Son Konu

Beş yaşından sonra altını ıslatan çocuklar

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Esas Bilim Dalı öğretim üyesi Doç Dr Tutku Soyer, çocuklarda gece altını ıslatmaların manâlı bir sorun olduğunu söyledi Türkiye ’de 710 yaş arası çocukların yüzde 9 ’unda bu hastalığa rastlandığını gösteren Soyer, Çoğunlukla geceleri altını ıslatmalarla karşımıza çıktığı gibi bazen gündüz ve gece de altını ıslatan çocuklar var Bu koşul 5 yaşına dek sıradan olabiliyor Ama 5 yaşından sonradan gece altını ıslatan çocuklar için aileleri mutlaka bir hekime başvurmaları gerekiyordedi
Çocuğun altını ıslatmasının aşağıda yatan belli başlı nedenin de araştırılması gerektiğini gösteren Dr Tutku Soyer, Bu durum aile ve çocuk için epeyce önemli bir sorun teşkil ediyor Sosyal açıdan aile ile birlikte çocuk da etkilenip, psikolojik olarak mektep başarısını da etkilerdedi

Soyer, altını ıslatan ve hasta olarak kabul ettikleri 5 yaşından büyük çocuklarla ilgili olarak Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi bünyesinde bir poliklinik oluşturduklarını belirterek, şunları söyledi:
Burada detaylı fizik tahlil, labarotuar tetkikleriyle takiplerin yapılıp, tedavilerini planladıktan daha sonra da uzun süreli izleme yapıyoruz Elimizde birkaç tane tedavi alternatifimiz var Bunlardan bir kısmı tutum tedavisi dediğimiz çocukların işeme ve sosyal alışkanlıklarını düzenlemeye karşın başkaca da alarm tedavisi ve bir takım ilaç tedavileri kullanmaktayız Tekrar şehrimizde ilköğretim çocukları üzerinde yaptığımız bir çalışmada bu oran yüzde 10 civarında Bu oran zamanla azalıp, yüzde 12 ’ye dek düşebiliyor
Çocukluğunda gece altını ıslatan anne babanın çocuklarında bu durumun görülme oranının epeyce yüksek olarak görüldüğünü bildiren Dr Soyer, Bu hastaların mutlaka ehil klinikler kadar detaylı değerlendirilmesi tanı ve tedaviye karşın çalışmaların yapılması ve daha sonra hastaya özgü tedavilerin planlanması gerekiyor O yüzden de bu sorunu olan çocukların aileler göre hekime getirilmesini nasihat ediyoruzdedi

Üst Alt