Son Konu

Besmele- i Şerifenin Fazileti

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bir müslüman hayırlı bir işe başlamak istediğinde o işin hayır ve bereketle tamamlanması için başında Bismillahi'rrahim ve sonunda Elhamdü lillahdemesi sünnettir

Kalem, Levhi Mahfüz'a ilk önce Besmelei Şerife'yi yazmış, Hazreti Âdem (as) ilk olarak Besmelei Şerife indirilmiştir

İbni Abbâs (rah)şöyle buyurmuştur : Nice insanlar vardır ki Bismillahirrahmanirrahîm dediklerinde Allah ( cc) onlara dört bin sevap yazar, derecesini dört bin kat yükseltir, dört bin günahı silinir

Hocası bir çocuğa, Bismillahirrahmanirrahîm öğrettiğinde Allah ( cc) çocuk için, ana babası için ve hocası için cehennemden kurtulduklarına dair birer berât yazar

İsa ( as) bir kabrin yanından geçerken azâb meleklerinin ölüye azâb ettilkerini gördü Bir vakit sonra yine oradan geçerken rahmet meleklerinin nurdan tabakalarla o ölüye ikram için geldiklerini gördü Buna hayret etti Namaz kılıp dua ettiğinde, Allah ( cc) ona vahyedip şöyle buyurdu

Ey İsa o, günahkâr bir kul idi Öldüğünde geride bıraktığı hamile hanımı çocuğunu dünyaya getirdi terbiye edip yetiştirdi Büyüyünce onu bir hocaya teslim etti Hoca çocuğa Bismillahirrahmanirrahîm demesini söyledi Çocuk hocasından bunu öğrenip söyledi Oğlu yer üzerinde benim ismimi zikrederken yerin altında kuluma azab etmeyi münasip görmedim Oğlunun Bismillahirrahmanirrahîm demesine bir mükafat olarak rahmet meleklerimi nurdan tabakalarla ikram için ona gönderdim

Üst Alt