Son Konu

Bilim İnsanları Yarı Robot Yarı Hamam Böceği Üretti

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımıza giren tabirlerden biri de ‘Cyborg’ oldu. En genel tarifiyle yarı canlı yarı robot anlamına gelen Cyborg, organik ve yapay bileşenlerin birbirleriyle uyumlu biçimde çalışarak canlılara özel yetenekler kazandırmasını sağlamak olarak da tanımlanabilir. Bu alanda çalışmalar yürüten bilim insanları, geçtiğimiz yıllarda bir proje kapsamında, bitkileri sensör haline getirmenin bir yolunu keşfetmişlerdi.

Robot kedi, robot köpek ve hatta yarı robot yarı beşerden sonra artık de karşımıza cyborg hamam böceği çıktı. Japonya’daki bilim insanları Madagaskar tıslayan hamam böceği üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda, yarı robot yarı böcek üretti. Bu cyborg böceğin ilerleyen yıllarda doğal afetlerden sonra arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılabileceği düşünülüyor.

Cyborg hamam böceği güneş gücünden güç alıyor

Uluslararası bir araştırma takımı, kendini tehdit altında hissettiğinde, sırtındaki deliklerden bir tıslama sesiçıkaran Madagaskar hamam böceğinin bacaklarını uzaktan denetim edebilmek için bir sistem tasarladı. Bilim insanları, bu hamam böceğinin ilerleyen vakitlerde hem etrafı izlemek hem de doğal bir felaketten sonra arama kurtarma çalışmalarında kullanılabileceğini düşünüyor.

Araştırma takımı, güneş güçlü ve şarj edilebilir bir sistem kurdu. Hamam böceğinin göğüs kafesine bir pil ve modül bağlandı. Akabinde hamam böceğinin karnına da güneş pili yerleştirildi. Sistemin hamam böceklerinin hareketlerini kısıtlamaması için çeşitli testler yapıldı ve testlerin sonucunda insan saçından 17 kat daha ince bir modül ortaya çıktı.

Sistem, temelde cyborg böceğin hudut sisteminin üstüne konulmuş gerçek bir hamam böceği, epey yüksek bir güç çıkışına sahip, ultra ince ve esnek bir güneş pilinden oluşuyor. 17,2 mW güç üreten bu sistemde hamam böceğinin aşikâr bir istikamete hareket etmesi için de bir düğmeye basmak kâfi oluyor.

İşte karşınızda uzaktan denetim edilebilir cyborg hamam böceği

48ef163ad6f50536a64ddb07a97c289a7aa78c61.jpeg

Bilim insanları yaptıkları deneyler sonucunda sistemin kablosuz bir sistem aracılığıyla da istenildiği üzere denetim edilebileceğini keşfetti. Şimdilik sadece kablosuz hareket denetim sistemine sahip olan böceğin, ilerleyen vakitlerde sensörler ve kameralarla donatılarak etraf izleme, arama kurtarma çalışmaları üzere alanlarda kullanılması hedefleniyor.

Özellikle, ultra ince güneş pili tasarımı nedeniyle başka böceklerinde birer cyborga dönüştürülebileceği düşünülüyor. Hatta beşerler tarafından denetim edilebilen uçan robot böceklerin bile üretilebileceği sav ediliyor.

Üst Alt