clark Nevüs (Atipik nevüs) olarak bilinrler Bu benler alışılagelmiş olmayan görüntüdedirler Kenarları yamalı, büyük boyutta, çoğunlukla melanom denen cilt kanserine benzer şekildedirler, lakin genelde selimdiler Endişe uyandıran görünümlerinden dolayı gerekli olmadığı halde cerrahi olarak çıkarılabilirler Sıradışı benleri olan kişiler bilhassa ailelerinde melanom denen deri kanseri var ise melanona yakalnma açısında tehlike taşırlar

Benlerdeki şartların değişmesi neyin belirtisi olabilirler?

Melanoma derinin pigment (boya) hücrelerinden kaynaklanan kanseridir Eğer bir ben büyüklüğünü, şeklini ya da rengini değiştirirse ve ya erişkin dönemde yeni bir ben çıkarsa belli bir dermatoloji uzmanı göre incelenmelidir Dermatologlar dermatoskopi denen bir yöntemle benlerin görüntüsünü büyüterek inceleyebilirler ve eğer icabında biyopsi de alabilirler
*

Üst Alt