Son Konu

Bilgisayarınızdaki DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

Profösör

(¯´•._.• Site Yetkilisi•._.•´¯)
Tepkime
14
Web
bilgilihocam.com
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle Windows bilgisayarımızdaki (DNS CACHE) nasıl temizlenir? onu ögrenicez.

Biliyorum ki günlük yaşantımızda bir çoğumuz zamanının bir kısmını bilgisayar başında geçiriyor.
Bana soracak olursanız (Ben zamanımın bir çoğunu pc başında geçiyorum çünkü bu benim işim :)
İnternette araçtırma ve sitelerini üzerine incelemeler yapıyorum.

Dns cache, önbelleği nedir?​

• Bilgisayar internete bağlandığı sırada, servis sağlayıcısından gelen dns adres isteklerini aldığında ve çeşitli verilerinin saklanması için kullanılan alana DNS önbelleği denir.
  • İşletim sisteminizin veya tarayıcınızın, bu verileri saklamasıyla birlikte, kaydedilen web sitelerini hızlı bir biçimde çözümlemesi ve görüntülemesini sağlayabilir.
  • Ancak web sitenin IP adresi değişikliği sonucu bu depolanan veriler, zamanla güncelliğini yitirerek sorunlu siteler haline gelebilir.

Dns önbelleği ne işe yarar?​

• Web sitelerini çok sık ziyaret ediyor olabilirsiniz. Bu ziyaretle birlikte bilgisayarımız web sitesine bağlanırken her seferinde DNS adreslerini sorgulayıp bulmak yerine, ilk ziyaretten sonra ön belleğe alır ve bir sonraki ziyaretiniz için DNS çözümleme işlemi için vakit kaybını önleyerek ağ performansını hızlandırır.
  • Ancak, bir web sitesi geliştiriyor veya ayarlarını yapılandırırken, bilgisayarınızın kaydetmiş olduğu DNS önbelleği araya girerek doğru siteye erişmenizi engelleyip, size sorunlar çıkarabilir.

Peki dns önbelleği nasıl temizlenir?​

Bu sorunun çözümü DNS önbelleğini birkaç kolay adımda temizleyerek bilgisayarınızın doğru internet sayfasına görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

1. Dns önbelleğinizden kurtulmak için şu adımları uygulayın..
  2. Windows Başlat 'a tıklayarak cmd yazın, ve ardından enter tuşuna basın.
  3. Açılan komut işlemi ekranında aşadaki komutu yazın ve ardından Enter tuşuna basın:
  4. ipconfig /flushdns
  5. DNS Önbelleğiniz temizlendi.
Bunu yaptığınızda (Windows IP Configuration Successfully flushed the DNS Resolver Cache.) bu yazı çıkacaktır.
Türkçesi (DNS Çözümleyici Önbelleği başarıyla temizlendi.)

Daha iyi anlamanız için ekran görüntülerini bırakıyorum. iyi forumlar

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Üst Alt